Together Magazyn » Aktualności » Jak fotografować w nocy?

Jak fotografować w nocy?

Wielkimi krokami zbliża się do nas zima a wraz z nią długie noce, podczas których można wykonać wiele przepięknych fotografii. Aby jednak nocne zdjęcia były czytelne warto poznać kilka porad, ponieważ wbrew pozorom nie jest to takie proste. W tym tekście poznasz kilka porad, które mogą Ci się przydać podczas robienia zdjęć podczas zwykłej zimowej nocy, jak i Sylwestra na powietrzu, gdzie ważne są detale.

1. Nie bój się wysokiej czułości

W każdym cyfrowym aparacie dostępna jest regulacja czułości ISO. Jeżeli posiadasz sprzęt, w którym masz możliwość kalibrować czułość ustaw ISO na 800 lub nawet 1600. Aby w pełni korzystać z tej funkcji, wyłącz lampę błyskową i ustaw poziom czułości na zadowalającym Cię poziomie. Reszta wygląda tak, jak zawsze. Sam proces robienia zdjęć przebiega tradycyjnie. Warto zwrócić jednak uwagę na poruszone fotografie ze względu na wydłużony czas. Dobrze jest też uruchomić system redukcji drgań. Dzięki temu zdjęcia będą stabilniejsze, a efekt po prostu lepszy.

2. Pobaw się ostrością

Do tego potrzebny jest tryb synchronizacji błysku. Nie jest to żadna ekskluzywna funkcja, więc praktycznie każdy nowszy aparat powinien ją posiadać. Warto też włączyć lampę błyskową i ustawić niezbyt dużą czułość. ISO 400 powinno w zupełności wystarczyć. Przy takiej konfiguracji pierwszy plan zdjęcia jest naświetlony a czas otwarcia migawki dostosowany do warunków świetlnych. Dzięki temu nie ma ryzyka, że osoba na zdjęciu będzie rozmazana i niewyraźna. Aparat z tak ustawionymi funkcjami robi najlepsze zdjęcia osób w ruchu. Każdy, kto ma elementarną wiedzę na temat robienia zdjęć, wie jak ciężko fotografować dynamiczne obiekty. Szczególnie nocą.

3.  Fajerwerki

Noc sylwestrowa to niesamowita okazja do zrobienia dobrych zdjęć. Ciemne niebo rozświetlone przez wybuchy fajerwerków to coś, co uwiecznione na zdjęciach robi niesamowity efekt. Jak fotografować tego typu elementy? Przede wszystkim ważny jest statyw. Dzięki temu fotografie będą stabilne. Najlepiej wybrać bardzo niską czułość (ISO 100 powinno być wystarczające). Dzięki temu czas otwarcia migawki będzie długi i uda się zarejestrować więcej niż jeden wybuch na niebie. Jeżeli posiadasz odpowiednio zaawansowany aparat, skorzystaj z trybu Bulb. Dzięki niemu migawka jest otwarta zawsze, kiedy naciśnięty jest jej spust. W takim ustawieniu to fotograf decyduje, kiedy zamknąć migawkę. Daje to możliwość uwiecznienia dużej ilości wybuchów na niebie.

4. Szarówka

Gdy noc sylwestrowa dobiegnie końca, a Ty będziesz jeszcze mieć ochotę na zrobienie kilku zdjęć, możesz napotkać się z sytuacją, w której na powietrzu będzie panować tzw. szarówka, czyli stan przejściowy pomiędzy zakończeniem nocy a rozpoczęciem dnia. Tutaj niestety nie ma żadnego odpowiedniego trybu. Wiele zależy od Twojego wyczucia i dobrego ustawienia aparatu. Pamiętaj, że szarówka to idealna pora na robienie zdjęć, ponieważ nie ma ryzyka powstawania czarnych dziur, czyli fragmentów niezarejestrowanych przez matrycę Twojego aparatu.

5. HDR, czyli duży zakres dynamiki

Zastanawiasz się ciągle jak fotografować w naprawdę ciemną noc? Jeżeli tak, to znak, że musisz skorzystać z trybu HDR. W tym trybie aparat wykonuje jednocześnie kilka ujęć z różnymi parametrami ekspozycji. Efektem tego typu zabiegów są fantazyjne i dynamiczne kolorystycznie zdjęcia. Wielkim udogodnieniem jest to, że poszczególnych nie trzeba łączyć ręcznie. Większość telefonów i aparatów cyfrowych wyposażonych w tryb HDR robi to automatycznie za użytkownika. Przy robieniu zdjęć HDR warto skorzystać ze statywu lub elementu stabilizującego pracę twojego aparatu.

Oczywiście te 5 rad to tylko krótki przewodnik po tym, jak fotografować nocą. Możliwości jest o wiele więcej, ale jeżeli skorzystasz z powyższych porad, z pewnością Twoje nocne fotografie będą już na wysokim poziomie. Gdy najdzie Cię chęć uchwycenia zjawiska takiego jak zaćmienie księżyca, wejdź na stronę https://www.szerokikadr.pl/poradnik/fotografujemy-zacmienie-ksiezyca i dowiedz się jak to zrobić. Przekonasz się szybko, że nie ma w tym nic trudnego. Podobnie jak w fotografowaniu w ciemną zimową noc.

Oceń