Together Magazyn » Aktualności » Najczęstsze schorzenia związane z bólem brzucha

Najczęstsze schorzenia związane z bólem brzucha

Statystyki wykazują, że ból brzucha jest jedną z najczęstszych dolegliwości, na którą cierpią Polacy. Szacuje się, że dotyka on aż 62% ludzi w wieku pomiędzy 15 a 65 rokiem życia. Istotne jest, że może on być spowodowany wieloma, różnego rodzaju czynnikami. Często źródłem dolegliwości bywają drobne nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Zdarza się jednak, że przyczynami nieprzyjemnych bóli są poważne choroby, które mogą zagrażać naszemu życiu. Dlatego tak ważne jest, aby przed podjęciem jakichkolwiek kroków spróbować wstępnie zdiagnozować swój stan. Pomocny w tym będzie opis objawów występujących przy najczęstszych chorobach związanych z układem pokarmowym.

Ogólnie o bólu brzucha

Z bólem brzucha mamy do czynienia w sytuacjach, gdy dolegliwości odczuwamy w okolicach między żebrami a biodrami. W wielu przypadkach problemy związane są z przewodem pokarmowym jednak zdarza się, że ich przyczyną są nieprawidłowości związane z płucami czy sercem. Medyczne terminy opisujące ból brzucha i dotyczące jego umiejscowienia dzielą wskazane okolice na cztery lub dziewięć kwadrantów. Natężenie bólu opisuje się za pomocą charakterystycznych określeń, między innymi: silny, słaby, skurczowy, ostry, tępy, kłujący, przeszywający, punktowy czy głęboki. Z kolei czas jego trwania dzieli się na ostry, utrzymujący się do dwóch dni oraz przewlekły, ciągnący się nawet kilka miesięcy.

Niestrawność

Niestrawność to jedna z najczęstszych przyczyn bólu brzucha. Związana z nią dolegliwość, to poczucie dyskomfortu, odczuwalne w okolicach nadbrzusza. Doświadczamy jej przede wszystkim po zjedzeniu produktów o wysokiej zawartości tłuszczu. Często pojawia się również zgaga. Niestrawność przechodzi zazwyczaj po kilku godzinach. Można radzić sobie z nią poprzez zażycie leków zobojętniających kwas żołądkowy lub wypicie herbaty ziołowej.

Zatrucie pokarmowe, grypa żołądkowo-jelitowa.

Zatrucie pokarmowe lub potocznie zwana jelitówka w objawach podobne są do przeziębienia. Dodatkowo towarzyszą im dolegliwości związane z przewodem pokarmowym – nudności, wymioty, biegunka czy skurczowe bóle brzucha. W takiej sytuacji należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz o lekkostrawną dietę.

Infekcja dróg moczowych

Przy infekcji dróg moczowych odczuwamy silny ból w okolicach podbrzusza, szczególnie w trakcie oddawania moczu. Dodatkowo, jesteśmy osłabieni, pocimy się, mamy podwyższoną temperaturę ciała i dreszcze. Wskazane jest picie dużej ilości wody i ziołowych herbat.

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego to bardzo częsta dolegliwość związana z bólem brzucha. Towarzyszą jej również zagazowanie, zaparcia lub biegunka. Lekarze nie potrafią wskazać przyczyn choroby, przez co utrudnione jest jej leczenie. Wiadomo, że stan chorego ulega poprawie po przestrzeganiu zdrowej, pełnowartościowej diety.

Zapalenie wyrostka robaczkowego

W początkowej fazie zapalenia wyrostka odczuwamy rozlany ból na środku brzucha. Po upływie kilku godzin ból przemieszcza się na prawą stronę. Dodatkowo pojawiają się nudności i wymioty. W takich przypadkach konieczna jest szybka wizyta u lekarza.

Jak radzić sobie z bólem brzucha?

W wielu przypadkach ból brzuch można łagodzić poprzez przestrzeganie zdrowej, pełnowartościowej diety oraz wyeliminowanie szkodliwych nawyków (palenie papierosów, picie alkoholu). Gdy ból jest bardzo silny konieczne jest udanie się do lekarza. Natomiast w przypadku, gdy znamy przyczynę, która nie wyklucza stosowania środków medycznych, można sięgnąć po silny lek na ból brzucha jakim jest Buscopan.

Oceń