Together Magazyn » Aktualności » Mieszkania komunalne – co warto wiedzieć?
Mieszkania komunalne

Mieszkania komunalne – co warto wiedzieć?

Jak wynika z danych Eurostatu, w Polsce lokal z prawem własności posiada ponad 83% najemców. To sporo, nawet jak na średnią krajów UE (ok. 70%). Niemniej sporo Polaków nadal zajmuje lokale komunalne, a niektóre miasta prężnie rozwijają budownictwo mieszkaniowe w tym zakresie.

Zatrzymać młodych

W wielu dużych miastach można zauważyć odpływ mieszkańców w wieku produkcyjnym na peryferia czy wręcz do mniejszych ośrodków. Problem ten jest zauważalny również i w Trójmieście, gdzie w ostatnich latach setki rodzin przeprowadziły się na obrzeża aglomeracji albo na Kaszuby czy Żuławy. Chociaż takie rozwiązanie najczęściej wiąże się z koniecznością uciążliwych dojazdów do pracy, oznacza zarazem możliwość kupna tańszego mieszkania lub domu.

Ceny mieszkań w Trójmieście, a zwłaszcza w Sopocie, należą do najwyższych w Polsce. Nawet osoby dobrze sytuowane często nie mogą sobie pozwolić na kupno mieszkania własnościowego w kurorcie. Niewielka powierzchnia miasta i jego atrakcyjne położenie sprawiają, że ceny nieruchomości już od lat utrzymują się tutaj na bardzo wysokim poziomie. Problem ten już wiele lat temu zauważyły władze miasta. Aby powstrzymać migrację mieszkańców do innych miast, opracowano program rozwoju budownictwa komunalnego. Niestety, liczba stałych mieszkańców Sopotu nadal topnieje. Można przypuszczać, że gdyby nie budownictwo komunalne, proces ten byłby jeszcze szybszy.

Dla kogo mieszkanie komunalne?

Zarówno w Sopocie, jak i w innych miastach programy budownictwa komunalnego są kierowane do osób o stabilnych dochodach, które jednak nie są na tyle wysokie, by zapewnić możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego. Poza tym wiele osób osiąga relatywnie duże zarobki, które nie zawsze są honorowane w bankach (np. na postawie umów cywilnoprawnych).

Zasady przyznawania lokali komunalnych są ustalane odrębnie dla każdej gminy miejskiej, która dysponuje zasobami komunalnymi. Istnieje wiele podobieństw, jednak przed decyzją o złożeniu wniosku należy zapoznać się z regulaminem przyznawania lokali dla danej gminy. W przypadku przywołanego wcześniej już Sopotu, jednym z najważniejszych kryteriów było oczywiście osiąganie zakładanych dochodów. W przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa domowego było to około 1700–1800 zł netto. Poza tym osoba starająca się o przyznanie lokalu komunalnego nie powinna posiadać mieszkania własnościowego. Ważny był również wiek kandydatów i liczba dzieci. Preferowany kandydat powinien mieć około 30–35 lat. Jeszcze kilka lat temu istotny był również staż mieszkania w Sopocie. Obecnie władze zachęcają do składania wniosków nie tylko sopocian, ale również i osoby, które np. jedynie pracują w tym mieście.

Warto złożyć wniosek?

Wynajem mieszkanie komunalnego na pewno nie jest wyjściem idealnym, ale może się okazać lepszą opcją niż korzystanie z cudzego mieszkania prywatnego. Nie musimy się obawiać drastycznych podwyżek czynszu ani nagłego wypowiedzenia umowy najmu. Poza tym większość nowych mieszkań komunalnych jest oddawana do użytku z zachowaniem kryteriów funkcjonalnych. Często nie ma potrzeby ich dodatkowego aranżowania i remontowania. Złożenie wniosku nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Warto zatem spróbować uzyskać mieszkanie właśnie w tej sposób.

Zalety i wady mieszkań komunalnych

+ Możliwość uzyskania lokalu mieszkalnego bez konieczności zaciągnięcia kredytu
+ Stabilne i czytelne warunki najmu
+ Usuwanie usterek w mieszkaniu przez jego właściciela, a więc gminę
+ Najczęściej atrakcyjna lokalizacja i dobry standard nowych mieszkań

– Brak możliwości posiadania jednocześnie własnej nieruchomości
– Możliwe utrudnienia związane z wykupem lokalu
– Relatywnie wysoki czynsz
– Formalne wymogi dotyczące przebudowy mieszkania

5/5 – (1 głosów)