Rozróżnienie tkanin i dzianin nie zawsze jest proste. Największą trudność sprawia to oczywiście na samym początku szyciowej drogi. Ale uwierz – są wśród materiałów takie twory, których jasne przyporządkowanie do konkretnych kategorii może stanowić wyzwanie nawet dla osób, które szyją już kilka lat.
Dlatego dziś rozwiejemy mity na ten temat. Wyjaśnienia poprzemy przykładami. Zobacz, do czego nadają się dzianiny i tkaniny, jak są wytwarzane i jak odróżnić je w ofercie sklepów internetowych i stacjonarnych.
Sposób wykonania i splot w tkaninach i dzianinach.
Z tą informacją spotykasz się pewnie często. Tkaniny są tkane. Dzianiny są dziane. Tylko co to tak naprawdę oznacza?
Tkaninę tworzy się z co najmniej dwóch nitek. Na początku rozciąga się w pionie nitkę osnowy. Potem przeplata się przez nią nić wątku. Sposób przeplatania może być różny. Do splotów jednostronnych należą atłasowy i skośny jednostronny. W tych przypadkach bardzo łatwo można odróżnić prawą stronę tkaniny od lewej. Sploty dwustronne to na przykład płócienny, panamowy, rypsowy czy skośny dwustronny. Tutaj obie strony tkaniny wyglądają tak samo.
Dzianina powstaje w podobny sposób, jak robiony na drutach sweter. Można ją stworzyć z jednej nici, którą układa się w oczka. Kolejne wytwarzane oczka są przeplatane przez te, które są już w poprzednim rządku. Dlatego na dzianinie można zauważyć rządki i kolumienki.
Surowiec. Czy bawełna to tkanina?
Jeśli w ofercie sklepu online znajdziesz tkaninę bawełnianą, wiesz, z czym masz do czynienia. Gorzej, jeśli sklep oferuje materiał bawełniany. Wówczas nie daj się zwieść pierwszemu skojarzeniu. Możesz mieć do czynienia ze wszystkim.
Bawełna, wiskoza, jedwab, len, wełna, poliester i nylon to nazwy surowców, które posłużyły do wyrobu włókien materiału. Z kolei szyfon, aksamit, muślin, organza, flanela, dżins, tweed, gabardyna czy satyna to nazwy określające podtypy splotów tkanin.
Surowiec zawsze trzeba odróżnić od sposobu wytwarzania materiału. Dzięki temu połowę pracy przy określaniu, czy masz do czynienia z dzianiną czy tkaniną, będziesz mieć od razu za sobą.
Rozciągliwość. Dzianina jest rozciągliwa, a tkanina nie?
Dzianiny zawsze są rozciągliwe. Nawet jeśli są dziane bardzo ciasno. Ułożona w oczka nić nie może być tak napięta, jak w tkaninie. Z kolei tkaniny nie mogą być rozciągliwe ze względu na sposób wykonania. A jednak w sklepie dostaniesz elastyczne dżinsy. Jak to możliwe?
Tkanina może stać się rozciągliwa, jeśli jest wykonana z elastycznych włókien. Nie określaj więc, co trzymasz w ręku, tylko na podstawie tego, czy się rozciąga.
Zastosowanie. Z czego szyć bluzę, a co wybrać na garsonkę?
Z tkanin wykonuje się koszule, żakiety, kostiumy, mundury i garsonki, płaszcze, pościel, zasłony dekoracyjne czy obrusy. Dzianiny posłużą Ci do uszycia bluz, swetrów, kominów, czapek, dolnych części bielizny czy legginsów.
Dobrze wiesz jednak, że projektanci odzieży przełamują schematy dość często. Nie warto więc ograniczać się do powyższych wskazówek. Spódnica z dresówki to świetny pomysł. Bluzę z tkaniny trudniej sobie wyobrazić, ale możesz spróbować, jeśli masz na to konkretny pomysł.
Gdy już na niego wpadniesz, zapraszamy Cię do sklepu Textilhouse.pl. Chętnie pomożemy Ci wybrać idealny materiał na Twój nowy projekt.