Together Magazyn » Aktualności » W poszukiwaniu magii świąt w Trójmieście – jarmark bożonarodzeniowy

W poszukiwaniu magii świąt w Trójmieście – jarmark bożonarodzeniowy

Święta Bożego Narodzenia w tysiącach miast na całym świecie tradycyjnie już kojarzą się z uroczystą atmosferą i blaskiem świątecznych dekoracji. Nie bez powodu są nazywane „świętem światła”. Chociaż symboliczne znacznie takiego określenia jest dość wymowne, to nie da się zaprzeczyć, że każdego roku miasta rozświetla bożonarodzeniowy blask.

 

Malkontenci mogą wskazywać, że organizowanie jarmarków bożonarodzeniowych to przedsięwzięcie typowo komercyjne. Warto jednak pamiętać, iż tego typu imprezy są starsze niż samo pojęcie „komercja”. Historycy odnotowują, że pierwsze jarmarki w okresie świąt Bożego Narodzenia odbywały się już pod koniec XIII wieku w Austrii. Później zyskały ogromną popularność w Niemczech i innych krajach. Zapewne trudno byłoby je porównać do współczesnych imprez tego typu. Niemniej towarzyszyła im, jak można przypuszczać, całkiem podobna idea – połączenie świątecznej atmosfery z aspektem praktycznym. Na popularnych niemieckich jarmarkach bożonarodzeniowych (Weihnachtsmarkt) już od stuleci można zakupić ozdoby świąteczne, smakołyki czy wyroby rękodzielnicze. Nie brakuje tam również imprez, które podkreślają charakter świąt Bożego Narodzenia: koncertów charytatywnych, występów artystycznych i szopek bożonarodzeniowych, także z udziałem żywych zwierząt.

Podobne jarmarki już do wielu lat są organizowane w Polsce. Najbardziej rozpoznawalne spośród nich odbywają się rokrocznie we Wrocławiu i Krakowie. Na tego typu imprezach najbardziej charakterystyczne są stoiska z regionalnymi produktami, które powinny się znaleźć na świątecznym stole. Często można kupić oryginalne ozdoby choinkowe czy stroiki. Jarmarki bożonarodzeniowe nie są oczywiście domeną wyłącznie dużych miast. Wprost przeciwnie – często w wielkich metropoliach bywają słabiej zauważalne, ginąc w świątecznej gorączce, podczas gdy w niewielkich miastach mogą urosnąć do rangi wyjątkowej atrakcji.

Również w Sopocie jarmark bożonarodzeniowy na dobre wpisał się w świąteczny pejzaż miasta. Tegoroczny Sopocki Jarmark Świąteczny odbędzie się w dniach od 19 do 23 grudnia.Jarmark zostanie zorganizowany w reprezentacyjnym i rozpoznawalnym miejscu Sopotu – na Skwerze Kuracyjnym przed fontanną przy molo. Stoiska handlowe mają być czynne w godzinach 15.00 – 20.00 w dni powszednie oraz 10.00 – 20.00 w weekend. Każdy zatem będzie miał czas, by swobodnie zapoznać się z prezentowaną ofertą. Organizatorzy jarmarku przewidują, że swoje stoiska będą wystawiali wytwórcy oryginalnych i ręcznie tworzonych wyrobów. Nie zabraknie także asortymentu typowo świątecznego, smakołyków czy produktów regionalnych, które mogą być znakomitym dopełnieniem świątecznego menu.

Tradycyjne jarmarki świąteczne to nie tylko możliwość zakupu wyrobów, które trudno znaleźć na sklepowych półkach. To także spotkania mieszkańców poszczególnych miast – również tych, którzy najbardziej potrzebują wsparcia materialnego i mentalnego. Sopocka Wigilia odbędzie się 20 grudnia. Dla mieszkańców miasta będzie to okazja do wspólnego kolędowania, złożenia sobie życzeń i wspólnej wieczerzy. Podobnie jak w poprzednich latach, Sopockiej Wigilii będzie towarzyszył program artystyczny.

Nie da się ukryć, że handlowy wymiar świąt czasami przesłania nam ich inne aspekty – bardziej głębokie, zmuszające do refleksji. Jarmarki bożonarodzeniowe, takie jak Sopocki Jarmark Świąteczny, można potraktować raczej jako element europejskiej kultury masowej niż przedsięwzięcie typowo komercyjne. Warto osobiście się o tym przekonać, odwiedzając plac przed sopockim molo.

Oceń