Together Magazyn » Aktualności » W świecie bajek. Recenzja wystawy „Po drugiej stronie ilustracji. Miniatury Roberta Romanowicza”

W świecie bajek. Recenzja wystawy
„Po drugiej stronie ilustracji. Miniatury Roberta Romanowicza”

Ta wystawa zapewnia najmłodszym możliwość spotkania z bohaterami ich ulubionych bajek, dorosłym pozwala zaś na powrót do czasów dzieciństwa. „Po drugiej stronie ilustracji. Miniatury Roberta Romanowicza” do 18 czerwca można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni.

W bajkowy, dziecięcy świat wprowadzają zawieszone tuż przed wejściem do sali wystawowej malutkie krzesełka, nawiązujące do jednego z bohaterów ekspozycji, Złodzieja Krzeseł. To zaledwie drobna zapowiedź, zalążek tego, co znajduje się wewnątrz – kilkunastu miniatur Roberta Romanowicza, jednego z najciekawszych polskich ilustratorów i rysowników.

Nowe życie codziennych przedmiotów

Te precyzyjnie wykonane niewielkie dzieła sztuki, z największą dbałością o każdy detal, zachwycają nie tylko dzieci, ale i dorosłych, choć stworzone są przecież z prostych przedmiotów codziennego użytku: guzików, papieru, pudełek, koronek. Romanowicz nadaje tym rzeczom jednak nową wartość – udowadnia, że to, co nas otacza, może się stać inspiracją do stworzenia dzieła artystycznego.

Bajkowy świat

Jego prace sprawiają wrażenie, jakby wydostały się z zawieszonych za nimi ogromnych fotografii i ożyły w trójwymiarze. Przedstawiają postaci i sceny ze znanych książek dla najmłodszych, takich jak „Misza i Grisza ratują świat” Anny Stasiak oraz „Kapselek” Kamila Niewińskiego. W tym zbiorze prac można zobaczyć m.in. Generała Szafę, Salę Olśnień, Las Miszy i Griszy czy skrzynię przygód Złodzieja Krzeseł. Warto dobrze im się przyjrzeć, przybliżyć do nich, przykucnąć, bo są ustawione na wysokości wzroku małego dziecka, tak by ułatwić najmłodszym oglądanie, u dorosłych zaś – pogłębić wrażenie miniaturowości. Dzięki temu można dostrzec drobne elementy składające się na całość miniatury: książki, mapy, obrazy, zwierzaki. Autor wykonał je z niezwykłą dokładnością i dbałością o zachowanie realizmu przedmiotów. Niektóre pochodzą jakby z innej epoki: XIX-wieczna biblioteka czy odwzorowana w starych skrzyniach, drewnianych pudełkach bajkowa rzeczywistość.

Zostań artystą

Ta wystawa z założenia ma angażować, zachęcić zwiedzających do zatrzymania się w podróży po świecie bajek i przejścia na chwilę z pozycji podglądacza do roli artysty. Każdy może bowiem stworzyć własną miniaturę w specjalnie stworzonym ku temu kąciku i w ten sposób stać się niejako współtwórcą wystawy, wzbogacić ją o nowe historie i postacie. Pod tym względem ekspozycja w Muzeum Miasta Gdyni jest wyjątkowa. Pozwala nie tylko zobaczyć w trójwymiarze bohaterów znanych z kart książek dla dzieci, ale także rozbudzić w sobie wyobraźnię, kreatywność, fascynację i zaciekawienie. I choć stworzona może z myślą o najmłodszych, nie ogranicza wiekowo odbiorców. Jest adresowana do wszystkich tych, którzy, jak mówi sam Robert Romanowicz, mają w sobie ciekawość świata, otwartość i wrażliwość.

Oceń