Together Magazyn » Dom » Meble gotowe czy na wymiar?

Meble gotowe czy na wymiar?

Meble gotowe czy na wymiar – na co się zdecydować?

Każdy, kto samodzielnie urządzał mieszkanie od podstaw, mógł się przekonać, że to poważne wyzwanie, a nie gra komputerowa. Dobór odpowiednich mebli do powierzchni mieszkania w wielu przypadkach może być problematyczny, choćby ze względu na ograniczony metraż. Nic dziwnego, że wiele osób szuka ofert firm produkujących meble na wymiar. Czy warto pomyśleć o takiej inwestycji? A może trzeba po prostu dokładniej przejrzeć katalogi gotowych mebli?

Mieszkanie statystycznego Polaka z reguły nie przypomina obszernych apartamentów. Wprawdzie według danych Głównego Urzędu Statystycznego jego wielkość wynosi ponad 70 m kw, jednak te dane są nieco mylące – obejmują zarówno klasyczne lokale w blokach, jak i domy jednorodzinne, co znacząco zawyża metraż. Tak naprawdę przy urządzaniu mieszkania liczy się każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej.

Na rynku meblarskim nie brakuje gotowych rozwiązań w zakresie różnorodnych mebli. Popularne wybory z płyt wiórowych zdobyły uznanie głównie dzięki niskim cenom. Nieco gorzej prezentuje się ich trwałość, różnie bywa także z funkcjonalnością. Jednak powoli klienci salonów meblowych zaczęli akceptować fakt, że niedrogie meble nie są już długoletnią inwestycją i po kilku latach wymagają wymiany na nowe. Z kolei producenci dwoją się i troją, by przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów, choćby poprzez nowoczesny design czy zastosowanie atrakcyjnych dodatków (np. listwy LED).

Zróżnicowany asortyment na rynku gotowych mebli sprawia, że praktycznie każdy klient może znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla siebie. Dotyczy to i funkcjonalności, i estetyki. W folderach reklamowych i na stronach internetowych salonów meblowych są prezentowane zachwycające aranżacje wnętrz, które kuszą potencjalnych nabywców. Czar może prysnąć, jeśli zaczniemy wymierzać nasz pokój czy kuchnię. Okazuje się, że w większości przypadków, decydując się na zakup gotowych mebli, musimy zweryfikować nasze wcześniejsze wizje. Często bywa, że wymarzony zestaw mebli, który tak pięknie wyglądał w katalogu, po prostu nie zmieści się w pokoju albo będzie wymagał zdekompletowania. Trzeba jednak przyznać, że projektanci mebli uwzględniają wiele czynników, między innymi standaryzowaną wysokość i głębokość. Dzięki temu aranżacja wnętrz jest zdecydowanie łatwiejsza, choć nie zawsze możliwa do wykonania w formie katalogowej. Problem ten może się odnosić szczególnie do mniej typowych pomieszczeń mieszkalnych, na przykład pokojów ze skosami. To samo dotyczy z reguły małych pomieszczeń, jakimi są kuchnia i łazienka – w ich przypadku trzeba starannie zaplanować rozmieszczenie mebli.

Skoro gotowe meble ograniczają swobodną aranżację wnętrza, może warto zainwestować w wyroby wykonywane na zamówienie? Bez problemu można przecież znaleźć firmę, która zaprojektuje oraz wykona meble dokładnie dostosowane do naszych potrzeb i wielkości wnętrza. Problemem w tym przypadku może być jednak cena. Tego typu meble mogą być nawet trzy- albo czterokrotnie droższe niż standardowe, w zależności od wykończenia i zastosowanych materiałów. W zamian zyskujemy jednak znacznie wyższą jakość i gwarancję, że każdy centymetr powierzchni naszego mieszkania zostanie wykorzystany. Te atuty mają szczególne znaczenie w kuchniach i łazienkach. Meble kuchenne i łazienkowe powinny się cechować podwyższoną trwałością, choćby ze względu na działanie wilgoci. Konieczność zabudowy sprzętu AGD może wręcz wymuszać zakup mebli na zamówienie. Podobnie jest w przypadku zabudowania wnętrz przedpokojów, gdzie trudno dobrać wolnostojącą szafę.

Zalety mebli gotowych

  • Duża dostępność i wybór
  • Cena
  • Krótki czas oczekiwania
  • Zgodność mebla ze stanem katalogowym

Zalety mebli na zamówienie:

  • Wysoka jakość wykonania
  • Możliwość zabudowy praktycznie każdej powierzchni
  • Duże możliwości modyfikacji projektu
  • Dowolność w zakresie doboru materiałów i dodatków
Oceń