Together Magazyn » Styl życia » Street Workout – dorośli na placu zabaw

Street Workout – dorośli na placu zabaw

Street workout to anglojęzyczna nazwa aktywności fizycznej, którą w języku polskim tłumaczy się jako trening uliczny. Ćwiczenia, które obejmuje sport o tej często mylnie kojarzonej nazwie, nie są zjawiskiem nowym. Treningi tego typu wykonywane są od dawna na całym świecie, a ich historia sięga czasów starożytnych.

Nazwa street workout używana jest jednak w Polsce dopiero od kilku lat i chociaż z każdym rokiem grono amatorów ćwiczeń pod chmurką się poszerza, wciąż nie można mówić o powszechnej znajomości tej formy ruchu, o popularności nie wspominając. Zacznijmy zatem od początku – czym jest trening uliczny?

Kalistenika – trening gladiatorów

Street workout to połączenie ćwiczeń kalistenicznych, gimnastycznych oraz akrobatycznych – wykonywanych na powietrzu w przestrzeni miejskiej. Najwięcej street workout czerpie z kalisteniki, czyli rodzaju ćwiczeń, do których wykonywania nie używa się żadnych specjalistycznych urządzeń oraz obciążeń zewnętrznych, takich jak sztangi czy hantle. Podczas treningu jedynym wykorzystywanym ciężarem jest masa ciała ćwiczącego, a ułatwieniem i urozmaiceniem wykonywanych ćwiczeń jest drążek.

Kalistenika, która w języku starogreckim oznacza „piękno i siłę”, to sport, który uprawiano już w czasach starożytnych. Spartanie przygotowywali w ten sposób swoje ciała do bitew, a rzymscy gladiatorzy do walk podczas organizowanych na arenach igrzysk. Współcześnie, kalistenika wykorzystywana jest nie tylko w ramach treningu wojskowego, ale również jako alternatywa zajęć na siłowni dla aktywnych. Do zalet ćwiczeń wyłącznie z obciążeniem własnego ciała należy między innymi to, że ćwiczyć można niemal w każdym miejscu, nie ponosząc praktycznie żadnego kosztu finansowego. W Internecie zobaczyć można filmy, pokazujące w jak twórczy sposób uprawiający kalistenikę wykorzystują do ćwiczeń meble. Ich szczególnym upodobaniem cieszą się poręcze oraz drabinki łóżek piętrowych.

„Flaga ludzka” – wbrew sile grawitacji

Trening uliczny, jak sama nazwa wskazuje, prowadzi się na ulicach miast, w parkach, na boiskach czy placach zabaw dla dzieci. Podczas treningu ćwiczący wykorzystują zróżnicowane elementy zabudowy miejskiej: trzepaki, murki, latarnie, ławki, a także ogrodzenia i parkometry.

Dodatkowo w miastach powstają specjalne place do uprawiania kalisteniki na wolnym powietrzu. Są to zagospodarowane tereny, na których znajdują się drabinki, rozmieszczone na różnych wysokościach drążki oraz równoległe poręcze. Chociaż zainteresowanie sportem w Polsce rośnie powoli, można w ostatnim czasie zobaczyć coraz więcej tego typu miejsc, które potocznie nazywa się placami zabaw dla dorosłych.

Pierwszą częścią treningu ulicznego są ćwiczenia siłowe: podciągnięcia na drążku, przysiady, pompki i brzuszki. Ćwiczenia można wykonywać w różnych kombinacjach, zmieniając rozstaw dłoni i ustawienie stóp. Następnie wykonywany jest trening techniczny, czyli figury gimnastyczne, których widowiskowy charakter zwraca uwagę przechodniów. Jedną z najbardziej znanych figur, wizytówką steet workoutu jest „flaga ludzka”. Polega na utrzymaniu poziomej pozycji ciała chwytając się rękoma dowolnego, ustawionego pionowo obiektu.

street_workout2
fot. Siergiej Kanarski

Rzeźba, rozwój siła

Systematyczne uprawianie treningu miejskiego, podobnie jak większości dyscyplin sportu, ma pozytywny wpływ na organizm ludzki. Przede wszystkim trening służy przyrostowi masy mięśniowej, rozwija układ stawowo-kostny oraz zwiększa wytrzymałość siłową. Pozwala również spalić tkankę tłuszczową oraz polepszyć koordynację ruchową.

Uprawianie street workoutu ma również wiele zalet, na przykład w porównaniu z wizytą na siłowni. Wybierając trening uliczny, nie tylko zaoszczędzamy pieniądze za wstęp na siłownię, ale również ćwicząc na powietrzu dotleniamy cały organizm. Wykonywanie ruchów z naturalnym obciążeniem masy ciała, bez wykorzystania obciążenia zewnętrznego, sprzyja równomiernemu rozwojowi ciała i sprawia, że sport jest mało kontuzyjny.

Trening uliczny jest szczególnie polecany dla osób, które szybko się nudzą wykonywanymi czynnościami. W street workoucie możliwości dotyczące wyboru techniki wykonywanych ćwiczeń są bowiem nieograniczone. W zależności od upodobań, chęci czy nastroju zmieniać można również miejsca treningów.

Mistrzostwa w możliwościach ludzkiego ciała

Chociaż nazwa street workout wciąż nie jest dobrze znana w przestrzeni publicznej, nie brakuje stron internetowych poświęconych tej tematyce. Zwolennicy ulicznych akrobacji komunikują się na portalach społecznościowych i umawiają na wspólne treningi. W sieci znaleźć można porady od czego rozpocząć uprawienie tego sportu i jak poprawnie wykonywać poszczególne figury. Pasjonaci miejskiego treningu chętnie umieszczają w Internecie filmy prezentujące imponujące pokazy możliwości ludzkiego ciała.

Street workout jest szczególnie popularny w USA, a także w Rosji i na Ukrainie. Na Łotwie od 2011 roku organizowane są nawet Mistrzostwa Świata w Street Workoucie. Wydarzenia sportowe na nieco niższym poziomie odbywają się również w Polsce. W dniach 1 – 2 sierpnia 2015 roku w Biłgoraju odbędą się Mistrzostwa Polski w Street Workoucie. Uczestnicy będą współzawodniczyć w konkurencjach o charakterze wytrzymałościowo-siłowym oraz freestyle.

fot. Siergiej Kanarski
fot. Siergiej Kanarski

Zobacz także:

Street Workout – nadludzka siła

Wywiad z Sebastianem „Gizmo” Paratem – współtwórcą i trenerem grupy Street Workout Gdynia.

 

Oceń