Strona główna » Art. zewnętrzny » Czy warto liczyć spożywane kcal?
adobestock easy-resize.com

Czy warto liczyć spożywane kcal?

Liczba kalorii pozwala na kontrolowanie swojej masy ciała. Ich nadwyżka powoduje tycie, a deficyt – chudnięcie. Nie wszystkie osoby liczą kalorie, jednak czasami takie rozwiązanie okazuje się bardzo dobrym wyborem. Czy warto to robić? Kiedy liczenie kalorii ma sens, a kiedy warto z niego zrezygnować?

Kiedy warto liczyć kalorie?

Liczenie kalorii jest dobrym pomysłem w sytuacji, gdy masz tendencję do tycia i chcesz utrzymać swoją masę ciała bądź schudnąć. Wówczas należy zapoznać się z własnym zapotrzebowaniem energetycznym i starać się spożywać posiłki, które łącznie wyniosą konkretną liczbę kalorii. Informacje na ten temat można znaleźć w internecie. Istnieją także specjalne aplikacje, które mają zapisaną liczbę kalorii w stosunku do konkretnej masy danego produktu.

Liczenie kalorii wymaga zwracania uwagi na ilość produktu stosowanego podczas przygotowywania potraw. Z tego powodu często jest ono dość problematyczne, ale zdecydowanie warto znać przybliżoną wartość energetyczną poszczególnych składników. W ten sposób możesz kontrolować, czy danego dnia warto pozwolić sobie na dodatkowy posiłek, czy wręcz przeciwnie.

Każda osoba ma nieco inny metabolizm. Z tego powodu niektórzy ludzie nie tyją nawet w sytuacji, gdy jedzą dużo kalorycznych posiłków. Inne natomiast muszą bardzo pilnować wartości energetycznej spożywanych potraw. Nie zawsze więc liczenie kalorii jest konieczne, ale w niektórych sytuacjach warto się na nie zdecydować.

Catering dietetyczny jako sposób na liczenie kalorii

Jeśli nie chcesz samodzielnie liczyć kalorii, doskonałym pomysłem okazuje się postawienie na catering dietetyczny. Wówczas wartość energetyczna musi zostać wybrana już przy zamawianiu produktów. Możesz postawić na jedną z kilku opcji. Warto wybierać catering dietetyczny dopiero w sytuacji, gdy wiesz, jakie jest Twoje dzienne zapotrzebowanie. Zbyt mała wartość będzie wiązała się z głodem, a za duża – z tyciem. Zazwyczaj znaleźć można diety o następującej liczbie kalorii:

  • 1000,
  • 1250,
  • 1500,
  • 1750,
  • 2000,
  • 2500,

Catering dietetyczny to bardzo wygodne rozwiązanie. Dzięki niemu nie musisz samodzielnie ważyć poszczególnych produktów i sprawdzać, ile mają kalorii. Dla wielu osób, szczególnie na samym początku, jest to bowiem dość uciążliwe. Niektórzy wybierają catering jako uzupełnienie diety, podczas gdy inni korzystają wyłącznie z niego przez cały dzień. Dobre firmy opisują poszczególne potrawy, dzięki czemu możesz sprawdzić wartość kaloryczną każdej z nich.

Liczenie kalorii a zaburzenia odżywiania

W kontekście liczenia kalorii często wspomina się o zaburzeniach odżywiania. Jeśli borykasz się z takim problemem, nie warto obsesyjnie zwracać uwagi na wartość energetyczną posiłków. W ten sposób można wpaść w poważne zaburzenia i niekontrolowane pilnowanie bilansu kalorycznego. Ma to związek z kwestiami psychologicznymi. Niektóre osoby są odporne na wpływ takich czynników i potrafią liczyć kalorie w zdrowy sposób, ale czasem taki nawyk prowadzi wręcz do obsesji.

Oceń