Together Magazyn » Footgolf – nowy wymiar aktywnej rekreacji
footgolf

Footgolf – nowy wymiar aktywnej rekreacji

Czy można połączyć ze sobą spontaniczność i dynamikę piłki nożnej z dostojeństwem i precyzją golfa? Na pozór wydaje się to trudne, jednak miłośnicy footgolfa przekonują, że jest to jak najbardziej możliwe! Ta nowa forma aktywności zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników, również w Polsce.

Synteza różnych dyscyplin

Futbol wymaga ogromnej wytrzymałości fizycznej i szybkości. I chociaż chętnie podziwiamy występy piłkarzy, mało kto, grając amatorsko w piłkę nożną, jest w stanie wytrzymać pełne tempo meczu, na pełnowymiarowym boisku, przez 90 minut. To już wyzwanie dla zawodowców. Nawet jeśli gramy na małych boiskach, i tak najczęściej odczuwamy trudy rywalizacji.

Wbrew pozorom, futbol i golf mają ze sobą całkiem sporo wspólnego, i nie chodzi wyłącznie o kształt piłki. W obu dyscyplinach jest potrzebna precyzja i determinacja. Obie dyscypliny wymagają dobrej koordynacji ruchowej. Footgolf przejął z futbolu również ideę gry zespołowej, która wymaga zrozumienia na polu gry i współpracy między poszczególnymi zawodnikami. A przede wszystkim jest to znakomita forma rodzinnej rozrywki albo aktywnego relaksu w gronie przyjaciół.

Kilka słów o zasadach gry

Główną zasadę footgolfa można ująć w prosty sposób: celem gry jest umieszczenie piłki nożnej w dołku przy jak najmniejszej liczbie kopnięć. To oczywiste nawiązanie do golfa. Gracze posługują się piłkami nożnymi nr 5 i mniejszymi. Trasa oznaczona jest na starcie dwoma piłkami z numerem trasy i na końcu – dołkiem o średnicy 50 cm. Na trasie znajdują się przeszkody terenowe, które należy pokonać – zarówno naturalne, jak i specjalnie ustawione przez organizatorów gry. Każde kopnięcie oznacza 1 punkt, a cała zabawa polega na tym, by zdobyć jak najmniej punktów łącznie na 18 trasach. Podobnie jak w golfie, można uderzyć tylko piłkę, która się zatrzyma; nie można też jej przesuwać, by ułatwić sobie zadanie. Maksymalna liczba kopnięć dla każdej trasy wynosi 10. Gra toczy się w grupach do pięciu osób. Rozgrywka musi być oczywiście prowadzona na odpowiednim polu footgolfowym. Mieszkańcy Trójmiasta i okolic mogą skorzystać z tego typu obiektu w Przywidzu. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej footgolf-przywidz.pl.

Jak powstał footgolf?

Na stronie internetowej footgolf-przywidz.pl możemy przeczytać, że pierwsze zawody w footgolfie zorganizował Michael Jansen w Holandii. Było to w 2008 roku. O grze usłyszał od Willema Korstena, piłkarza angielskiej drużyny futbolowej Tottenham. Zawodnicy rywalizowali ze sobą o to, kto po treningu pierwszy dokopie piłkę z boiska do szatni. Footgolf staje się coraz bardziej popularny w całej Europie, głównie w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Skandynawii. Zyskuje też uznanie w Stanach Zjednoczonych.

Kto może spróbować?

Footgolf nie zakłada żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o wiek i płeć graczy. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa powinny próbować swoich sił nieco starsze dzieci, od szóstego roku życia. Niemniej jest to zabawa bardzo prosta, nie wymaga intensywnego treningu czy opanowania złożonych zasad. Jeśli chodzi o wspomniany wcześniej obiekt w Przywidzu, dzieciom są udostępniane piłki o mniejszych rozmiarach, dzięki czemu łatwiej mogą one trafić do dołka i nie zniechęcają się początkowymi niepowodzeniami. Dodatkowo istnieją miejsca, w których dzieci mogą korzystać z różnorodnych ułatwień. Rodzice mogą mieć pewno, że wszystkie atrakcje, które przygotowano na polu footgolfowym, są bezpieczne dla ich pociech.
Ta nowa forma aktywności, która cieszy się coraz większym powodzeniem, jest szczególnie polecana rodzinom z dziećmi, które szukają sposobów na niebanalne spędzenie wolnego czasu w rytmie aktywności fizycznej. Niemniej zabawa w footgolf może być również ciekawym sposobem na imprezę integracyjną czy urodzinową.
Nie ma oczywiście górnej granicy wieku, która eliminowałaby z możliwości gry. Z tego typu aktywności mogą więc korzystać również i seniorzy, ponieważ footgolf nie wywołuje skrajnego zmęczenia, za to może być pożyteczną formą treningu, podobnie jak nordic walking.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli zamierzamy spędzić przyjemne chwile na polu footgolfowym, warto zarezerwować sobie na ten cel większą część dnia. Pokonanie 18 tras (1 runda) w czteroosobowej grupie może trwać do dwóch godzin. Po pokonaniu 10. dołka można odpocząć przy stole, co wydłuża czas gry. Przede wszystkim warto zadbać zawczasu o to, by nie stresować się upływem czasu i korzystać ze swobodnego relaksu na świeżym powietrzu.
Ponieważ footgolf to raczej bezstresowa zabawa niż profesjonalna dyscyplina sportu, nie należy również stresować się faktem braku stroju sportowego czy obuwia. Ważne, żebyśmy czuli się swobodnie, a ubranie nie krępowało naszych ruchów. Obuwie, które założymy na pole footgolfowe, powinno być oczywiście wygodne, ponieważ będziemy musieli przebyć całkiem spory dystans. Natomiast ze względu na specyfikę terenu nie należy używać butów z kolcami, które są przeznaczone dla zawodowych piłkarzy. Z oczywistych względów panie nie powinny zakładać szpilek, lecz płaskie, wygodne buty, w których swobodnie będą mogły pokonywać wszelkie nierówności terenu, bez ryzyka skręcenia kostki.

Prosta rozrywka dla każdego

Prostota footgolfa w dużej mierze decyduje o uroku tej aktywności. Nie trzeba przecież być zawodowcem, aby cieszyć się z gry w piłkę. Wystarczy dobry humor, wygodny strój i odrobina szczęścia do korzystnej pogody.

Oceń