Together Magazyn » Aktualności » Zapalenie ucha u dziecka – co robić?

Zapalenie ucha u dziecka – co robić?

Maluch płacze, marudzi i zauważyliście, że chwyta się często za uszko? Być może u waszego szkraba rozwija się zapalenie ucha.  To infekcja, która znacznie częściej występuje u dzieci niż u dorosłych, dlatego warto wiedzieć o tej chorobie kilka podstawowych faktów. Wyjaśniamy zatem, co zrobić, gdy zaobserwujecie objawy u swojego dziecka.

Częstotliwość występowania zapalenia ucha

Częstsze występowanie zapaleń uszu u dzieci wynika z krótszej trąbki słuchowej, przez co wirusy i bakterie łatwiej dostają się do ucha środkowego, wywołując stan zapalny. Jest również efektem tego, że układ odpornościowy dzieci nie został jeszcze w pełni wykształcony, przez co trudniej jest się ich organizmowi bronić przed drobnoustrojami. Nie wierzcie więc we wszystkie mity, które mówią, że niemowlak bez czapki na pewno będzie miał zapalenie ucha. Zapaleniu ucha sprzyjają bowiem inne czynniki. Oczywiście warto ubierać dziecko odpowiednio do danej pogody, jednak wielu rodziców przesadnie przegrzewa swoje maleństwo, a to już jest niekorzystne. Wystarczy, że dziecko na spacerze ma jedną warstwę ubrań więcej niż rodzice.

Objawy

Starsze dzieci nie będą miały problemu z powiedzeniem, co je boli, jednak niemowlę nie zakomunikuje bolącego ucha. Sygnałami, które powinny zaniepokoić rodziców są: gorączka, bóle brzuszka, wydzielina z ucha, słabsze reagowanie na dźwięki, a nawet wymioty – wszystko to jednak w zależności od rodzaju zapalenia, z jakim się zmagamy. Sami nie jesteśmy w stanie określić, czy mamy do czynienia z ostrym zapaleniem ucha środkowego, wysiękowym zapaleniem, czy może jeszcze innym rodzajem. Żadnego z tych objawów nie należy bagatelizować, bowiem nawet stan podgorączkowy może wskazywać na ryzyko infekcji.

Wizyta u lekarza

Jak można wyleczyć zapalenie ucha? Oczywiście nie wolno tego robić samodzielnie. Najważniejszym krokiem jest wizyta u lekarza. W zależności od tego, jaki rodzaj zapalenia ucha zostanie zdiagnozowany, zostanie wdrożone odpowiednie leczenie. Nie obawiajcie się, jeśli na przykład dziecko waszych znajomych też miało zapalenie ucha, a dostało zupełnie inne zalecenia – widocznie doktor uznał, że dana metoda najlepiej sprawdzi się u waszego dziecka. W zależności od rodzaju infekcji, maluch może dostać antybiotyk lub tylko potrzebne będzie udrażnianie trąbki słuchowej. Może zdarzyć się również, że lekarz zaleci zabieg paracentezy – jest to nacięcie błony bębenkowej. Nie martwcie się jednak, ponieważ tego typu zabieg wykonywany jest dość często u dzieci. Jeżeli macie wątpliwości, skonsultujcie się z innym lekarzem. Może być potrzebna wizyta u laryngologa.

Opieka w domu

Jeśli chodzi o opiekę w domu, należy przede wszystkim zapewnić maluszkowi komfortowe warunki – powinno przebywać w ciepłym pomieszczeniu, jednak wystrzegajcie się przegrzewania dziecka. Oprócz tego zaopatrzcie się w środki przeciwbólowe dostosowane do wieku waszej pociechy – one skutecznie zmniejszą dyskomfort związany z bólem ucha i zadziałają przeciwgorączkowo. Nie warto samodzielnie leczyć żadnej infekcji, szczególnie, jeśli chodzi o ucho. Absolutnie nie wpuszczajcie żadnych kropli bez konsultacji z lekarzem i nie posługujcie się patyczkami higienicznymi. Oczywiście nie próbujcie samodzielnie wyciągać żadnej wydzieliny z uszka malca.

 Jeżeli chcecie poczytać więcej na temat zapalenia ucha i opieki nad maluchem w tym czasie, warto skorzystać z kilku źródeł – pomocne będą książki wydane przez pediatrów, a także sprawdzone źródła internetowe, np.: http://www.lovela.pl/zapalenie-ucha-u-dziecka. Co prawda nie poleca się korzystania wyłącznie z domowych metod, które mówią, jak wyleczyć zapalenie ucha, jednak warto wspomagać leczenie farmakologiczne odpowiednią opieką dziecka.

Oceń