Together Magazyn » Aktualności » (Nie)ograniczona przestrzeń w mieszkaniu

(Nie)ograniczona przestrzeń w mieszkaniu

Właściciele niewielkich mieszkań często zachodzą w głowę, jak zagospodarować tak wymagającą przestrzeń. Mała liczba metrów kwadratowych jest sporym problemem. Największy dylemat wiąże się z przechowywaniem wielu rzeczy. Czy funkcjonalność małego metrażu musi wykluczać jego gustowne zaaranżowanie? Jakie są patenty na maksymalne wykorzystanie miejsca naszych „czterech kątów”?

Im mniej, tym lepiej

Trend minimalizmu zawładnął wieloma aspektami naszego życia. Zawitał także do mieszkań. Coraz więcej ludzi decyduje się na posiadanie mniejszej liczby rzeczy. Z pewnością jednak każdy z nas zna osoby, które rzadko kiedy pozbywają się zbędnych przedmiotów, np. z sentymentu. Gromadzą ich coraz większą liczbę, tłumacząc, że „kiedyś się przydadzą”. Prostota i ograniczenie niepotrzebnych rzeczy jest wręcz wskazane w małych mieszkaniach. Bezużyteczne przedmioty mogą zajmować i tak już ograniczoną przestrzeń. Pozbywając się ich, łatwiej będzie nam zadbać o porządek. Ponadto zyskamy wolne i jakże cenne miejsce w małej przestrzeni. Dlatego pierwszy krok do „powiększenia” mieszkania to posegregowanie poszczególnych rzeczy. Najlepiej pozbyć się tych, których nie używamy. Aby zyskać jeszcze więcej miejsca, warto pochować do pudełek przedmioty, z których nie korzystamy na co dzień, a pudełka – umieścić np. pod łóżkiem.

Maksymalnie wykorzystuj przestrzeń

Problem z małą ilością miejsca w mieszkaniu często pojawia się w garderobie. Najczęściej brakuje nam przestrzeni na składowanie. Tu również na początku warto posegregować ubrania i wyrzucić lub oddać potrzebującym te niepotrzebne. Często na tym etapie okazuje się, że z pełnej szafy ubrań zostaje mało sztuk – tylko tych naprawdę noszonych. Może oczywiście zdarzyć się tak, że po generalnym porządku nadal doskwierać będzie nam brak miejsca w garderobie czy szafie. W tej sytuacji konieczne jest postawienie na dobrą organizację przedmiotów. Projektant Monika Potorska radzi, by wykorzystać wszystkie zakamarki oraz przestrzenie ponad funkcjonalną wysokością. Dobrym rozwiązaniem może być stosowanie pantografów do składowania odzieży na dużych wysokościach. Opuszczane wieszaki to gwarancja łatwego i wygodnego dostępu do ubrań. Są zdecydowanie lepszą alternatywą od umieszczonych wysoko i niefunkcjonalnych, głębokich półek.

Nie doceniamy również narożników, które są bardzo pakowne, oraz pustych ścian na składowanie akcesoriów na relingach, w kieszeniach lub na haczykach – mówi Pani Monika.

Narożniki sprawdzą się nie tylko w garderobie czy pokojach, ale też w małej kuchni. Tu także przydadzą się wymieniane wcześniej haczyki czy wieszaki. Zamiast składować wyposażenie do szuflad, można je powiesić na pustych ścianach. Ten patent sprawdzi się również w łazience. Powieszone np. ręczniki na drzwiach zajmą zdecydowanie mniej miejsca niż wolnostojący wieszak. Maksymalne wykorzystanie ścian czy miejsc znajdujących się wysoko pozwoli cieszyć się dodatkową wolną przestrzenią.

