Together Magazyn » Aktualności » Nowoczesne metody leczenia chrapania w Lifemedica

Nowoczesne metody leczenia chrapania w Lifemedica

Chrapania i bezdechów sennych można pozbyć się już po pierwszym zabiegu. Metodę leczenia zawsze dobieramy indywidualnie, a w wachlarzu możliwości mamy m.in. zabiegi laserowe, kriochirurgię, snoreplastykę czy diatermię radiofalową.

Bezsprzecznie wszystkim zależy na tym, by chrapania pozbyć się szybko i skutecznie. Jeśli do tego uda się to zrobić możliwie bezboleśnie, będzie idealnie. Wbrew pozorom te wszystkie cechy terapii w Poradni Leczenia Chrapania w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku można połączyć. Wiele jednak zależy od przyczyny dolegliwości, bo to właśnie jej zwalczenie gwarantuje wyleczenie chrapania.

– Metoda leczenia chrapania i bezdechów sennych w dużej mierze zależy od przyczyny, która powoduje te stany chorobowe i powinna być dobrana do konkretnego pacjenta w sposób indywidualny w zależności od objawów choroby, wyników badań diagnostycznych, stanu ogólnego pacjenta oraz chorób towarzyszących z uwzględnieniem wszystkich wskazań i przeciwwskazań metod leczenia chrapania – wyjaśnia lek. med. Dmitry Tretiakow z Poradni Leczenia Chrapania Lifemedica.

Laserowe leczenie chrapania

Po postawieniu diagnozy można wybrać jeden ze sprawdzonych i klinicznie potwierdzonych sposobów na leczenie chrapania. Dużym powodzeniem cieszą się zabiegi laserowe. Za pomocą laseroterapii można wykonać m.in. mikrochirurgię guzów, polipów i zwężeń w jamie ustnej, a także gardle. Zastosowanie lasera CO2 oraz zabiegi kriochirurgiczne pozwalają na korekty w obrębie błony śluzowej warg, jamy ustnej, języka i gardła. Zaletą tej metody jest przede wszystkim jej mało inwazyjny charakter. Dzięki temu jest bezbolesna, a podczas zabiegu pacjent nie uroni nawet kropli krwi. Efekty są natomiast znakomite i utrzymują się przez dłuższy czas. Także kosmetyczne.

Laserowa plastyka w leczeniu chrapania

Jedną z przyczyn powstawania chrapania jest wydłużenie podniebienia oraz języczka, co powoduje wydłużenie drogi powietrza zmierzającego do płuc i wprawienie w drgania części podniebienia miękkiego oraz języczka. Ich kształt można jednak skorygować. Plastykę podniebienia miękkiego i języczka wykonuje się za pomocą lasera CO2 lub kriochirurgii.

Stosujemy też nowoczesną metodę diatermii radiofalowej, która pozwala wykonać m.in. plastykę małżowin nosa, usunąć polipy i zrosty nosowe. Dzięki temu można udrożnić nos i przynieść pacjentom wielką ulgę.

Zmniejszenie migdałków podniebiennych

Chrapanie może być również spowodowane przez rozrost migdałków podniebiennych lub gardłowego. Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu większość ekspertów skłaniała się do ich wycinania, ale zawsze był to pogląd dyskusyjny. Teraz dominuje przekonanie, że w zupełności wystarczy ich podcięcie.

Zabieg wykonuje się metodą kriochirurgii lub laserem CO2. Wystarczy do niego znieczulenie miejscowe i jeszcze tego samego dnia pacjent udaje się do domu.

Diatermia radiofalowa w leczeniu chrapania

Diatermia radiofalowa opera się na wykorzystywaniu ciepła, wytwarzanego przez prąd o częstotliwości fal radiowych. Można dzięki niej zmniejszyć do minimum uszkodzenia tkanek.

– W leczeniu chirurgicznym chrapania oraz bezdechów podczas snu w zależności od przyczyny, są wykorzystywane różne metody: uvulopalatoplastyka (UPP) czyli plastyka języczka i podniebienia miękkiego; uvulopapatofaryngoplastyka (UPPP, U3P) czyli plastyka języczka, podniebienia miękkiego oraz gardła; mukotomia/ konchoplastyka/ plastyka małżowin nosowych dolnych, plastyka nasady języka. Każda z tych operacji może być wykonana z zastosowaniem diatermii radiofalowej. Zabieg z użyciem tej techniki jest praktycznie bezbolesny i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Krwawienie w trakcie zabiegu jest śladowe i po chwili ustępuje samoistnie. Korzyści kliniczne? Zmniejszenie dolegliwości pooperacyjnych (ból, obrzęk), minimalne bliznowacenie, przyspieszone gojenie i lepsze wyniki kosmetyczne – informuje lek. med. Dmitry Tretiakow.

Snoreplastyka iniekcyjna

80 proc. potwierdzonych klinicznie przypadków chrapania powoduje zbyt wiotkie podniebienie miękkie. Jego luźna część może jednak zostać utwardzona, by nie opadał i nie wywoływała drgań, bezpośrednio przekładających się na chrapanie. Pomocna jest tu snoreplastyka iniekcyjna.

Wykonuje się ją poprzez wstrzyknięcie pod śluzówkę podniebienia leczniczego preparatu, który pomoże ją utwardzić. Proces ten trwa przez kilka do kilkunastu tygodni. Tkanka podniebienia miękkiego robi się w tym czasie coraz bardziej włóknista i sztywna. Dzięki temu nie jest już tak podatna na wibracje. Chrapanie znacząco się zmniejsza lub całkowicie ustępuje.

Zabieg snoreplastyki iniekcyjnej nie trwa długo. Jest też wykonywany przy znieczuleniu miejscowym, więc jeszcze tego samego dnia można opuścić klinikę.

Oceń