Together Magazyn » Aktualności » Urządzamy taras, czyli przestrzeń niebanalną

Urządzamy taras, czyli przestrzeń niebanalną

Taras może być ulubionym miejscem spotkań i wypoczynku w domu. W zasadzie wręcz powinien nim być – niewykorzystanie takiej przestrzeni jest karygodnym zaniechaniem. Oprócz względów estetycznych, warto również zwrócić uwagę na aspekty praktyczne, m.in. na odpowiedni dobór materiałów budowlanych.

Jak stworzyć przyjazne miejsce dla całej rodziny na tarasie, a zarazem niepowtarzalną przestrzeń? Może to być niemałe wyzwanie, choć wszystko zależy oczywiście od naszej kreatywności i inspiracji, z których korzystamy. Równie ważna jest jakość materiałów, z które mamy zamiar wykorzystać. O tym, jak zabrać się do stworzenia niebanalnej przestrzeni na tarasie rozmawiamy z Ireną Narożnowska-Sudoł – dyrektorem handlowym w firmie DOMO.

Brakuje nam pomysłu na wyjątkowy taras Od czego powinniśmy zacząć?

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka ma być jego główna funkcja: wypoczynkowa, miejsca do pracy, a może przestrzeni zabaw dla dzieci? Od tego zależy wybór mebli i dodatków. Jeśli taras ma służyć również dzieciom, trzeba pomyśleć o odpowiednich zabezpieczeniach. Warto pamiętać również o doprowadzeniu instalacji elektrycznej, która umożliwi zaaranżowanie efektownego i praktycznego oświetlenia. Inne praktyczna uwaga dotyczy konieczności uwzględnienia w projekcie tarasu odprowadzenia wody deszczowej. Ale zaczynamy od podłoża…

Od podłoża?

Tak, to bardzo ważne. Najlepszy plan aranżacji nie będzie miał sensu, jeśli odpowiednio nie dobierzemy materiału pod wykonanie posadzki. Pamiętajmy, że musi ona się cechować znacznie większą wytrzymałością na warunki zewnętrzne niż podłoga w domu. Jeśli zastosujemy materiały wykończeniowe o niskiej jakości, czynniki atmosferyczne szybko zniweczą zakładany efekt końcowy.

Z jakich rozwiązań warto zatem skorzystać?

Dużą popularnością cieszą się materiały aranżacyjne inspirowane naturą. Łączą one w sobie ponadczasowe piękno i dużą trwałość. Elementy kompozytowe, które imitują drewniane deski, cechują się dużą trwałością. To samo można zresztą powiedzieć o blokach skalnych – ich wytrzymałość na czynniki atmosferyczne i chemiczne jest wręcz większa niż w przypadku pierwowzorów. W każdym przypadku warto pamiętać, aby wybierać materiały opatrzone odpowiednimi certyfikatami i atestami, które potwierdzają wysoką jakość.

A jeśli jednak zdecydujemy się na naturalne drewno…?

W takim wypadku najlepiej sprawdzą się deski wykonane z drewna egzotycznego, które wykazują największą odporność na czynniki atmosferyczne oraz charakteryzujące się wysoką gęstością. W polskich warunkach powszechne zastosowanie ma również drewno dębowe, bukowe albo modrzewiowe. Decydując się na naturalne drewno, trzeba pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i systematycznej impregnacji. W przeciwnym razie szybko straci swoje naturalne właściwości.

Tego problemu nie ma z deskami kompozytowymi?

One również wymagają pielęgnacji, chociaż w tym przypadku nie musimy stosować specjalistycznych środków – wystarczy ciepła woda z łagodnym detergentem. Poza tym charakteryzują się nieporównywalnie wyższą trwałością niż naturalne drewno, są odporne na działanie czynników atmosferycznych i na uszkodzenia mechaniczne. Już na etapie produkcji stosuje się zabezpieczenia przed naturalnym działaniem mchu czy pleśni. Deski kompozytowe są również niepalne, a zatem bezpieczne.

No właśnie: co z bezpieczeństwem? To szczególnie ważne pytanie dla rodzin z dziećmi.

Bardzo ważne jest, aby zabezpieczyć podłoże pod względem antypoślizgowymi. Naturalna aktywność dzieci sprawia, że o upadek na śliskiej powierzchni naprawdę jest nietrudno. Pod tym względem szczególnie wyróżniają się szczotkowane deski kompozytowe. I są cenione przez rodziców małych dzieci. W przeciwieństwie do desek drewnianych, kompozyt nie staje się śliski pod wpływem wody, a na jego powierzchni nie tworzą się drzazgi, które mogą być bardzo niebezpieczne dla bosych stóp dziecka. Taka bezpieczna powierzchnia jest zasługą specjalnego zabiegu szczotkowania, który jest wykonywany podczas obróbki wykończeniowej.

A co z problemem nadmiernego nagrzewania się powierzchni tarasu?

Pod tym względem drewno i kompozyt są do siebie podobne, a więc w zbliżonym stopniu przyjmują ciepło. Na działanie promieni słonecznych najgorzej reagują płytki – w zasadzie nie można chodzić po nich bez obuwia. To również pewne utrudnienie dla rodzin z dziećmi, co trzeba wziąć pod uwagę.

Skoro już mówimy o płytkach: jakie materiały warto zastosować na tarasie?

Na pewno nie należy na nich oszczędzać i szukać tanich kompromisów, o ile nie chcemy cyklicznie ich wymieniać. Podobnie jak drewno czy deski kompozytowe powinny być one odporne na działanie czynników zewnętrznych – atmosferycznych i chemicznych. Dużą popularnością cieszą się płytki gresowe mrozoodporne. Są bardzo trwałe i dostępne w szerokiej palecie wzorów i barw. Jeśli inspirujemy się naturą, warto sięgnąć po granity, piaskowce czy sjenity. Niemniej płytki betonowe i klinkierowe również mają dobre właściwości, a ich duży wybór sprawia, że można je dobrać do dowolnej aranżacji tarasu.

Tekst i wywiad: Michał Mikołajczak

Oceń