Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Chirurgia zaćmy to komfort widzenia

Chirurgia zaćmy to komfort widzenia

Nowoczesne leczenie zaćmy z wszczepieniem soczewek wewnątrzgałkowych uniezależnia od okularów

Nieleczona zaćma może prowadzić do znacznego pogorszenia widzenia, a nawet całkowitej utraty wzroku. Dzięki wszczepieniu nowoczesnych soczewek wewnątrzgałkowych pacjenci odzyskują komfort życia, który utracili wraz z pojawieniem się choroby. Wybór soczewki to decyzja na całe życie – warto o tym pamiętać, decydując wraz z lekarzem o rodzaju implantu.

Zaćma nie pojawia się z dnia na dzień. Pracujemy na nią latami. Dotyka zwykle osoby po 60. roku życia, ale coraz częściej również osoby młodsze. Pierwszym niepokojącym objawem jest zmniejszona ostrość widzenia. W późniejszym stadium zaćmy obraz może być widziany jak przez mgłę, kolory tracą swoją intensywność, a widzenie w ostrym świetle i w nocy staje się coraz trudniejsze.

Postępujące mętnienie soczewki oka prowadzi do coraz większego pogarszania się widzenia, z utratą wzroku włącznie. Na szczęście dzisiejsza chirurgia przynosi pacjentom bezpieczne techniki operacyjne oraz zaawansowane wieloogniskowe soczewki, które umożliwiają poprawę wzroku, a nawet całkowite uniezależnienie się od okularów.

 Laser femtosekundowy w leczeniu zaćmy

Zaawansowana wiedza lekarzy oraz nowoczesne technologie pozwalają skutecznie i szybko rozprawić się z zaćmą. W Klinice Okulistycznej OFTALMIKA w Bydgoszczy do zabiegów usunięcia zaćmy wykorzystuje się ultranowoczesny laser femtosekundowy FEMTO LDV Z8 szwajcarskiej firmy Ziemer. To niezwykłe narzędzie, dzięki któremu znaczna część operacji zostaje wykonana z precyzją niedostępną dla ręki najlepszego chirurga.

Laser jest delikatny i bezpieczny, zapewnia szybszą poprawę ostrości wzroku. Zabieg usunięcia zaćmy laserem, metodą femtofakoemulsyfikacji, z powodzeniem można nazwać technologią przyszłości. Po zabiegu oko szybciej przechodzi rekonwalescencję, a pacjent tego samego dnia wraca do domu.

Wybór jedno- i wieloogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych

Operacja zaćmy jest jedynym skutecznym sposobem na odzyskanie widzenia. Trwa ona ok. 15-20 minut, w tym czasie znieczulony miejscowo pacjent leży na plecach i obserwuje światełko w mikroskopie, starając się nie ruszać okiem. Zmętniała soczewka własna usuwana jest w całości, a w jej miejsce wszczepiana jest sztuczna, która przywróci dobre widzenie.

Pacjenci decydujący się na zabieg zaćmy mogą wybierać pomiędzy zabiegiem refundowanym przez NFZ z wykorzystaniem soczewek jednoogniskowych lub zabieg nieobjęty refundacją, który daje więcej możliwości i perspektywę dobrego widzenia na stałe, bez okularów np. do czytania.

Wszczepiona standardowa soczewka jednoogniskowa przywróci dobre widzenie bez korekcji wad wzroku istniejących przed wystąpieniem zaćmy (np. astygmatyzmu, dalekowzroczności i niedowidzenia). Osoby, które decydują się na soczewki wieloogniskowe, nie muszą nosić okularów do czytania książek, gazet, a nawet etykietek w sklepach, czego będą mogły im pozazdrościć nawet ich dorosłe dzieci. Po zabiegu usunięcia zaćmy i wszczepieniu wewnątrzgałkowych soczewek wieloogniskowych wada wzroku już się nie pogorszy.

Badania przed doborem soczewek wewnątrzgałkowych

O wyborze soczewek wewnątrzgałkowych zawsze decyduje lekarz. Dobór właściwych soczewek wewnątrzgałkowych poprzedzają specjalistyczne badania i pomiary (biometria przedoperacyjna) oraz wywiad lekarza z pacjentem. To ważne, bo soczewka wszczepiona w miejsce naturalnej zmętniałej soczewki pozostaje w zoperowanym oku do końca życia.

Do biometrii przedoperacyjnej zalicza się pomiar długości osiowej (od rogówki do siatkówki) oraz krzywizny i mocy rogówki, tzw. keratometrię. Wynik keratometrii wyrażany w dioptriach decyduje o doborze mocy soczewek. W obu pomiarach wykorzystuje się światło podczerwone, która redukuje wariancję techniczną i eliminuje kontakt fizyczny z rogówką. Zebrane wyniki stanowią podstawę do rekomendacji konkretnego typu soczewek.

Soczewka soczewce nierówna

Na jakość widzenia po zabiegu usunięcia zaćmy największy wpływ mają:

  1. Rodzaj i parametry materiału, z którego soczewki zostały wykonane.
  2. Filtry UV oraz filtr światła niebieskiego, chroniące siatkówkę.
  3. Odpowiednia konstrukcja zapewniająca uzyskanie lepszego obrazu i stabilność po wszczepieniu.

Korekcja astygmatyzmu podczas zabiegu usunięcia zaćmy

Podczas zabiegu usunięcia zaćmy w Klinice Okulistycznej OFTALMIKA koryguje się jednocześnie astygmatyzm. Korekcję astygmatyzmu zapewnia wszczepienie specjalnie zaprojektowanych jedno- i wieloogniskowych torycznych soczewek wewnątrzgałkowych.

Jednoogniskowe soczewki toryczne AcrySof® IQ Toric zapewniają ostre widzenie dali (z jednym punktem ogniska). W tym przypadku osoba po zabiegu nadal będzie korzystała z okularów korekcyjnych do widzenia w bliży.

Soczewki wieloogniskowe AcrySof® IQ ReSTOR® Toric lub AcrySof® IQ PanOptix® Toric rekomendowane są do korekcji wzroku u pacjentów, u których równocześnie występuje zaćma, astygmatyzm oraz starczowzroczność. Mają wiele punktów ogniska, dzięki czemu można uzyskać pełny zakres widzenia: bliży, dali i odległości pośredniej i raz na zawsze uwolnić się od okularów.

5/5 – (5 głosów)