Together Magazyn » Aktualności » Teatr Szekspirowski otwarty dla dzieci

Teatr Szekspirowski otwarty dla dzieci

Warsztaty „Mamo, tato – do teatru!”

Już od momentu inauguracji swojej działalności Teatr Szekspirowski w Gdańsku przyciąga liczną widownię. Niebanalny repertuar i niezwykłe miejsce – to wszystko sprawia, że spektakle cieszą się dużym powodzeniem. Wśród widzów nie brakuje oczywiście rodzin z dziećmi. To właśnie z myślą o nich zainaugurowano cykl warsztatów „Mamo, tato – do teatru!”.

Cała rodzina w teatrze

Wiadomo, że obcowanie dziecka ze sztuką teatralną przynosi liczne korzyści – rozwija horyzonty, pogłębia wrażliwość, uczy piękna i kultury. Tym razem jednak gdański Teatr Szekspirowski postanowił wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którzy pragną obejrzeć spektakl, lecz nie mają możliwości zapewnienia dziecku opieki w czasie jego trwania. To bardzo praktyczne rozwiązanie, z którego mogą skorzystać całe rodziny.

Inicjatywa gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jest dowodem na to, że placówka teatralna może być przyjazną przestrzenią dla rodzin i miejscem, do którego dzieci w przyszłości będą chętnie wracać. Podczas spektaklu najmłodsi biorą udział w twórczych, fascynujących zajęciach, a rodzice – bez zbędnego stresu mogą delektować się sztuką teatralną. W kwietniu zaplanowano trzy warsztaty dla dzieci, które opisujemy poniżej. Już teraz warto więc zarezerwować sobie wolny czas na rodzinną wizytę w Teatrze Szekspirowskim.

Laboratorium chemiczne

Piątek, 1 kwietnia, godz. 16.45

Podczas spektaklu Końcówka Teatru Polskiego z Warszawy

Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku 6–12 lat.

Chemiczna magia w teatrze? Dlaczego nie! W końcu sztuka czyni cuda. A jeśli tak, to warto zagłębić się w tajemnice chemii, które na co dzień pozostają w ukryciu. Niegdyś jej znawcy byli postrzegani niemal jak sztukmistrze. A jak jest obecnie? Eksperymenty chemiczne mają w sobie aurę niezwykłości i tajemniczości. Zajęcia w Laboratorium Chemika to fascynująca synteza nauki i tajemnicy. Każdy eksperyment jest odkrywaniem nowych horyzontów. Do dyspozycji małych odkrywców pozostają ogólnodostępne produkty spożywcze, z których można wyczarować nową, ekscytującą jakość. Mali chemicy stworzą Lampę Lawę, będą mogli „umyć” mleko i zaobserwować działanie detergentów podczas doświadczenia Mlecznej Tęczy.

Zajęcia poprowadzi Olga Jabłońska – absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (specjalizacja: chemia ogólna). Od 2013 roku pracuje w Laboratorium Zaawansowanych Analiz Środowiskowych Elbląskiego Parku Technologicznego, na stanowisku Starszego Laboranta. Dodatkowo prowadzi zajęcia edukacyjne w formie warsztatów i pokazów dla dzieci i młodzieży z zakresu chemii i nauk przyrodniczych.

Uwaga dla rodziców: fascynujące eksperymenty brudzą! Warto więc zaopatrzyć dziecko w fartuszek lub ubranie na zmianę.

Warsztaty plastyczno-etnograficzne

Sobota, 16 kwietnia, godz. 18.45

Podczas spektaklu Sprzedawcy Gumek Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie

Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku 6–12 lat.

Nauka historii dla najmłodszych może być fascynująca, o ile nie sprowadza się wyłącznie do samej teorii. Podczas zajęć w Teatrze Szekspirowskim mali odkrywcy będą mogli w praktyce przekonać się, jak żyli ludzie w dawniejszych czasach, w jaki sposób ozdabiali domy, gotowali i zapewniali sobie wygodę na co dzień. Dzieci będą mogły odkrywać tajniki budownictwa ludowego z różnych częściach Polski. Zamienią się w ludowych budowniczych, tworząc wspólnie całą osadę, budując domy ludowe, ozdabiając je według reguł danego obszaru etnograficznego, konstruując pomieszczenia i wyposażenie domowe. Sala warsztatowa zmieni się w prawdziwą Żuławską Osadę.

Zajęcia poprowadzi Weronika Świsłocka – absolwentka Etnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W trakcie studiów brała udział w projekcje „Etnobajanie”, związanym z edukacją etnograficzną dzieci i młodzieży, a także prowadziła zajęcia dotyczące tematyki różnorodności kulturowej w ramach projektu Europamobil na Mazowszu. Jest trenerką Odysei Umysłu w Gdańsku oraz koordynatorem zajęć teatralnych dla dzieci i młodzieży.

Warsztat bajek

Niedziela, 17 kwietnia, godz. 18.45

Podczas spektaklu Jakobi i Leidental Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 4–10 lat.

Nie ma dzieciństwa bez bajek. Tę prawdę znają i dzieci, i rodzice. Podczas warsztatu najmłodsi będą mogli przyjrzeć się dokładniej bajkowym postaciom i odkryć ich nowe oblicze. Dowiedzą się także, że bajki – oprócz tego, iż sprawiają przyjemność – niosą za sobą wartości dydaktyczne. Dzieci wczują się również w twórców bajek. Będą mogły wykreować własnego bohatera z bajki.

Zajęcia poprowadzi Dorota Matusiak – absolwentka Zarządzania Politechniki Gdańskiej, wieloletni opiekun i kierownik kolonii i wycieczek dla dzieci i młodzieży. Od 2003 roku Instruktor Hufca Związek Harcerstwa Polskiego Sopot; pracuje z wędrownikami (grupa wiekowa 16–21 lat). Instruktor Rekreacji Sportowej z Survivalu. Wieloletnia tancerka, a także aktorka w teatrach amatorskich. W wolnych chwilach pisze wiersze i bajki dla dzieci.

Informacje ws. zapisów na warsztaty

Na każde warsztaty jest limit 20 miejsc. Zapisy prowadzą kasy biletowe: mailowo: bow@teatrszekspirowski.pl (w temacie maila prosimy napisać: Mamo, Tato – do Teatru!) lub telefonicznie: 58 351 01 01. Koszt udziału w zajęciach: 10 zł.

Dzieci należy przyprowadzić do wejścia dla aktorów (od strony ul. Zbytki), najpóźniej 20 min przed rozpoczęciem spektaklu. Zajęcia odbywać się będą w sali 2.68. Udział dziecka należy potwierdzić najpóźniej dzień przed spektaklem.

Oceń