Together Magazyn » Aktualności » Pieczenie i swędzenie pochwy

Pieczenie i swędzenie pochwy

Dolegliwości nie tylko nieprzyjemne, ale i wstydliwe.

Pieczenie i swędzenie miejsc intymnych jest nie tylko nieprzyjemne, ale bardzo często też stanowi temat tabu. Dobrze jednak wiedzieć, skąd się te dolegliwości biorą, przede wszystkim po to, by móc im przeciwdziałać.

Przyczyny dyskomfortu

Pieczenie i swędzenie narządów płciowych mogą być pierwszymi objawami infekcji intymnych. W połączeniu z wydzieliną o nieprzyjemnym zapachu, mogą zwiastować m.in. zanikowe zapalenie sromu i pochwy (najczęściej pojawiające się w okresie okołomenopauzalnym), grzybicze zapalenie sromu i pochwy (wywołane drożdżakami) i rzęsistkowicę (infekcję, która jest przenoszona drogą płciową i za którą odpowiedzialny jest pierwotniak, rzęsistek pochwowy), a także takie schorzenia, jak liszaj twardzinowy i zanikowy sromu (chorobę przewlekłą) czy erytroplazję Queyrata (postać kolczystokomórkowego przedinwazyjnego raka skóry). Potwierdza to, iż objawy takie należy skonsultować ze swoim lekarzem.

Kolejnym powodem dolegliwości może być reakcja uczuleniowa – np. na kosmetyki, proszki lub sztuczne barwniki tkanin. Świąd występujący po zastosowaniu nowych kosmetyków lub detergentów wskazuje, iż któraś z substancji w nich zawartych podrażnia miejsca intymne. W takiej sytuacji pozbyć się dyskomfortu pozwoli stosowanie delikatnych preparatów, o pH zbliżonym do odczynu pH miejsc intymnych lub zawierających pałeczki kwasu mlekowe, chroniące przed bakteriami.

Nieprzyjemności mogą być również spowodowane reakcjami na stosowane leki, które bardzo często zaburzają wrażliwy ekosystem pochwy. W ten sposób działają antybiotyki, których efektem ubocznym mogą być infekcje intymne, np. kandydoza.

Świąd i pieczenie wywołać może także ogólny spadek odporności, stres oraz przemęczenie, pojawiające się szczególnie w okresach jesienno-zimowym oraz zimowo-wiosennym. Czynniki te niekorzystnie oddziałują też na błonę śluzową pochwy, prowadząc do jej suchości.

Kolejnych przyczyn dolegliwości upatrywać można w zmianach partnera seksualnego, zmianach metod stosowanej antykoncepcji oraz zmianach zwyczajów higienicznych. Powiązane ze stresem, skutkami ubocznymi stosowania terapii hormonalnych oraz nieprawidłowo dobranymi kosmetykami, wpływać mogą na nieprzyjemne dolegliwości w okolicach miejsc intymnych.

Kwestią, która powodować może pieczenie i świąd, są także nieprawidłowości w funkcjonowaniu nabłonka pochwy. Powstają one w wyniku zaburzeń działania hormonów, jak też w okresie okołomenopauzalnym. Prowadzą nawet do zaniku nabłonka pochwy.

Profilaktyka

Oprócz konsultacji z lekarzem, profilaktycznie stosować warto preparaty takie, jak HydroVag (www.hydrovag.pl), które nie tylko wpływają na nawilżenie pochwy, likwidując dyskomfort, ale także stanowią ochronę przed infekcjami intymnymi.

Oceń