Together Magazyn » Aktualności » Poruszyć wyobraźnię, rozbudzić kreatywność

Poruszyć wyobraźnię, rozbudzić kreatywność

Zabawa wielu z nas kojarzy się z beztroskim okresem dzieciństwa. Tymczasem jest niezbędna dla rozwoju umysłu przez całe życie. Produkowana podczas zabawy dopamina uczestniczy m.in. w procesie uczenia się.

Twórcze zabawy od zawsze wykorzystywane były do kreowania nowych pomysłów. Sam Leonardo da Vinci szukał niekiedy inspiracji w rysunkowych bazgrołach, mając świadomość, jak silnie obrazy oddziałują na nasz mózg. Równie istotny wpływ na naszą kreatywność mają kolory. Ich widzenie jest subiektywnym wrażeniem, powstającym w naszym mózgu za sprawą informacji dostarczanych przez światłoczułe receptory znajdujące się w naszym oku (czopki).

Dla człowieka widzenie kolorów ma duże znaczenie. Nasze oko ma możliwość ich rejestrowania w określonym zakresie: za kolory zielone odpowiadają fale o długości ok. 540 nm, za czerwone – 590 nm, za niebieskie – 450 nm. Prawie milion kolorów, które jesteśmy w stanie rozpoznać, stanowi ich mieszankę w różnych proporcjach.

Czy zastanawiałeś się, dlaczego kolory widoczne na monitorze różnią się od tych wydrukowanych na papierze? Ma to związek z modelami barw różnych dla wyświetlaczy monitorów, określanych skrótem RGB, i tych stosowanych w grafice komputerowej (tzw. CMYK).

System odwzorowywania kolorów R(red), G(green), B(blue), mający zastosowanie w technice cyfrowej, składa się z trzech wiązek światła. Natomiast skrót CMYK (cyan, magenta, yellow, black) odnosi się do czterech kolorów, które są barwami dopełniającymi. Powodem, dla którego powstały aż dwa modele kolorystyczne, była potrzeba uzyskania bieli i czerni, które otrzymuje się w odmienny sposób w obu systemach. W RGB po zmieszaniu wszystkich kolorów uzyskujemy biel, natomiast w CMYK – czerń.

Na naszej wystawie czasowej „Poruszyć wyobraźnię”, na stanowisku „Obraz z cieni”, możesz przetestować, w jaki sposób powstają poszczególne kolory w oparciu o powyższe systemy, tworząc przy tym ciekawe, geometryczne kompozycje kolorystyczne. Zachęcamy do twórczych eksperymentów! Nawet jeśli Ci się wydaje, że nie potrafisz rysować, to u nas, bez większego wysiłku, możesz stworzyć niespotykane kształty. Wszystko to za pomocą interaktywnych stanowisk, takich jak Harmonograf czy Spirograf. Pozwalają one tworzyć rozmaite kombinacje symetrycznych kształtów.

W Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni do końca roku można odwiedzać wystawę „Poruszyć wyobraźnię”, gdzie zarówno dzieci, jak i dorośli mogą rozbudzić swoją kreatywność.

jjjjj

Oceń