Together Magazyn » Sport » Po co dzieciom sport?

Po co dzieciom sport?

Trenowanie sportu może okazać się dla dziecka nudne, jeśli wybór dyscypliny będzie podyktowany niewłaściwymi pobudkami. Często rodzice, chcąc realizować swoje ambicje, popychają dzieci w kierunku, który dla samych malców jest zupełnie nieciekawy.

Należy pamiętać, że dziecko może posiadać zupełnie odmienne cechy osobowościowe i fizyczne niż rodzice, a co za tym idzie jego zainteresowania czy też predyspozycje też będą zgoła inne. Zadaniem rodzica jest wspieranie wyborów dziecka i zachęcanie do podjęcia aktywności fizycznej.

Uprawianie sportu, szczególnie wyczynowo, powinno być dla dziecka przyjemnością, dzięki której będzie z radością wracało na treningi. Tu, oprócz motywacji ze strony rodziców, niezwykle istotne jest doświadczenie i zaangażowanie trenera. Należy również pamiętać, że w zamian za poświęcenie, które nierozerwalnie wiąże się z wyczynowym trenowaniem, dziecko staje się członkiem grupy, zdobywa doświadczenie i zaprzyjaźnia z dziećmi, które łączy ta sama pasja. Więzi w takiej grupie mogą często przetrwać znacznie dłużej niż w innych grupach społecznych.

Jaki rodzaj sportu wybrać?

Wybierając dyscyplinę sportu, którą ma uprawiać nasze dziecko, musimy wziąć pod uwagę jego temperament i zainteresowania. Chociaż może być to trudne logistycznie w przypadku rodzeństwa, każdemu z dzieci należy dać wybór. Rodzicom jest oczywiście łatwiej, jeśli odwożą dzieci na te same treningi, ale nie zawsze jest to dobre dla samych adeptów sportu.

Aby zainteresowania mogły przerodzić się w pasję , a pasja w mistrzostwo sportowe, należy przede wszystkim stwarzać dziecku okazje do różnego rodzaju doświadczeń i mądrze towarzyszyć mu w ich zdobywaniu. Rozpoczynając treningi ustalmy z dzieckiem zasady. Wyznaczmy termin, kiedy omówimy to, co się wydarzyło np. w ciągu miesiąca. Jak wyglądały treningi, czy dziecko polubiło trenera prowadzącego, czy nie jest nadmierne zmęczone?

Ruch wpływa u dzieci na równowagę psychiczną

Wzmożony wysiłek rozładowuje emocje. Dzieci uprawiające sport lepiej reagują na sytuacje stresowe, szybciej adaptują się do zmian, są mniej agresywne i lepiej funkcjonują w grupie rówieśniczej. Ćwiczenia fizyczne wyzwalają w organizmie duże ilości endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dzięki temu nawet po dużym wysiłku dzieci są zadowolone, śpią lepiej i odczuwają satysfakcję. Sport wzmacnia poczucie własnej wartości, uczy pokory i obowiązkowości. Te cechy, związane z wyczynowym uprawianiem sportu, równoważą wysiłek dziecka i w ogóle całej rodziny.

Sport to najlepsza dziedzina obrazująca prostą, aczkolwiek mądrą zasadę, że sukces zależy od wysiłku i wytrwałości. Dzieci uprawiające sport, rezygnujące z innych rozrywek, poświęcające czas regularnym treningom, wiedzą doskonale co to dyscyplina. Skupienie na wyznaczonych zadaniach i systematyczna praca nagrodzona osiągnięciem wyznaczonych celów jest umiejętnością przydatną także w szkole, na studiach, a później w pracy.

Dziecko, które od najmłodszych lat spędza aktywnie wolny czas, również jako dorosły będzie w ten sposób rozładowywać stres, szukać ukojenia dla problemów i odnajdywać radość i spełnienie w aktywności sportowej.

aquastacjaAutorka tekstu: Agata Marzec

Instruktor pływania, wieloletni nauczyciel pływania niemowląt i dzieci, prywatnie mama Milana i Matinki, Prezes Aquastacji.

Oceń