Together Magazyn » Aktualności » Literatura dla najmłodszych

Literatura dla najmłodszych

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła
Wisława Szymborska

Książki – piękne, pachnące świeżym drukiem albo kurzem, gdy ściągane z półki, ciekawie oprawione, czasem ilustrowane, pisane drobnym makiem bądź dużą, solidną czcionką. W życiu człowieka – czy to małego, czy dorosłego – odgrywają wiele ról, wywołują emocje, przenoszą czytelnika w świat fantazji bądź raportują prawdziwe zdarzenia, edukują, pomagają, prowadzą.

Czytanie to cudowna rzecz. I chociaż coraz bardziej popularne stają się ebooki i audiobooki, to rynek księgarski jest wciąż bardzo żywy, a książek dla najmłodszych jest bardzo dużo, wręcz coraz więcej. Pięknie ilustrowane, z mądrymi przekazami i fascynującymi opowieściami – wybór jest naprawdę ogromny. Literatura dla dzieci się zmienia, opowiada coraz częściej o prawdziwym życiu. Historie przedstawione w książkach są bardziej realistyczne, dzięki czemu dzieci łatwiej mogą się z nimi utożsamić, a przez to – świadomie się uczyć otaczającego ich świata i siebie.

Tematy tabu i ich bajecznie proste rozwiązanie

W poważnych tematach książki dla dzieci mogą być wsparciem także dla dorosłych. Z ich pomocą rodzice mogą przybliżyć dziecku różne zagadnienia w formie przystępnej dla najmłodszych. W książkach można znaleźć podpowiedzi, jak omawiać z dziećmi tematy, które mogą wydawać się nie najłatwiejsze, bądź takie, w których zupełnie nie wiadomo, od czego zacząć. I tak np. jeśli rodzic poczuje, że to już czas na rozmowy o seksualności czy o dojrzewaniu bądź jego pociecha zacznie zadawać pytania typu „skąd się biorą dzieci?”, można sięgnąć po różne pozycje. Przykładem jest książka pt. „Skąd się 'nie’ biorą dzieci?” autorstwa Beaty-Bianki Kotoro i Wiesława Sokoluka, która zawiera drogowskazy pomocne rodzicom w rozmowach z ich pociechami. Bardzo ciekawą serią książek napisanych przez francuskiego pisarza Thierrego Lenain są opowieści o tytułowej Zuzie i jej szkolnym koledze Maksie. Historie pary zakochanych siedmiolatków skupiają się wokół różnych spraw i emocji, są przedstawione w zabawny sposób i przełamują tabu, a w dodatku są zabawnie zilustrowane. W serii znajdziemy m.in. takie tytuły: „Czy Zuza ma siurka?”, „Zuza chce pocałować Maksa”, „Zuza ma adoratorów”.

Czuję się…

Ważnymi publikacjami w rozwoju dziecka i poznawaniu siebie są książki, które uczą o różnych emocjach, a także te o miłości i przyjaźni. Godna polecenia jest seria książek napisanych przez Wojciecha Kołyszko i jego żonę, Jovankę Tomaszewską-Kołyszko. Są to bajki o zazdrości, złości, wstydzie, strachu, smutku i radości. Zawierają piękne ilustracje, a także ćwiczenia i zabawy, które pomagają małemu człowiekowi w radzeniu sobie z emocjami. Kolejną piękną książką o uczuciach jest pozycja pt. „W moim sercu. Księga uczuć” napisana przez Jo Witek. Jest ciekawie wydana, opowiada historię małej dziewczynki i mówi o tym, jakie emocje pojawiają się w jej serduszku.

„To jest mój przyjaciel”

W pewnym momencie swojego życia dzieci rozpoczynają tworzyć relacje z innymi dziećmi. Zaczynają się pierwsze znajomości – pełne radości, choć czasem pojawiają się również również rozterki związane z różnymi przeżywanymi uczuciami. Na sklepowych półkach nie brakuje książek, które opowiadają o przyjaźni i o tym, czym ona jest. Dla dzieci w wieku przedszkolnym dobrą pozycją mogą być bajka pt. „Tappi i wspaniała przyjaźń” autorstwa Marcina Mortki czy też opowieść o przygodzie małej dziewczynki i kościotrupa pt. „Ignatek szuka przyjaciela”, napisana przez Pawła Pawlaka.

Warto czytać!

Wspaniałych książek dla dzieci jest tak wiele, że nie sposób wymienić nawet jednej tysięcznej z nich. Jedno jest jednak pewne – książki są cudowne, a ich czytanie w każdym wieku jest bajecznie piękne. Szukając ciekawych pozycji dla dzieci, można się posiłkować blogami, w których odnajdziemy obszerne recenzje i dzięki temu łatwiej dobierzemy książkę, która w danej chwili potrzebna jest dziecku, bądź taką, która wniesie coś szczególnego do jego życia, np. nauczy nowych wartości. Zapewne warto czytać dzieciom, przede wszystkim dlatego, że dzięki czytaniu buduje się więź pomiędzy dzieckiem a rodzicem.

Oceń