Together Magazyn » Aktualności » Księgowość zewnętrzna. Dobry pomysł?

Księgowość zewnętrzna. Dobry pomysł?

Prowadząc swoją firmę, z roku na rok zdobywasz większe doświadczenie. Twoi klienci wiedzą o tym, dlatego polecają Twoje usługi innym. Znasz się na tym, co robisz, wiesz co w trawie piszczy. Ale w każdej firmie, poza zadaniami wynikającymi z działalności, zachodzi konieczność prowadzenia dokumentacji księgowej.

Znasz się na swojej branży, ale jeśli nie prowadzisz biura rachunkowego, czy znasz się także na księgowości w firmie? Bardzo możliwe, że tak Ci się wydaje, bo to przecież nic rudnego – ZUS, PIT, VAT, CIT, CEIDG, KPIR, faktury, sprawozdania, raporty, bilanse, papiery, całe mnóstwo papierów. A może lepiej, żebyś jednak skupił się na tym, co robisz doskonale? Zarabiaj pieniądze i dbaj o klientów, a resztę zleć komuś, kto potrafi lepiej. Szczególnie jeśli chodzi o księgowość.

Kanały działalności

  • Prowadzenie ksiąg rachunkowych i nadzór

Prowadzenie księgi rachunkowej to dość skomplikowany i przede wszystkim czasochłonny proces. Jeśli zajmujesz się biznesem na pewno nie masz czasu na segregację i układanie dokumentów zakupowych oraz analizy wpływów i kosztów. Oczywiście doskonale wiesz, jakie znaczenie dla Twojej firmy ma tego typu wiedza. Dzięki niej wiesz, na co możesz sobie pozwolić, który rejon działalności rozwinąć bardziej, a który nie jest zbyt rentowny. Reasumując – obierasz kierunek. Jeśli do tej pory robiłeś to sam, przeanalizuj ile czasu Ci to zajmowało i ile ważniejszych rzeczy dla swojej firmy mógłbyś zrobić. Zleć to specjalistom, a czas do tej pory spędzany nad segregatorami zamień np. na czas nawiązywania nowych kontaktów biznesowych.

  • Doradztwo podatkowo-księgowe

Podatki i księgowość to dziedziny przyprawiające większość przedsiębiorców o zawrót głowy. Wiąże się to nie tylko ze skomplikowanymi procedurami, ale też z niestabilnością polskich przepisów. Nawet jeśli ogarnąłeś po łebkach prawo podatkowe, bardzo prawdopodobne, że za chwilę się ono zmieni. Nie ryzykuj błędów wynikających z niewiedzy. Mogą się one skończyć tragicznie dla całej Twojej firmy. Dobry księgowy to skarb.

  • Obsługa kadrowo-płacowa

Biurokracji podobnej to tej, która ma miejsce w kadrach, ze świecą szukać. Dziesiątki dokumentów pomnóż przez liczbę pracowników. Kontroluj daty, szkolenia, badania. Naliczaj wynagrodzenie, odprawy, nagrody, premie, zwolnienia lekarskie. Podpisuj i rozwiązuj umowy, rejestruj czas pracy. Jeden człowiek nie zdoła tego zrobić dobrze, a grupa ludzi to już spory wydatek. Nie lepiej czynności te zlecić na zewnątrz?

Ten i jeszcze szerszy zakres usług oferują firmy zajmujące się obsługą finansową i kadrową przedsiębiorstw, tak jak np. www.bafico.pl. Wieloletnie doświadczenie, wyspecjalizowana kadra oraz rzetelne podejście do klientów, owocuje ciągłym rozwojem firmy oraz coraz większą liczbą klientów, przekonujących się, że zewnętrzna obsługa tej strefy działalności to oszczędność czasu, pieniędzy i potencjału, które można skierować na poszerzanie rynku.

Kto może skorzystać z usług firm consultingowych i czym się kierować przy ich wyborze?

Odpowiedź jest prosta. Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą może zlecić prowadzenie swoich spraw firmie zewnętrznej. Jest jednak kilka zagadnień, nad którymi warto się pochylić przy wyborze firmy.

  • Profil działalności Twojej firmy

Od profilu działalności, jaką prowadzisz zależy zapewne rodzaj i liczba „produkowanych” przez Ciebie dokumentów. Sam doskonale wiesz, ile czasu potrzebujesz na ogarniecie dokumentów i czego tak naprawdę potrzebujesz od firmy zewnętrznej. Przy jej wyborze kieruj się więc zakresem jej działalności. Niektóre firmy oferują jedynie obsługę kadrowo-płacową albo księgową. A gdzie kontakt z urzędami? Doradztwo? Szkolenia? Jeśli masz szersze potrzeby, szukaj firmy uniwersalnej.

  • Co poza usługami oferuje zewnętrzna firma?

Jest to równie ważne, jak zakres jej działania. Skoro już powierzasz swoje sprawy specjalistom, sprawdź, czy posiadają oni oprócz wiedzy i doświadczenia – ubezpieczenie. Co Ci bowiem po fachowcu, który może się pomylić? Nie zdarza się to często, jednak fachowiec to też człowiek. Ubezpieczenie od tego typu wypadków, zabezpiecza Cię przed ponoszeniem odpowiedzialności. To ważne, by móc spać spokojnie. Oprócz ubezpieczenia sprawdź też uprawnienia. Biuro rachunkowe musi mieć uprawnienia Ministerstwa Finansów. Jeśli ich nie posiada, lepiej szukaj dalej firmy godnej zaufania.

A może lepiej księgowa na etacie?

Wybór zależy od Ciebie, jednak pamiętaj, że jeden człowiek na etacie to koszt wyższy niż zlecenie działań na zewnątrz. Za cenę bardziej personalnego zaufania, zatrudniamy osobę z uprawnieniami, lecz jednak pracownika, która tak, jak inni ma prawo chorować, ma prawo do urlopu, do chwilowej niedyspozycji. Na ten czas zostajemy sami ze swoimi problemami. Biuro rachunkowe jest czynne zawsze, nie choruje, nie bierze wolnego, a dodatkowo jest zobligowane do zachowania tajemnicy, więc tak samo możesz mu zaufać. Dlaczego więc zastanawiasz się nad etatem dla księgowej?

Oceń