Together Magazyn » Aktualności » Wiosenna pielęgnacja ogrodu. Jak do niej się zabrać?

Wiosenna pielęgnacja ogrodu. Jak do niej się zabrać?

Wiosna to najpiękniejsza pora roku. Rośliny budzą się do życia, zima daje za wygraną, a ogrodnik… Cóż – ma ręce pełne roboty. Aby w pełni zadbać o swój ogród, dobrze jest wcześniej wyposażyć się w drabinę 2-elementową, która ułatwi nam prace w ogrodzie. Znajdziemy je na przykład tutaj: http://drabineo.pl/drabiny-aluminiowe-2-elementowe.

Pierwszym krokiem pielęgnacji jest odpowiednie zaplanowanie prac w ogrodzie. Przedstawiamy krótki plan, jaki musi zrealizować każdy miłośnik zieleni.

STYCZEŃ/LUTY

W obrębie tych miesięcy dobrze jest zaopatrzyć się w nasiona. Dzięki temu zyskujemy na czasie i w spokoju możemy zastanowić się nad tym, co chcemy posiać w naszym ogrodzie. Drugim plusem jest to, że o wiele łatwiej jest zdobyć nasiona ciekawych i rzadkich roślin.

Rada: Przed zakupem sprawdź datę przydatności do siewu.

MARZEC

W tym miesiącu w naszym ogrodzie powinny dominować zabiegi pielęgnacyjne. Co powinniśmy zrobić? Przede wszystkim powinniśmy przyciąć krzewy i drzewa ozdobne używając do tego drabiny. Powinniśmy także rozkładać kompost i spulchniać ziemię pod drzewami, krzewami i grządkami. W marcu ściągamy zimowe zabezpieczenia, pielęgnujemy trawnik pozbywając się jego obumarłych części. Przygotowujemy także glebę na nowe nasadzenia. W tym celu musimy przekopać ją z kompostem, a przesuszoną glebę nawodnić. Możemy posadzić już roślin takie jak: krzewy ozdobne i owocowe, róże (lub inne kwiaty zrzucające liście). W tym miesiącu rozkwitają: przebiśniegi, krokusy, tulipany, narcyzy, sasanki, pierwiosnki, kaczeńce.

KWIECIEŃ

Można powiedzieć, że kwiecień to już prawie wiosna w pełni. Nasz ogród powinien być uporządkowany, rośliny i trawnik doprowadzone do porządku. W tym miesiącu można przeprowadzić nawożenia, dokonać inspekcji szkodników i przyciąć drzewka owoce oraz róże. Jeśli w marcu nie zdążyliśmy przekopać gleby z kompostem to na początku kwietnia jeszcze możemy to zrobić. W tym miesiącu możemy także zasiać rośliny bardziej odporne na zimno, niż te sezonowe. Jeśli chodzi o rośliny warzywne, to spokojnie możemy zacząć sukcesywnie niewielkie wysiewy: rzodkiewki, rzeżuchy czy rukoli. Siewki, które znajdują się na parapetach w naszych domach należy regularnie podlewać i stopniowo przyzwyczajać do panującej na zewnątrz temperatury – w ciepłe dni otwierajmy lekko okno.

Wiosna w naszym ogrodzie może być pełna pięknych kwiatów i zielonej roślinności. Pielęgnacja ogrodu i przygotowanie do tej pięknej pory roku to długotrwały proces. Świadomość tego, że nasza praca zaprocentuje i nasz ogród stanie się oazą spokoju i miejscem relaksu to największa motywacja. Rośliny potrzebują dużo cierpliwości, opieki i zainteresowania, jeśli spełnimy te warunki wiosną na pewno będziemy się cieszyć pięknym i zadbanym ogrodem.

Oceń