Together Magazyn » Aktualności » Pchły u zwierząt domowych – mały, choć uciążliwy problem

Pchły u zwierząt domowych – mały, choć uciążliwy problem

Chociaż kojarzą się z brudem i zaniedbaniami, mogą pojawić się u każdego zwierzęcia domowego. Pchły, bo o nich mowa, występują nie tylko u podwórkowych psów czy kotów bytujących w naturalnych warunkach na wolności. Te owady mogą zaatakować również najbardziej zadbanego czworonoga.

Problem, którego trudno uniknąć

Na całym świecie występuje około dwa tysiące gatunków i podgatunków pcheł. Tak duża liczba może robić wrażenie. Na szczęście, nie wszystkie owady tego typu atakują zwierzęta domowe. W Polskich warunkach najczęściej spotyka się tak zwane pchły psie i kocie. Wprawdzie najczęściej mogą być nimi zaatakowane zwierzęta przebywające w dużych skupiskach, na przykład w schroniskach, gdzie trudno podjąć odpowiednie kroki zapobiegawcze, niemniej żaden z domowych pupili nie może być całkowicie bezpieczny. Na przykład, psy są narażone na zarażenie pchłami podczas codziennych spacerów. Odpowiednia profilaktyka może zatem nie wystarczać.

Skutki ataku pcheł

Pchły są postrzegane jako drobny problem. Niesłusznie. Najbardziej zauważalnym skutkiem ukąszenia przez pchłę jest świąd skóry u zwierzęcia. Warto pamiętać, że poprzez ukąszenie do skóry psa lub kota zostają wstrzyknięte alergeny. Możliwa jest więc reakcja alergiczna, niekiedy w nasilonej formie. Zwierzę, które zostało zaatakowane przez pchły, próbuje radzić sobie z tym problemem w naturalny sposób – poprzez drapanie i wygryzanie swędzących obszarów. To oczywiście nasila podrażnienia skóry. Ataki pcheł mogą szczególnie osłabiać małe psy i koty.

Substancje roznoszone przez pchły mogą też przyczynić się do przenoszenia pasożytów wewnętrznych, takich jak nicienie czy tasiemiec, co może być nawet przyczyną zagrożenia życia. Nie ulega zatem wątpliwości, że właściciele psów i kotów powinni zachować wzmożoną czujność w przypadku podejrzenia inwazji pcheł. W żadnym wypadku nie wolno bagatelizować tego problemu.

Skuteczna walka z pchłami

Mając świadomość zagrożeń, jakie powodują pchły u psów i kotów, należy podjąć odpowiednie działania. Na szczęście, skuteczna walka z tymi nieproszonymi gośćmi jest możliwa, głównie dzięki odpowiedniemu doborowi środka na pchły. Na rynku nie brakuje skutecznych, łatwych do aplikowania i bezpiecznych dla zdrowia specyfików, takich jak Controline. Aby poznać szczegóły działania tego produktu, warto odwiedzić stronę internetową www.controline.pl.

Na pewno warto dokładnie zadbać o otoczenie, w którym przebywają zwierzęta. Należy kontrolować stan czystości podłóg, dywanów i parapetów, zwracając szczególną uwagę na larwy pcheł i ich usuwanie. Oprócz typowego odkurzania, można również zastosować środek na pchły. Skuteczne może być także zastosowanie obroży odstraszającej owady.

Pchły u domowych zwierząt na pewno nie są problemem marginalnym. Niemniej można go skutecznie rozwiązać i oszczędzić niepotrzebnych problemów naszym czworonożnym ulubieńcom.

Oceń