Strona główna » Art. zewnętrzny » Bezpieczniki – kluczowy element w zabezpieczeniu prawidłowego funkcjonowania urządzeń
adobestock -

Bezpieczniki – kluczowy element w zabezpieczeniu prawidłowego funkcjonowania urządzeń

Bezpiecznik to urządzenie elektryczne, które chroni maszyny, czy inne systemy przed awariami obwodu odpowiadającego za dystrybucję prądu. Jego działanie jest skuteczne, jednak należy pamiętać o tym, aby w każdej sytuacji, gdy zadziała, chroniąc poszczególne komponenty przed uszkodzeniem, obwód jest otwarty i konieczna jest wymiana lub kompletna zmiana okablowania.

Jakie są zastosowania bezpieczników?

Elementy są stosowane jako podstawowe zabezpieczenie już od początku istnienia elektrotechniki. Współcześnie dostępna jest  niezliczona ilość typów konstrukcji bezpiecznika. Jakie są pomiędzy nimi różnice i dlaczego jest ich tak wiele?

Tak duży wybór jest spowodowany potrzebami, jakie muszą spełniać bezpieczniki podczas ochrony pracy rozmaitych urządzeń. Z tego powodu różnią się wartością znamionową prądu i napięcia, a także zdolnością wyłączania i czasu odpowiedzi. Odpowiednie dopasowanie specyfiki bezpiecznika jest kluczowe, ponieważ od tego zależy jego skuteczna praca, a także czas reakcji. 

Kiedy bezpiecznik zaczyna działać? 

Nie brakuje sytuacji, w których bezpiecznik jest niezbędny. Pomimo tego, że ten element jest zazwyczaj niepozorny, cechuje się niewielkimi gabarytami, to od jego działania zależy prawidłowe funkcjonowanie całej instalacji, a także bezpieczeństwo obszaru znajdującego się w pobliżu.

Wydarzenia wywołujące uruchomienie  się bezpiecznika, to m.in.:  zwarcie, przeciążenie, niedopasowanie obciążenia lub po prostu awaria urządzenia, w którym jest zainstalowany ten element. Przykładowo w momencie, gdy uszkodzony przewód pod napięciem dotyka metalowej zabudowy, która jest podłączona do uziemienia, powstaje zwarcie, następuje niepożądany przepływ prądu i  bezpiecznik zostaje stopiony. 

Bezpiecznik – konstrukcja elementu

Konstrukcja bezpiecznika opiera się na metalowym elemencie topikowym lub drucie o małym przekroju, w porównaniu z okablowaniem całej instalacji, która jest zamontowana między zaciskami elektrycznymi. Obudowa bezpiecznika jest niepalna.  Wielkość tej obudowy także nie jest przypadkowa. Dzięki temu ciepło produkowane przez przepływ prądu o wartości nominalnej  nie powoduje, że element osiąga wysoką temperaturę.

Na prawidłowe działanie bezpiecznika wpływ ma sposób jego podłączenia do instalacji. Zazwyczaj bezpiecznik jest umieszczony szeregowo, dzięki czemu przenosi cały prąd przepływający przez dany obwód. Opór elementu wytwarza wysoką temperaturą wskutek przepływu energii elektrycznej, a w momencie, gdy temperatura elementu zabezpieczającego znacząco wzrasta następuje stopienie lutowanego złącza. Efektem jest otwarcie całego obwodu.  

Z czego wykonane są bezpieczniki i jakie są ich rodzaje?

Bezpieczniki wykonuje się zwykle z takich materiałów jak cynk, miedź, srebro, aluminium czy z różnych stopów tych surowców. Dzięki temu działanie elementu jest stabilne i przede wszystkim łatwe do przewidzenia – nie pojawiają się niespodziewane awarie. 

Stosowane surowce odpowiadają również za to, że bezpiecznik zadziała wyłącznie w momencie, kiedy natężenie prądu będzie rzeczywiście znacząco wykraczające poza możliwości obwodu. Całość dopełnia fakt, że bezpieczniki nie mogą ulec uszkodzeniu przez drobne przepięcia, a także zmieniać swojego czasu i rodzaju reakcji w skutek upływającego czasu – lat regularnej eksploatacji. 

Na co zwrócić uwagę wybierając bezpieczniki? 

Na początku warto zaznaczyć, że w urządzeniach elektronicznych należy stosować bezpieczniki przewidziane przez producenta urządzenia, a w przypadku domowych instalacji elektrycznych dobór bezpieczników warto zawsze skonsultować z fachowcem, elektrykiem. Powinien on dobrać bezpieczniki zgodnie z rodzajem instalacji – może to być odmiana topikowa lub automatyczna. Warto także zainwestować w elementy ochronne, które są elementem wyposażenia skrzynek z bezpiecznikami. Oprócz tego należy zapoznać się z oznaczeniami informującymi o parametrach technicznych, a także możliwościach przyłączeniowych. Bogaty wybór bezpieczników do urządzeń elektronicznych  można znaleźć na https://sklep.avt.pl/category/bezpieczniki.

Oceń