Together Magazyn » Aktualności » Jeden zwiastun porodu nie czyni

Jeden zwiastun porodu nie czyni

Im bliżej terminu porodu, tym bardziej każda przyszła mama wsłuchuje się w swoje ciało i wypatruje objawów, które zwiastują zbliżające się rozwiązanie. Na co zwrócić uwagę? Które zwiastuny porodu są wiarygodne, a które to tylko fałszywy alarm?

Syndrom wicia gniazda

Ten moment przychodzi dość nagle w ostatnim miesiącu ciąży. To poczucie przyrostu energii i siły, które pomimo ciężkiego brzucha i uciążliwych objawów ostatniego trymestru motywuje przyszłe mamy do sprzątania, prania, prasowania i szykowania najdrobniejszych rzeczy na narodziny potomka. Niestety, ten objaw wcale nie musi zwiastować rychłego porodu. 

Obniżenie dna macicy

Ktoś zwrócił uwagę, że opadł ci brzuch? To możne oznaczać, że główka dziecka wstawiła się do kanału rodnego. Zwykle następuje to 2-3 tygodnie przed porodem. W efekcie faktycznie brzuch jest jakby niżej, macica wywiera mniejszy nacisk na żebra, ale większy na pęcherz. Może to oznaczać jeszcze częstsze wizyty w toalecie, a nawet dyskomfort w dole brzucha, spowodowany uciskiem na obręcz kostną miednicy. Zdarza się jednak, że dziecko do kanału miednicy wstawia się dopiero tuż przed porodem albo nawet na miesiąc przed.

Skurcze przepowiadające

U niektórych ciężarnych pojawiają się nawet w połowie ciąży, ale zwykle intensyfikują się 1-2 tygodnie przed porodem. To swoisty trening macicy, powodujący przegrupowanie mięśni. Skurcze są odczuwalne, ale niebolesne, nie nasilają się i ustępują samoistnie albo po kąpieli. Można je odczuwać jako charakterystyczne twardnienie brzucha. Co prawda nie dają postępu porodu, ale powodują, że szyjka macicy nieco mięknie, jak mówią lekarze: „dojrzewa”.

Gorsze samopoczucie

Końcówka ciąży nigdy nie jest lekka, ale jeśli do jej objawów dochodzi „łamanie w kościach”, niestrawność, mdłości i luźniejsze stolce, to może oznaczać, że coś się dzieje. Organizm tuż przed porodem przygotowuje się do wysiłku i mogą pojawić się takie objawy. Niestety, równie dobrze może je spowodować nieświeża sałatka, więc nie są powodem do szybkiego zbierania się szpitala. 

Odejście czopa śluzowego

Objaw, który może się pojawić kilka dni albo kilka godzin przed porodem, przy czym często zdarza się już w trakcie porodu na sali porodowej. Czop śluzowy zatyka na czas ciąży szyjkę macicy i wypada przed porodem, kiedy zaczyna się ona rozwierać. Ma postać charakterystycznej, gęstej porcji śluzu, często podbarwionego krwią. Czasami odchodzi stopniowo, a czasami w całości.

Skurcze właściwe

To najpewniejszy zwiastun porodu. Kiedy skurcze narastają pod względem częstotliwości, siły, czasu trwania i bólu, nie ustępują po zmianie pozycji ani ciepłej kąpieli to znak, że zaczęła się akcja porodowa! A częste i bolesne oznaczają, że pora się zbierać do szpitala. Wskazaniem do wizyty w szpitalu jest też odejście wód płodowych (nawet w niewielkiej ilości) i jakiekolwiek krwawienie z dróg rodnych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://lovi.pl/pl/ciaza-i-porod/232 

Oceń