Together Magazyn » Aktualności » Jaki syrop na zatoki dla dzieci wybrać?

Jaki syrop na zatoki dla dzieci wybrać?

Chore zatoki to raczej domena dorosłych. Niestety dzieci też cierpią z ich powodu, jeśli zatoki zostają zaatakowane przez wirusy lub bakterie. Podstawowym objawem chorych zatok jest katar oraz ból głowy. Często jednak objaw jest mylony ze zwykłym przeziębieniem i również tak leczony. Ten problem wymaga jednak trochę innych sposobów. Jak rozpoznać chore zatoki u dzieci? Co skutecznie je leczy?

Gdy wirus dostanie się za daleko

Zwykle zaczyna się od zwykłego kataru, większego przeziębienia lub grypy. Wystarczy, że do zatok, które są zlokalizowane w okolicach czoła, nosa oraz oczu, dostaną się te same wirusy czy bakterie, które wywołały wcześniejszą infekcje. Nawet zwykły katar oznacza stan zapalny oraz obrzęk błony śluzowej nosa i czasem infekcja przenosi się dalej. Bardziej podatne na zapalenie zatok są dzieci w wieku 5-6 lat, które mają już wykształcone wszystkie zatoki: szczękowe, klinowe oraz czołowe. Przyczyniać się do tego mogą również takie dolegliwości, jak przewlekły katar alergiczny, przerost migdałka, zapalenie ucha czy skrzywiona przegroda nosowa, ułatwiająca przenikanie do zatok drobnoustrojów.

Objawy zapalenia zatok u dzieci

Gdy dziecko cierpi z powodu kataru, którego wydzielina staje się ropna żółta lub zielona, stwierdzimy podwyższoną temperaturę, a także ból głowy, wtedy prawdopodobnie maluch ma chore zatoki. Często ból nasila się przy pochylaniu głowy i dochodzi do opuchnięcia powiek oraz bólu górnej szczęki. Zwykle choroba mija z pierwotną infekcją lub utrzymuje się do trzech tygodni. Gdy nie jest to pierwsze zapalenie zatok, może występować samodzielnie i utrzymywać się nawet dłużej niż trzy miesiące. Wtedy mamy do czynienia z zapaleniem nawracającym.

Leczenie chorych zatok, czyli szybka reakcja

Nieleczone i zaniedbane zapalenie zatok może prowadzić do przewlekłych infekcji i bolesnych punkcji i płukań. Ważne więc jest, by szybko zareagować i zastosować leczenie farmakologicznie. Najskuteczniej jest podać po prostu syrop na zatoki dla dzieci. Tutaj pomoże np. Pelavo syrop na chore zatoki i katar u dzieci. Jest to syrop z zawartością naturalnych ekstraktów z korzenia pelargonii afrykańskiej, korzeni goryczki, korzenia kwiatów dziewanny oraz kwiatów czarnego bzu. Takie syropy na zatoki u dzieci naturalnie wspierają ich organizm w walce z infekcjami, pomagają pokonać wirusy i bakterie. Syrop Pelavo pomaga pozbyć się objawów infekcji górnych dróg oddechowych oraz ulżyć w bólu głowy przy zapaleniu zatok. Zawiera też witaminę C i cynk, które wspomagają układ odpornościowy.

Leczenie chorych zatok u dzieci zwykle odbywa się także za pomocą leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz przeciwgorączkowych. Czasem infekcja na tyle się rozwinie, że należy podać antybiotyk

Postępowanie przy zapaleniu zatok

Chore zatoki dają nieprzyjemne objawy już przy samym oddychaniu. Oprócz zatkanego noska dziecko odczuwa często ból przy zwykłym oddechu. Dlatego należy stworzyć maluchowi dobre warunki do zdrowienia, by nos poczuł się lepiej. Należy często wietrzyć mieszkanie, a powietrze powinno być odpowiednio nawilżone. Pomocne przy bólach głowy są też ciepłe okłady na czoło. Należy także często wkraplać sól fizjologiczna do noska, która rozrzedzi wydzielinę i ułatwi jej usuwanie.

3.7/5 – (3 głosów)