Together Magazyn » Dom » Nie tylko kaloryfer, czyli nowatorskie metody ogrzewania domu

Nie tylko kaloryfer, czyli nowatorskie metody ogrzewania domu

To normalne, że zimą poszukujemy ciepła – nawet wówczas, gdy za oknem nie nastały jeszcze trzaskające mrozy. Czy w sezonie grzewczym jesteśmy jednak skazani wyłącznie na łaskę i niełaskę tradycyjnych pieców oraz kaloryferów? Jakie nowatorskie i ekologiczne rozwiązania warto wdrożyć we własnym domu?

 

Ekologiczne ogrzewanie kominkowe

Kominek – oprócz niewątpliwych walorów praktycznych – spełnia również funkcję estetyczną. Jest wyjątkowym dopełnieniem każdego wnętrza – zarówno klasycznego, jak i nowoczesnego. Ciepło kominka stało się niemal przysłowiowe, wywołując najbardziej pozytywne skojarzenia. Nic dziwnego, że wiele osób realizuje swoje marzenia o posiadaniu we własnym domu tego niebanalnego źródła ciepła. Niestety, zamontowanie i użytkowanie kominka w klasycznym mieszkaniu może być bardzo utrudnione, a niekiedy po prostu niemożliwe ze względów bezpieczeństwa. Konieczne jest bowiem zapewnienie odpowiedniego połączenia do systemu wentylacyjnego oraz stworzenie możliwości doprowadzenia powietrza podsycającego spalanie. Nie oznacza to jednak końca marzeń o własnym kominku. Rozwiązaniem może być zakup kominka ekologicznego.

Chociaż wydajność ekokominków z reguły jest niższa niż standardowych urządzeń grzewczych tego typu, mogą one być efektywnym i dodatkowym źródłem ciepła. Zaletą takich rozwiązań z pewnością jest ich pełna uniwersalność – są łatwe w montażu i pasują do różnego rodzaju wnętrz. Na rynku bez trudu można znaleźć urządzenia wolnostojące w tradycyjnej formie lub mniej konwencjonalnej (np. przypominające lampiony), jak i do zabudowy. Montaż ekologicznych komików nie wiąże się z żadnymi formalnościami. Mogą być elementem dowolnej aranżacji wnętrz, z zachowaniem standardów bezpieczeństwa. Jeśli więc o bezpieczeństwie mowa – ekokominki nie powinny być montowane w odległości mniejszej niż 40 cm od materiałów palnych. Jeżeli ściana za ekokominkiem jest podatna na działanie wysokich temperatur, należy dodatkowo ją zabezpieczyć, na przykład poprzez obłożenie wełną mineralną. Trzeba również pamiętać o lekkim rozszczelnieniu okien w przypadku używania ekokominka. Dzięki temu zapobiegamy nadmiernemu gromadzeniu się dwutlenku węgla w ogrzewanym pomieszczeniu. To i tak znacznie mniej obostrzeń niż w przypadku klasycznych kominków.

Dodatkowa zaleta kominków ekologicznych to fakt, że ciepło, które jest z nich generowane, nie uchodzi przez przewód kominowy. Ponadto nie wysuszają one powietrza, ponieważ w procesie spalania biopaliwa powstaje para wodna, która nawilża powietrze, poprawiając komfort oddychania. Nie ma zatem potrzeby stosowania dodatkowych nawilżaczy.

Skoro mówimy o ekologicznym ogrzewaniu kominkowym, warto wspomnieć o samym paliwie do opisywanych kominków. Najczęściej jest nim biopaliwo, które cechuje się wysoką kalorycznością, przewyższającą tradycyjne materiały palne, takie jak drewno czy węgiel. Wkłady do kominków ekologicznych mają formę żelu lub płynu. Warto podkreślić, że proces spalania biopaliwa jest bezpieczny dla organizmu, również w zamkniętych pomieszczeniach. Nie wydziela się też intensywna woń, charakterystyczna dla węgla czy drewna. Biopaliwo spala się całkowicie, bez pozostałości w postaci popiołu. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala zachować czystość samego paleniska i ogrzewanych pomieszczeń.

Ekologia w przypadku kominków współgra również z rachunkiem ekonomicznym. Same ekokominki są relatywnie niedrogie. Ceny nowoczesnych kominków ekologicznych zaczynają się od około 200 zł. Ekskluzywne, starannie wykończone urządzenia tego typu mogą kosztować nawet 5-6 tys. zł. Na pewno każdy może znaleźć optymalne rozwiązanie do swojego mieszkania i zasobności portfela.

