Together Magazyn » Edukacja » Nałogi u dzieci i dorosłych

Nałogi u dzieci i dorosłych

Każdy nałóg, czyli inaczej – uzależnienie, jest stanem chorobowym. Następuje on w sytuacji, gdy mózg domaga się przyjmowania danej substancji lub powtarzania określonej czynności. Uzależnienia można podzielić na fizyczne (np. picie alkoholu, przyjmowanie narkotyków), psychiczne (np. gry hazardowe, komputerowe) i społeczne (np. wpływ rówieśników i różne ryzykowne zachowania). Co ważne, w nałóg może popaść osoba w każdym wieku.

Niemal w każdym przypadku uzależnienia mogą prowadzić do poważnych zaburzeń fizycznych i psychicznych. Oczywiście największe niebezpieczeństwa wiążą się z uzależnieniami fizycznymi, takimi jak przyjmowanie narkotyków czy spożywanie alkoholu. Osoba uzależniona powoli podporządkowuje całe swoje życie konieczności zaspokojenia nałogu. Rujnuje przy tym swoje zdrowie i niszczy relacje rodzinne. Niestety, problem ten dotyczy osób w coraz młodszym wieku. Od kilku lat wzrasta również odsetek przestępstw popełnianych przez nieletnich pod wpływem narkotyków i alkoholu. Tragiczny jest również bilans wypadków śmiertelnych, które miały miejsce po zastosowaniu używek.

Poczucie kontroli nad nałogiem – zwłaszcza wśród młodzieży – najczęściej jest złudne. Łatwo można przeoczyć moment, w którym to uzależnienie zaczyna kontrolować życie. Nadal zbyt wielu rodziców wykazuje tolerancję odnośnie do spożywania alkoholu przez ich dzieci. „Zakrapiane” imprezy nastolatków nie budzą powszechnego oburzenia, raczej ciche przyzwolenie w wielu środowiskach, bo przecież „kiedyś trzeba zacząć”… Nikt jednak nie rodzi się alkoholikiem czy narkomanem, o czym warto pamiętać.

Niektóre uzależnienia – pozornie niegroźne – są na tyle powszechne, że niemal niezauważalne. Miliony osób na całym świecie nałogowo oglądają telewizję, a plan dnia podporządkowują programowi telewizyjnemu. Co więcej – tę sytuację traktuje się jako normę. W większości polskich domów na dobre zagościły już komputery z dostępem do internetu. Korzystanie z tych użytecznych narzędzi może przybierać formę nałogu. Problem ten dotyczy przede wszystkim dzieci i młodzieży, choć nie tylko. Różnorakie wady postawy, problemy z kręgosłupem i wzrokiem często są efektem wielogodzinnych maratonów on-line. Dziecko regularnie korzystające z internetu, udzielające się na portalach społecznościowych i grające w sieci staje się wyobcowane, niedostępne, miewa problemy z nauką oraz z kontaktami z rówieśnikami i rodziną. Naocznym dowodem takiej sytuacji są opustoszałe podwórka i place zabaw – widok nieczęsto spotykany jeszcze kilkanaście lat temu.

Każda osoba borykająca się z uzależnieniem wymaga pomocy. Nałóg niszczy życie i odbiera jego radość. Niezależnie od formy nałogu, istotne jest, by osoba uzależniona miała świadomość, że nie pozostaje sama ze swoim problemem. Nie zawsze konieczna jest pomoc specjalisty. Szczególne znaczenie ma więź rodziców z dzieckiem. Jeśli rodzice w porę dostrzegą niebezpieczne symptomy uzależnienia u dziecka, mogą zapobiec tragedii i pomóc nadal cieszyć się życiem – już bez nałogu.

Uzależnienia dzieci i dorosłych

Ogólnopolski antynarkotykowy telefon zaufania

Tel. 801 199 990

czynny: codziennie w godzinach 16—21

Telefon Zaufania dla Osób Uzależnionych i ich Rodzin

tel.  61 843 01 01

Telefon czynny jest przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia

Telefon zaufania dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych i ich bliskich

Tel. 801 889 880

czynny: codziennie (z wyjątkiem świąt państwowych) w godz. 17—22

Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży

Tel. 116 111

czynny: od poniedziałku do soboty w godz. 12—20

MONAR

tel.: (22) 635 95 09
(22) 635 13 26
(22) 635 94 37

telefon zaufania: 22 823 65 31

e-mail:biuro@monar.org

Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień od Alkoholu i Współuzależnień w Gdańsku

tel 58 301-51-32

wotuaiw@ima.pl

NZOZ Młodzieżowy Ośrodek Terapeutyczny „Mrowisko”

tel.: (58) 550-26-69

e-mail: biuro@mrowisko.org.pl

Ośrodek Promocji Zdrowia i Terapii Uzależnień w Sopocie
tel./fax: 58 551-48-75
e-mail: uzaleznienia@zozsopot.pl
godziny pracy:
poniedziałek-czwartek 8.00-20.00
piątek                       8.00-15.00

Poradnia ds. narkomanii on-line

Informator o narkotykach, objawach i skutkach ich zażywania oraz o slangu narkotykowym można znaleźć na stronach biuletynu prowadzonego przez Fundację Praesterno pod adresem

 

www.narkomania.org.pl.

 

Stowarzyszenie Ovum

Strona WWW: www.ovum.org.pl
Telefony: 58 661-31-51

Udzielanie bezpłatnego poradnictwa prawnego, obywatelskiego, a także bezpłatnych konsultacji psychologicznych

Pon-śr godz.12.00-20.00, czw-pt godz. 8.00-16.00

Oceń