Together Magazyn » Aktualności » Zbuntowany maluch? Poradź sobie!

Zbuntowany maluch? Poradź sobie!

Jedne dzieci okres buntu przechodzą dopiero w wieku nastoletnim, niektóre nigdy w ten czas nie wchodzą, a jeszcze inne… ujawniają agresywne zachowania już jako kilkulatki. Jak sobie poradzić ze zbuntowanym maluchem?

Nie zabraniaj – tłumacz!

Maluch nie panuje nad swoimi emocjami, wybucha, krzyczy. Bije mamę, tatę, swoich kolegów. „Nie rób tak”, „przestań”, „dość tego” – to zawsze pierwsza odruchowa reakcja na złe zachowanie dziecka. To jednak za mało!
Jak więc postępować, kiedy dziecko wpadnie w szał i będzie usiłowało Cię bić?
Złap dziecko za ręce, tak by nie mogło uderzyć ani Ciebie, ani siebie. Spójrz mu w oczy i powiedz, że nie można nikogo bić, bo to boli.
Jeśli do takiego zdarzenia dojdzie w miejscu publicznym, nie ignoruj go i nie obracaj w żart. Przytul malucha tak, aby nie mógł wyrządzić krzywdy ani sobie, ani nikomu w otoczeniu. Trzymaj go w uścisku, dopóki się nie uspokoi.
Dopiero gdy maluch będzie już spokojny, możesz z nim porozmawiać o tym, co się stało. W czasie ataku agresji nie ma to sensu, a możesz uzyskać wręcz odwrotny efekt.
Nigdy nie reaguj na takie zachowanie agresją: ani krzykami, ani tym bardziej biciem! Jeśli zdarzy Ci się podnieść głos, sama przyznaj się do błędu i przeproś dziecko – pokaż mu dobry przykład.
– Jeśli dziecko zachowuje się agresywnie, musimy skupić się nie na wymierzeniu kary, a na znalezieniu przyczyny agresji – tłumaczy Dorota, niania z Warszawy.
Najważniejsza jest więc rozmowa. Należy ją przeprowadzać dopiero, gdy dziecko się uspokoi po ataku histerii czy agresji. Spokojnym głosem trzeba maluchowi wytłumaczyć, że podstawową zasadą współżycia z innymi ludźmi (wszędzie: w domu, na podwórku czy w przedszkolu) jest niesprawianie im bólu. Zapytaj też o powód złego zachowania – być może rozwiązanie problemu jest bliżej niż myślisz.

Znajdź przyczynę agresywnego zachowania

Rzadko kiedy dziecko staje się agresywne bez żadnego powodu. Zazwyczaj jest to forma reakcji – musisz więc znaleźć jej przyczynę!
Być może maluch oglądał ostatnio kreskówki i filmy bez Twojej kontroli, a było w nich sporo przemocy? Często małe dzieci nie potrafią poradzić sobie z takim przekazem lub nie wiedzą, że takie zachowanie nie powinno mieć miejsca w realnym świecie…
Innym powodem mogą być zdarzenia, do których doszło w domu, w przedszkolu, na placu zabaw czy na podwórku – warto o tym  po prostu porozmawiać z maluchem lub przedszkolanką.
Czasem dziecko agresywnym zachowaniem pokazuje, że potrzebuje Twojej uwagi. Zastanów się i zrób sobie rachunek sumienia: czy na pewno poświęcasz mu wystarczająco dużo czasu?

Naucz malucha panować nad nerwami

Kiedy maluch wpada w histerię, najlepiej jest zostawić go samego do momentu aż się uspokoi. Musisz jednak zawsze zadbać o to, żeby było wtedy bezpieczne – czasem dzieci nie mając na kim się wyżyć, kierują agresję przeciwko sobie.
Musisz nauczyć malucha radzić sobie z negatywnymi emocjami, pokazać sposoby na wyładowanie ich w sposób bezpieczny dla niego i dla innych. Rozmawiajcie o złości i gniewie. Przyznaj się, że i Tobie się zdarzają takie emocje i opowiedz, co sama robisz w takiej sytuacji.
Dziecko może przykładowo iść do kąta i liczyć tam głośno do dziesięciu, powtarzać wyliczankę aż się uspokoi,
W wymyśleniu innych metod radzenia sobie z gniewem na pewno pomoże Ci Twoja niania. Dobrym sposobem jest opowiadanie historyjek z morałem – np. opiekunka do dziecka w Krakowie może zaprowadzić malucha do smoka wawelskiego i pokazać mu do czego prowadzi agresja.

Artykuł powstał we współpracy z www.niania.pl.

Oceń