Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu możemy normalnie funkcjonować – poruszać się w określonym otoczeniu, pracować czy reagować na zagrożenia. Zaburzenia w obrębie tego zmysłu mogą nie tylko utrudniać, ale wręcz uniemożliwiać nasze życie.

O tym, jak ważny jest wzrok w naszym życiu, w zasadzie przekonujemy się każdego dnia, niekoniecznie zdając sobie z tego sprawę. Postrzeganie rzeczywistości za pomocą wzroku traktujemy jako normę, stan oczywisty. Dopiero zaburzenia widzenia, które komplikują normalne funkcjonowanie, potwierdzają tę oczywistość. Oko są dla naszego mózgu jednym z najważniejszych narządów, dzięki któremu może on analizować tysiące bodźców zewnętrznych i wysyłać odpowiednie dyspozycje.

Niestety, współczesny tryb życia nie sprzyja dbaniu o zdrowie oczu. Często, bez głębszej refleksji, traktujemy narząd wzroku jako sprawnie funkcjonujący mechanizm, który po prostu nie może nas zawieść. Specyfika pracy biurowej wymusza przemęczanie oka, czego najlepszym przykładem jest konieczność używania komputera przez kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. Osoby pracujące na komputerze na ogół lekceważą konieczność dokonywania przerw. Poza tym monitor powinien zawsze znajdować się na wysokości wzroku, w odległości co najmniej 60 cm od oczu. Na oczy szkodliwie działają również klimatyzacja, dym tytoniowy czy promienie UV. Noszenie okularów przeciwsłonecznych, nie tylko latem, może zapobiegać podrażnieniu oka i uczuciu dyskomfortu. Bardzo ważną kwestią jest zapewnienie właściwego oświetlenia w pomieszczeniach, w których pracujemy – nie może być ono ani zbyt silne, ani za słabe.

Każdy z nas może zadbać o zdrowie oczu poprzez dostarczanie organizmowi odpowiednich dawek witamin A, z grupy B (B, B2, B6), C i D, które są zawarte przede wszystkim w wielu owocach i warzywach, a także kwasów omega 3, zawartych w rybach i oleju lnianym. O ile często nie możemy uniknąć nadmiernego obciążenia oczu, każdy z nas ma możliwość, by lepiej zadbać o ich ochronę. Szczególnie ostrożne powinny być osoby, które cierpią na wady wzroku. Przede wszystkim co najmniej raz w roku powinny odbyć wizytę kontrolną u okulisty, w celu sprawdzenia ostrości widzenia i ustalenia ewentualnej zmiany szkieł korekcyjnych. Niedopuszczalne jest samodzielne kupowanie tanich okularów (np. w supermarketach), bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. W ten sposób można tylko pogłębić problem ze wzrokiem. Osoby noszące soczewki kontaktowe muszą dbać o ich odpowiednią konserwację i dezynfekcję, którą należy wykonywać codziennie. Oczywiście dobór soczewek powinien być poprzedzony wizytą u lekarza okulisty. W przypadku stwierdzonego nadciśnienia tętniczego, zwłaszcza jeśli nie było ono skutecznie leczone, także trzeba okresowo odwiedzać okulistę i kontrolować stan wzroku. Powikłania cukrzycy – choroby, która nadal pozostaje nieuleczalna – mogą dotyczyć również poważnych chorób oczu. Z tego powodu chorzy na cukrzycę przez całe życie powinni pozostawać pod opieką okulisty.

Wizyty kontrolne u okulisty to ważna część dbania o stan zdrowia. Nie można ich zaniedbywać, ponieważ zmiany w obrębie narządu wzroku mogą mieć charakter dynamiczny, a często, wskutek zaniedbań, nieodwracalny. Ważne, aby powierzyć nasze zdrowie najlepszym profesjonalistom. Gdzie można ich znaleźć? Poszukując dobrych lekarzy okulistów, z odpowiednim doświadczeniem i pełnią kompetencji, na pewno warto zwrócić uwagę na ofertę Centrum Medycznego Kardiotel. Pracują tam wybitni specjaliści z wieloletnim stażem, którzy potrafią leczyć nawet najbardziej zaawansowane i trudne przypadki schorzeń narządu wzroku. Można zatem im zaufać, niezależnie od wieku i stopnia progresji choroby. W Centrum Medycznym Kardiotel wykonuje się, między innymi, laserową korekcję wzroku, operację zaćmy czy leczenie stożka rogówki, również najbardziej nowoczesną metodą cross-linking. Szeroki zakres diagnostyki okulistycznej (m.in. OCT, biometria oka, topografia i tomografia oka) zapewnia wybór optymalnego leczenia danego pacjenta. Specjaliści centrum Kardiotel przeprowadzają również badania kontrolne i konsultacje – zawsze można liczyć na ich kompetencję i fachowość. Aby zasięgnąć szczegółowych informacji, warto odwiedzić stronę internetową: http://www.kardiotel.pl/okulistyka/okulista-gdansk.

Problemów ze wzrokiem w żadnej mierze nie należy lekceważyć. Chociaż nie zawsze jesteśmy w stanie się uchronić przed zagrożeniami zewnętrznymi, które negatywnie wpływają na stan naszych oczu, możemy zrobić wiele, by zapobiec poważniejszym problemom w przyszłości. Najgorszym błędem, jaki możemy popełnić, jest ignorowanie niepokojących symptomów. Ponieważ zawsze lepiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć, nawet jeśli nie cierpimy na problemy związane ze wzrokiem, nie unikajmy wizyt kontrolnych u okulisty.

Art. sponsorowany

Polecane

O Autorze

Mat. Redakcyjne

Magazyn Together - Rodzinna strona Trójmiasta

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany