Together Magazyn » Aktualności » Powiedz to głośno!

Powiedz to głośno!

Dla wielu osób głos jest nie tylko narzędziem komunikacji, ale i pracy. Intensywne używanie aparatu mowy prowadzi do nadwyrężenia strun głosowych, chrypki, wysuszenia błon śluzowych, a nawet całkowitej utraty głosu. Czy można temu skutecznie przeciwdziałać?

Być słyszanym

Co łączy nauczycieli, trenerów personalnych, konferansjerów, dziennikarzy radiowych, aktorów, śpiewaków i telemarketerów? Osoby z wymienionych wyżej grup zawodowych posługują się w swojej pracy przede wszystkim głosem. Bez cienia przesady można powiedzieć, że jest to ich podstawowe narzędzie wykonywania działalności zawodowej. Co więcej, głos często staje się wizytówką, wręcz częścią osobowości. Nic dziwnego, że zagrożenie utratą głosu może wprawiać w przerażenia.

Przyczyny problemów

Niestety, chociaż aparat mowy jest jednym z cudów natury, jego nadmiernie używanie nieuchronnie prowadzi do problemów zdrowotnych. Objawiają się one suchością błon śluzowych, chrypką czy podrażnieniem strun głosowych. Jednym z najpoważniejszych problemów jest całkowita utrata głosu.

Nie bez znaczenia są również czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenia atmosferyczne czy długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Oczywiście na niektóre spośród tych czynników mamy wymierny wpływ i możemy je skorygować – na przykład, zaprzestać palenia tytoniu. Trudniej natomiast zmienić środowisko, w którym żyjemy, albo charakter wykonywanej pracy.

Gdzie szukać pomocy?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta: u laryngologa, który udzieli specjalistycznej porady. To oczywiście dobre wyjście, ale, jak jednak wiadomo, regularne wizyty u lekarza wiążą się z koniecznością poświęcenia sporej ilości wolnego czasu, a niekiedy również i pieniędzy. Co możemy więc zrobić na co dzień, aby zapobiec problemom z głosem i dolegliwościami związanymi z przeciążeniem aparatu mowy? Warto skorzystać ze sprawdzonych środków farmakologicznych.

Nie trać głosu i… głowy

Zagrożenie utratą głosu jest realnym problemem, który dotyczy tysięcy osób. Trzeba mieć jednak świadomość, że można się uchronić przed przykrymi konsekwencjami przeciążenia aparatu mowy, o ile wybierzemy odpowiedni produkt. W tym przypadku nie warto eksperymentować na własnym zdrowiu. Przykładem skutecznego i sprawdzonego preparatu jest wyrób medyczny GeloVox. To tabletki do ssania dla skutecznej ochrony błony śluzowej jamy ustnej i gardła z przeznaczeniem na suche, podrażnione gardło oraz problemy z głosem. Jego działanie jest odczuwalne niemal od pierwszej chwili po zastosowaniu. Preparat tworzy kompleks hydrożelowy zawierający kwas hialuronowy, który otula struny głosowe i zapewnia długotrwałe działanie nawilżające. Tworzy również powłokę ochronną, która zabezpiecza podrażnione miejsca. Dzięki temu nawet osoby, które na co dzień intensywnie eksploatują struny głosowe, odczują znaczącą ulgę. Zagrożenie utratą głosu nie powinno więc dla nas oznaczać „końca świata”, lecz początek działania ku poprawie zdrowia.

Jak dbać o dobrą emisję głosu?

  • Zadbaj o odpowiednie nawilżenie strun głosowych

  • Oszczędzaj głos w trakcie choroby, zwłaszcza podczas infekcji górnych dróg oddechowych

  • Nie nadużywaj szeptu, który negatywnie wpływa na elastyczność fałdów głosowych

  • Nie przekrzykuj hałasów

  • Unikaj przeciągów oraz przegrzewania szyi i gardła

  • Dbaj o poprawną postawę ciała– istotna jest swoboda i oddech z wykorzystaniem przepony oraz żeber

  • W razie przedłużającej się chrypki, zgłoś się do laryngologa lub foniatry

Oceń