Wyposażenie małej przestrzeni

Oprócz wcześniej wymienionych narożników, warto również wspomnieć o pozostałych meblach, które świetnie się sprawdzą, gdy brakuje nam miejsca. Do ograniczonych przestrzeni idealnie nadaje się wszelkie składane wyposażenie. Stół czy fotele rozkładamy, gdy przychodzą goście. W pozostałe dni stoją złożone i nie zajmują niepotrzebnie miejsca. Ponadto warto się zastanowić nad meblami mobilnymi. Szafki czy komody, które można dowolnie, łatwo przesuwać i dopasowywać do pomieszczenia, są bardzo funkcjonalne. Kolejny mebel, który będzie strzałem w dziesiątkę, gdy brakuje miejsca, to „dwa w jednym”. Stolik kawowy, będący jednocześnie małą komodą na książki, to następna propozycja do niewielkich pomieszczeń. Wielofunkcyjne wyposażenie sprawdzi się także w niewielkiej kuchni. Obecnie sklepy oferują urządzenia spełniające wiele zadań, takich jak: gotowanie, podgrzewanie, miksowanie, siekanie, mieszanie czy ubijanie. To również wielka oszczędność miejsca.

Na małym metrażu sprawdzą się też przesuwane drzwi. Te tradycyjne i otwarte, choć nie zwracamy na to dużo uwagi, potrafią zająć sporo miejsca. Warto więc zainwestować w przesuwane, a dodatkowe, cenne miejsce wykorzystać inaczej.

Czasami mądre przeznaczenie każdego kąta, stosowanie przeróżnych patentów i specjalnego wyposażenia to nie wszystko, ponieważ trzeba zagospodarować wydzielone miejsce w ciasnym mieszkaniu. Jak podkreśla projektant Pani Monika Potorska, często brakuje w mieszkaniach oddzielnej przestrzeni dla dziecka. – Tu nie jest to takie proste, bo Polacy nie lubią mieszkać w ciasnych wnętrzach, a rozkładanie kanapy dla funkcji sypialni zostało skutecznie wyparta ze świadomości współczesnego Polaka. Tak więc szukamy rozwiązań typu – łóżko w szafie (niegdyś półkotapczan), antresoli czy łóżek na wysokości, gdzie mały człowiek może mieć swoje miejsce do zabawy – radzi Pani Monika.

Oddzielny pokój dla dziecka często koniecznością w okresie, gdy zaczyna ono życie szkolne: – Rodzice wtedy ostatecznie decydują się na łączenie funkcji salonu z własną sypialnią aniżeli pokoju dziecięcego z sypialnią. Okazuje się, że znalezienie osobnej przestrzeni jest często możliwe, ale konieczne jest np. doświetlenie wnętrza. Takie ograniczenia są na tyle ciekawe, dla nas, projektantów, że wymuszają nietypowe rozwiązania, które stają się elementem charakterystycznym wnętrza, wyróżniają je i nadają oprócz funkcji również formę.

Dodatkowe triki

Wnętrze wyda się bardziej przestronne, jeśli postawimy w nim na wszelkie powierzchnie, które odbijają światło – meble czy podłogi na wysoki połysk oraz obowiązkowe lustra. Te nie muszę pojawiać się tylko na ścianach, ale też np. w zabudowanych szafach. Należy pamiętać, że nie można przesadzać z dekoracjami w małych wnętrzach. Zbyt duża liczba akcesoriów spotęguje wrażenie natłoku i jeszcze bardziej ograniczonej przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem są duże obrazy czy fototapety, które optycznie powiększają pomieszczenie.

Dobry projekt i przemyślane zaaranżowanie każdego miejsca w małym mieszkaniu sprawi, że nawet tak wymagająca przestrzeń nie będzie trudna do zagospodarowania. Dobra organizacja może spowodować, że w ograniczonym wnętrzu wcale nie trzeba będzie się ograniczać. Wszelkie patenty na wykorzystanie ścian, zakamarków, przestrzeni pod sufitem czy specjalne meble, oświetlenie i aranżacja sprawią, że w małym mieszkaniu będzie wygodnie, funkcjonalnie i gustownie.

Tekst: Natalia Dembek

Oceń