 

Ogrzewanie nadmuchowe

Ten sposób ogrzania budynków z każdym rokiem zdobywa coraz większą popularność. Przyczyną jest wysoki stopień sprawności instalacji grzewczych, ale również duża efektywność. Wykorzystanie ogrzewania nadmuchowego może się kojarzyć z działaniem popularnych nagrzewnic elektrycznych, choć sposób jego funkcjonowania – w ogólnym zarysie – przypomina raczej klimatyzację.

System działania ogrzewania nadmuchowego polega na wymianie zimnego i ciepłego powietrza. Zimne powietrze jest zasysane przez czerpnię. Następnie jest ono podgrzane w wymienniku cieplnym pieca (gazowego, elektrycznego, olejowego) albo pompie ciepła, po czym zostaje tłoczone do kanałów wentylacyjnych i wydmuchiwane w ogrzewanych pomieszczeniach. System kanałów cieplnych umieszcza się poziomo w podłodze lub pionowo – w specjalnych kanałach. Najbardziej efektywne jest montowanie kratek nadmuchowych w pobliżu okien, gdzie ubytki ciepła są największe. Warto podkreślić, że system ogrzewania nadmuchowego oznacza rezygnację z klasycznych grzejników, które ograniczają możliwości aranżacyjne wnętrz. Ogrzewanie nadmuchowe jest również rozwiązaniem racjonalnym ekonomicznie. To jego kolejna zaleta. W porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi, można zaoszczędzić nawet 40% kosztów. Atutem jest także możliwość nawilżania powietrza poprzez nadmuch.

Jeśli chodzi o wady ogrzewania nadmuchowego, trzeba wspomnieć o tym, że jest to najlepsze rozwiązanie w przypadku budowy nowego domu. W późniejszym etapie montaż systemu grzewczego tego typu może być dość problematyczny, co dotyczy zwłaszcza kanałów nadmuchowych. Zajmują one zdecydowanie więcej miejsca niż klasyczne rury grzewcze. Pewnym utrudnieniem może być zasilanie pieca czy pompy ciepła energią elektryczną. W przypadku przerw w jej dostawie, pomieszczenia mogą szybko się wychładzać. Poza tym instalacja nadmuchowa wymaga regularnych przeglądów.

 

Energia słoneczna

To już całkiem racjonalny wybór, nie zaś futurystyczne wizje. Powoli przyzwyczajamy się do widoku kolektorów słonecznych na dachach domów. Jednak trzeba pamiętać, że w polskich uwarunkowaniach klimatycznych są one stosowane przede wszystkim w celu podgrzania wody. Małe kolektory słoneczne nie spełnią swojej funkcji w miesiącach zimowych, kiedy dni są krótkie, a aktywność światła słonecznego niewielka. Czy to oznacza, że w polskich domach nie funkcjonują systemy grzewcze oparte na energii słonecznej? Funkcjonują, lecz trzeba otwarcie powiedzieć, że nie są to rozwiązania na każdą kieszeń. Wymagają znacznych nakładów, przede wszystkim w zakresie zakupu kolektorów próżniowych, które eliminują straty ciepła. Ponadto trzeba dysponować dużą powierzchnią, na której mogą być umieszczone kolektory. Nie w każdym domu można je zamontować. Poza tym współczesna technologia, póki co, nie umożliwia samodzielnego zastosowania kolektorów słonecznych do ogrzewania domu. Mogą one funkcjonować jako urządzenia wspomagające, połączone, na przykład, z pompą ciepła.

 

A może jednak grzejnik…?

Czasami sprawdzone rozwiązania są najrozsądniejszym wyborem, zwłaszcza jeśli mamy ograniczone możliwości rozbudowy bądź aranżacji wnętrza. Gruntowna przebudowa systemów grzewczych może być karkołomnym, a czasami wręcz niewykonalnym zadaniem, co szczególnie dotyczy mieszkań. W takich wypadkach warto skorzystać z tradycyjnych grzejników. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na schematyczne i niezbyt wymyślne koncepcje.

Na rynku nie brakuje poczciwych grzejników elektrycznych czy gazowych, które mogą efektywnie spełniać swoją funkcję. Jednak to nie wszystko. Współczesne wzornictwo przemysłowe oferuje grzejniki, które mogą być ciekawym dopełnieniem niemal każdego wnętrza – nie tylko salonu, ale również, na przykład, łazienki. Dostępne wzory obejmują formy o klasycznych profilach okrągłych, ale również kwadratowych, a nawet o całkiem abstrakcyjnych kształtach. Tradycyjne urządzenia grzewcze w nowoczesnej formie to nowy, ciekawy trend, który warto rozważyć przy remoncie domu lub mieszkania.

Oceń