Together Magazyn » Edukacja » Jak wybrać przedszkole dla naszego malucha?

Jak wybrać przedszkole dla naszego malucha?

W Gdańsku 2 kwietnia rusza elektroniczna rekrutacja do przedszkoli. Wielu rodziców stoi przed dylematem jak dokonać właściwego wyboru? Co jeśli nie dostaniemy się do wybranego punktu? Czym się kierować przy podejmowaniu decyzji?

Rekrutacja elektroniczna odbywa się przez stronę Gdańskiej Platformy Edukacyjnej i podzielona jest na etapy.  Zaczynamy od wypełnienia ankiety, w której podajemy dane dziecka i rodziców, sytuację życiową i rodzinną, oraz zaznaczamy wybrane przedszkole, które uczestniczy w rekrutacji.  Potwierdzenie zanosimy do przedszkola i czekamy do 25 kwietnia na wyniki. Jeśli nam się poszczęści, to miedzy 28 kwietnia, a 14 maja musimy udać się do placówki w celu podpisania umowy z przedszkolem i we wrześniu z uśmiechem na twarzy odprowadzamy naszego przedszkolaka na zajęcia.

A co jeśli nam się nie powiodło? Możemy próbować odwoływać się od decyzji, lub szukać wolnego miejsca w innej placówce od 19 maja, aż do 31 sierpnia.  Możemy także poszukać prywatnego przedszkola, których w Gdańsku jest naprawdę sporo.

Jak się do tego zabrać? Czym się kierować? Najlepiej zacząć od przemyślenia gdzie będzie dla nas najwygodniej dowozić, czy odprowadzać dziecko.  Sprawdźmy okoliczne przedszkola, bo może się okazać, że nie będzie trzeba szukać daleko.

Do najistotniejszych elementów należy oczywiście opieka w przedszkolu. Warto zainteresować się osobami, które przez cały dzień będą zajmować się dzieckiem. Może wśród znajomych znajdzie się ktoś, kto korzystał z usług przedszkola i może nam opowiedzieć o paniach wychowawczyniach. Dobry nauczyciel przedszkolny powinien byś ciepły, sympatyczny, umiejący przytulić (zwłaszcza maluszki), ale jednocześnie stanowczy, z jasnymi dla dzieci zasadami. Musi umieć rozwiązywać konflikty między dziećmi, wysłuchiwać obu stron, patrzeć na dzieci indywidualnie. Tak naprawdę wybór nauczyciela jest najważniejszy, bo to on będzie miał największy wpływ na nasze dziecko, jego edukację, zachowania i to czy będzie lubiło przedszkole.  Warto sprawdzić, więc kwalifikację nauczyciela.

Oprócz wychowawców w przedszkolu jest cały szereg innych, bardzo ważnych osób, a wśród ich pani dyrektor, która musi być nie tylko opiekunem dla dzieci, ale też dobrym menadżerem. To od niego zależy jak będzie wyglądała praca przedszkola i jego codzienne życie. Czy dzieci będą miały możliwość uczestniczyć w wycieczkach, czy odwiedzać je będą ciekawi goście, jakie będą zajęcia dodatkowe?

Innym ważnym elementem jest wyżywienie. Dobrze jest, jeśli przedszkole dysponuje własną kuchnią, bo mamy wtedy pewność, że nasze dziecko będzie jadło świeżo przygotowane posiłki. Warto sprawdzić standard kuchni. Sanepid nakłada na placówki dość surowe wymagania.  Oczywiście, jeśli przedszkole korzysta z cateringu możemy także sprawdzić, jakość posiłków sprawdzając dostawcę.

Oferta edukacyjna przedszkola to kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę.  Program przedszkola powinien być zatwierdzony przez MENiS. Dodatkowo, każde przedszkole ma swoją ścieżkę edukacyjną. Może ono być także profilowane: językowe, artystyczne, sportowe, ekologiczne, Montessori, Waldorfskie.  Są też zajęcia dodatkowe, a wśród nich prym wiodą język angielski, zajęcia sportowe (karate i judo), taneczne. Dobrze jak przedszkole ma opiekę logopedy, który czuwa nad prawidłowym rozwojem mowy dzieci.

Na koniec, a może i na początek powinniśmy zainteresować się wyglądem przedszkola, salami zabaw, kącikiem do nauki, zapleczem sanitarnym i placem zabaw. Musimy mieć pewność, że spełnia ono standardy bezpieczeństwa, ale też, że wygląda schludnie i przyjaźnie.

Kiedy już wszystkie te elementy sprawdzimy i uda nam się wybrać przedszkole marzeń, przyjdzie kolej na przygotowanie naszego maluszka do nowej przygody. Musi ono być w miarę samodzielne, ale nie przejmujmy się, jeśli nie będzie potrafiło samo zapiąć kurteczki, czy założyć skarpetek, bo to jest także cześć umiejętności, które nasze dzieci będą zdobywały w przedszkolu. Musimy się także przygotować na to, że pierwszy miesiąc będzie trudny dla wszystkich. Dla dziecka, które musi rozstać się mamusią i tatusiem i zostać samo w obcym środowisku. Dla rodziców, którym trudno będzie patrzeć na płaczącego malca. Dla obsługi przedszkola, która musi stanąć na wysokości zadania i pomóc dzieciom w tej trudnej dla nich, nowej rzeczywistości.

Rekrutacja w Trójmieście zaczęła się już w Sopocie i kończy się 14 kwietnia br. Gdańsk zaczyna rekrutację 2 kwietnia i kończy 16 kwietnia 2014. Na koniec startuje rekrutacja w Gdyni, a zaczyna się w maju.

Oceń