Together Magazyn » Aktualności » Nauka siadania w 4 krokach, czyli co zrobić, jeśli dziecko nie umie siadać

Nauka siadania w 4 krokach, czyli co zrobić, jeśli dziecko nie umie siadać

Martwi cię, że twoje dziecko nie potrafi samodzielnie usiąść, a kilku jego rówieśników już nabyło tę umiejętność? Uzbrój się w cierpliwość, ponieważ nie jesteś w stanie przyspieszyć rozwoju malucha. Sprawdź jednak, co zrobić, by nie opóźnić nauki tej umiejętności.

To, kiedy dziecko zaczyna siadać jest kwestią zupełnie indywidualną. Chociaż w niektórych poradnikach dla rodziców wzmianki o siadaniu pojawiają się w rozdziale dotyczącym już 5-miesięcznego malucha, nie należy brać tego „do siebie”. Nawet wtedy, gdy informacje wskazują na umiejętność siadania u dzieci 7-miesięcznych. Warto bowiem mieć świadomość, że człowiek nie jest żadną zaprogramowaną maszyną, lecz żywym organizmem o różnych predyspozycjach.

Jak nauczyć dziecko siadać

Jak nauczyć dziecko siadać, by nie wyrządzić krzywdy?

Zbyt wczesne sadzanie dziecka i otulanie go poduszkami może doprowadzić do problemów z kręgosłupem w przyszłości. Dlatego nie należy się spieszyć, mimo że nie możesz doczekać się, kiedy dziecko zacznie siadać. Specjaliści zalecają, aby nie nakłaniać dziecka do siadania, gdy wyraźnie nie jest na to gotowe. Daj dziecku czas i okaż cierpliwość, a podczas oczekiwania zachęć maluszka do minitreningu. Treningu, który będzie stymulował rozwój malucha, w tym także naukę siadania. Możesz ją rozpocząć dopiero, gdy dziecko ma opanowany pierwszy krok – podnoszenie i trzymanie główki w pionie. Zwykle następuje to około 3. miesiąca życia.

  • Układanie dziecka w pozycji na brzuchu

Już od pierwszych dni życia warto układać dziecko w pozycji na brzuchu. Dzięki temu szybko opanuje umiejętność podnoszenia głowy i klatki piersiowej (najpierw unosząc się na przedramionach, a potem na wyprostowanych rękach), trenując w ten sposób mięśnie karku, ramion i tułowia. Właśnie te mięśnie są potrzebne do nabycia umiejętności siadania.

Nie wszystkie maluchy lubią spędzać czas w pozycji na brzuchu. Jeśli dziecko protestuje, układaj je częściej, ale na krócej. Z czasem przyzwyczai się do takiego ułożenia.

  • Turlanie, przewracanie z boku na bok

Mięśnie potrzebne do nabycia umiejętności siadania można trenować także podczas zabawy w przewracanie z boku na bok czy turlanie. W ten sposób maluch wyćwiczy te mięśnie, za pomocą których będzie wstawał do siadania z pozycji leżącej.

  • Sadzanie w spacerówce, leżaczku

Naukę siadania można stymulować poprzez sadzanie w leżaczku czy spacerówce. Specjaliści zaobserwowali, że przyspiesza to moment, w którym dziecko zaczyna siadać.

Jeżeli zdarzy się, że dziecko usiądzie samo, np. podciągając się w spacerówce, można pozwolić mu pozostać w takiej pozycji. Jeśli jednak szybko opadnie do przodu lub na bok, najczęściej nie jest jeszcze gotowe na siedzenie.

  • Sadzanie na swoich kolanach

Zamiast sadzać w leżaczku, możesz posadzić dziecko na kolanach. Oprzyj plecy, nogi zegnij w kolanach, a następnie ułóż na nich dziecko – jakby w pozycji półleżącej. Jeśli maluch będzie miał dostatecznie silne mięśnie, będzie próbował samodzielnie oderwać głowę i plecy od twoich nóg. Pamiętaj przy tym, by asekurować dziecko – zapobiegając przechyleniu się na bok.

Gdy dziecko siada, ale nie siedzi

Między siadaniem a siedzeniem jest spora różnica. Opanowanie tej drugiej umiejętności jest dużo trudniejsze. Najczęściej jednak udaje się nabyć ją między siódmym a dziewiątym miesiącem życia. Wykaż się więc cierpliwością i dopinguj malucha w zdobywaniu nowych umiejętności.

4.4/5 – (135 głosów)