Together Magazyn » Więcej » Wyjazd » Co może nas spotkać na lotnisku?

Co może nas spotkać na lotnisku?

Jeszcze kilkanaście lat temu podróże samolotem były zarezerwowane wyłącznie dla osób zamożnych. Obecnie Polacy, nie tylko ci najlepiej sytuowani, latają coraz częściej i chętniej. Wygodny, szybki i bezpieczny środek transportu, jakim jest samolot, stał się dostępny niemal dla każdego.

Na coraz większą popularność podróży lotniczych w Polsce, w ciągu ostatnich 10 lat, wpłynęły dwa czynniki. Po pierwsze, w 2004 roku przystąpiliśmy do Unii Europejskiej, a niedługo później granice wielu państw stanęły dla nas otworem. Do drugie, ekspansja tak zwanych tanich linii lotniczych przyczyniła się do wzrostu konkurencji na rynku i obniżek cen biletów.

Osoby, które raczej sporadycznie korzystają z usług linii lotniczych, mogą mieć problemy z tym, by odnaleźć się na lotnisku i zaakceptować funkcjonujące tam zasady. O czym należy pamiętać przed podróżą samolotem? Przede wszystkim trzeba:

  • zapoznać z regulaminem linii lotniczych, zwłaszcza odnośnie do bagażu, który mamy zamiar wnieść na pokład;
  • pamiętać, że przekraczając granicę państwa, trzeba ściśle współpracować z organami Straży Granicznej;
  • słuchać poleceń funkcjonariuszy ochrony lotniska, zwłaszcza dotyczących bezpieczeństwa.

Tanie linie lotnicze wprowadzają limity dotyczące wymiarów bagażu podręcznego, który można bezpłatnie wnieść na pokład samolotu. Wbrew pozorom, to bardzo istotne informacje. Posiadanie niewymiarowego bagażu może oznaczać konieczność uiszczenia dodatkowej opłaty. Niektórzy przewoźnicy zatrudniają nawet dodatkowych pracowników, których zadaniem jest kontrola wymiarów bagażu. Trzeba również pamiętać, że na pokład samolotu nie wolno wnosić dużych butelek z płynami (można je przewieźć w walizce, która jest umieszczana w luku bagażowym), ostrych narzędzi, broni palnej, a nawet nożyczek. Tego typu przedmioty, gdy zostaną ujawnione podczas kontroli, możemy bezpowrotnie utracić, nawet jeśli będą miały dużą wartość. W tym przypadku prawo jest egzekwowane bezwzględnie, a nasza własność może ulec przepadkowi. Na pokład można natomiast wnosić lekarstwa w płynnej formie, jeśli może zajść konieczność ich użycia (np. insulina, krople nasercowe). Można również zabrać ze sobą jedzenie przeznaczone dla najmłodszych dzieci.

Przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej może się odbyć tylko w wyznaczonym do tego miejscu, w obecności przedstawiciela Straży Granicznej, który sprawdzi nasz dokument tożsamości. Ma to szczególne znaczenie przy podróżach do krajów nienależących do strefy Schengen (np. popularna wśród Polaków Wielka Brytania). Kwestionowanie uprawnień funkcjonariuszy nie ma w tym momencie większego sensu, bo może się skończyć nawet zatrzymaniem do wyjaśnienia, a w rezultacie – pokrzyżowaniem planów związanych z odlotem.

Bardzo ważne jest pilnowanie swojego bagażu na lotnisku. Pod żadnym pozorem nie można zostawiać go bez opieki. Takie zachowanie może się skończyć ewakuacją terminala, bezpański bagaż może być bowiem potraktowany jak potencjalny ładunek wybuchowy. Pozostawiając na chwilę plecak lub walizkę, nie tylko ryzykujemy opóźnieniem lotów związanych z ewakuacją, ale narażamy się na mandat i utratę osobistych rzeczy. Służby ochrony lotniska nie mają obowiązku w pierwszej kolejności poszukiwać właściciela porzuconego bagażu. Muszą natomiast wdrożyć procedury bezpieczeństwa, które mogą się skończyć zniszczeniem porzuconej walizki.

Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku obejmuje zarówno bagaże, jak i pasażerów. Dla tych ostatnich może być ona dość uciążliwa, choć konieczna. Podchodząc do odpowiedniego stanowiska kontrolnego, należy włożyć do specjalnego pojemnika, który będzie prześwietlony, wszystkie metalowe przedmioty i urządzenia elektroniczne. Należy też zdjąć wierzchnie okrycie, czapkę, a niekiedy również obuwie. Następnie pasażerowie przechodzą przez bramkę do wykrywania metalu. Czasami bramka sygnalizuje, że dana osoba nadal ma przy sobie metalowe przedmioty. W takich sytuacjach nie należy się niepokoić, tylko spokojnie wykonywać polecenia pracowników lotniska, najczęściej polegające tylko na dodatkowym sprawdzeniu wykrywaczem metali. Z reguły przyczyna dodatkowego alarmu jest błaha (np. elementy biżuterii, skuwki sznurowadeł), a szczegółowa kontrola jest przeprowadzana tylko w wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach. Osoby na stałe używające specjalistycznego sprzętu medycznego, jak pompa insulinowa, powinny zgłosić przed kontrolą ten fakt pracownikom ochrony.

To normalne, że nie lubimy być traktowani z nieufnością w żadnej sytuacji. Dlatego nasz opór wobec działań określonych służb jest całkiem uzasadniony, co oczywiście nie oznacza, że słuszny. Warto pamiętać, że wszelkie uciążliwe procedury lotniskowe – również te, które wydają się nam śmieszne i absurdalne – opracowano po to, byśmy czuli się bezpiecznie i mogli spokojnie dotrzeć do celu podróży.

Oceń