Together Magazyn » Aktualności » Monitoring domu przez internet

Monitoring domu przez internet

Żyjemy z pewnością w ciekawych, chociaż niezbyt bezpiecznych czasach. Z roku na rok obserwujemy stały wzrost przestępczości – i taka jest chyba cena, którą przychodzi płacić za rozwój cywilizacyjny. Coraz więcej właścicieli nieruchomości obawia się pozostawiać swój dom bez żadnego nadzoru.

Kogo na to stać?

Idealnym rozwiązaniem może się okazać zastosowanie nowych technologii informatycznych, w tym coraz bardziej popularnego monitoringu przez internet. Dla wielu osób jednak domowy monitoring nie kojarzy się z rozwiązaniem prostym czy tanim, a nawet potrzebnym. W końcu kto miałby się do nas włamywać i co takiego trzymamy w domu, że trzeba stale monitorować aktywność we wszystkich pomieszczeniach? Jednak tak jak niespodziewanie spopularyzowały się kamery w samochodach, podobnie niedługo systemy monitorowania domów mogą znaleźć rzesze zwolenników, tym bardziej, że w gruncie rzeczy jest to usługa prosta i niedroga. Już dzisiaj można powiedzieć, że stać na nią naprawdę wiele osób, niekoniecznie z najgrubszymi portfelami.

Monitoring online – bezpieczeństwo w zasięgu ręki

Zestawy wykorzystywane do monitoringu mogą nadzorować cały dom jednorodzinny lub mieszkanie, ale także wybrane, dowolne ich części. Monitoring może być wykorzystywany do obserwacji domu, jednak jego zastosowanie może być szersze. Możliwość dozorowania pozostawionych w domu dzieci czy zwierząt domowych – to także jedna z zalet tego typu systemów.

Podczas projektowania systemu monitorowania domu czy mieszkania, należy się zastanowić, jaki obszar ma być poddany obserwacji. Do monitorowania wnętrza można wykorzystać jedną lub więcej kamer, dzięki czemu obraz nadawany może być jednocześnie z kilku obszarów. Należy też wziąć pod uwagę opcję zapisu obrazu, a więc czy zależy nam na rejestrowaniu i utrwalaniu obrazu z kamery, czy wystarczy jedynie dostęp online.

Monitoring online (często spotkamy się też z nazwą monitoring IP – czyli kamerą podłączoną na stałe do internetu i transmitującą obraz online) nie wymaga posiadania urządzenia rejestrującego obraz. Jest to z pewnością bardziej atrakcyjne cenowo rozwiązanie, gdyż nie trzeba ponosić żadnych opłat za sprzęt oraz usługę. W sieci internetowej pojawia się coraz więcej stron, które oferują monitoring online.

Dzięki tego typu serwisom, monitoring nie wymaga przygotowania specjalnej instalacji (okablowania) oraz włączonego komputera z dostępem do internetu. Wystarczy, że odpowiednio ustawioną kamerę IP podłączymy do gniazda z zasilaniem oraz do sieci wifi i zarejestrujemy ją w odpowiednim serwisie. Obraz będzie dostępny wszędzie tam, gdzie potrzebujemy, na wszystkich urządzeniach z dostępem do internetu – komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach, smartfonach czy na SmartTV.

Korzystanie z serwisu i monitoringu online jest często bezpłatne. Obraz wideo monitorowanego obiektu jest w sposób bezpieczny przechowywany na serwerach firmy, z której usług korzystamy. Takie rozwiązanie uniemożliwia np. kradzież nagrywarki czy też komputera pośredniczącego w transmisji obrazu. Dodatkowo, stosując monitoring bezprzewodowy, unikniemy uciążliwości związanych z koniecznością prowadzenia kabli.

Wyjeżdżając na wakacje i weekendy, pozostawiamy mieszkanie czy dom bez opieki. Teraz możemy zadbać o własny spokój i sprawdzić na telefonie komórkowym lub laptopie z dostępem do internetu, czy nasz dobytek jest bezpieczny.

Nie tylko ochrona przed kradzieżą

Monitoring online ma również inne zalety. Wyobraźmy sobie sytuację, że decydujemy się na opiekunkę do dziecka i chcemy skontrolować, czy naszemu maluchowi nie będzie działa się krzywda. Oczywiście, możemy ukrytą kamerą nagrać materiał z całego dnia i zapoznać się z nim po powrocie do domu. Lepszym rozwiązaniem jednak będzie monitoring online, gdyż na bieżąco możemy obserwować obraz, a jeśli nie mamy na to czasu, zrobi to nasza rodzina i w niepokojącej sytuacji możemy zainterweniować. Ponadto sam fakt działania w pomieszczeniu kamer ma aspekt psychologiczny, dzięki któremu możemy być pewni, że nie dojdzie do potencjalnie niepożądanych zachowań opiekunki.

Innym przykładem zastosowania kamer IP może być nadzór nad starszym członkiem rodziny, który mieszka sam, a z racji wieku nie jest już na tyle sprawny fizycznie i psychicznie, żeby w pełni radzić sobie ze wszystkimi sprawami dnia codziennego. Dzięki całodobowej możliwości obserwacji, w krytycznej sytuacji (upadek, utrata przytomności itp.) można wezwać pomoc i uratować taką osobę.

Monitoring to jednak także zabawa. Kto nie chciałby wiedzieć, co jego ulubiony zwierzak robi w domu pod nieobecność właściciela? Może właśnie rozsiadł się w naszym ulubionym fotelu albo… podjada ciastka zostawione nieopatrznie na kuchennym stole. Nasz monitoring przez internet za darmo umożliwia podglądanie takich właśnie sytuacji na co dzień.

Podstawowe zalety monitoringu online

  • Bezpieczny przekaz danych
  • Całodobowa transmisja obrazu przez siedem dni w tygodniu, dostępna na dowolnym urządzeniu w dowolnym czasie
  • Pełne zabezpieczenie nagranych obrazów
  • Monitoring IP
  • Dostępność do nagranych obrazów z panelu po zalogowaniu
  • Ograniczenie kosztów początkowej inwestycji: monitoring online nie wymaga przygotowania instalacji, okablowania, serwera i nagrywarki
  • Możliwość zmiany monitorowanego obiektu np. po zmianie siedziby firmy czy też domu bądź mieszkania
  • Możliwość udostępniania obrazów z kamer rodzinie, znajomym w przypadku dalekich wyjazdów bez dostępu do internetu

 

Kradzieże – wciąż polską bolączką

Według Komendy Stołecznej Policji, w 2014 roku w Polsce ujawniono 103 146 przypadków kradzieży z włamaniem. W ciągu ostatnich kilkunastu lat liczba ta sukcesywnie maleje. Dla porównania, jeszcze 10 lat temu było to 173 762, natomiast w 1999 roku – aż 369 235. O ile spadek liczby kradzieży może napawać optymizmem, nie da się tego samego powiedzieć o wykrywalności tego typu przestępstw. W 2014 roku wynosiła ona zaledwie 28,9%. Ten odsetek, niestety, zmalał w porównaniu z latami 2011–2013.

 

Tekst: Aleksander Proszowski

Oceń