Together Magazyn » Aktualności » Finał konkursu Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku

Finał konkursu Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku

Laureaci konkursu Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku „How do we see the Baltic Sea” wrócili
z wakacyjnego rejsu.

Na przełomie lipca i sierpnia odbyły się dwa tygodniowe rejsy, w trakcie których młodzież zwiedzała polskie i zagraniczne porty. Rejs na pokładzie jachtu True Delphia, z kapitanem Andrzejem Kopytko był dla większości z nich pierwszym żeglarskim doświadczeniem. Uczniowie przekonali się jak wymagającym morzem jest Bałtyk oraz jak fascynujące jest poznawanie bogactwa regionu od strony wody. Załogi wypływały z Gdańska, każda z grup odwiedziła helską Stację Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz tamtejsze fokarium, gdzie młodzież wzięła udział w szkoleniu realizowanym w ramach programu „Błękitna Szkoła”. Załoga pierwszego rejsu obrała kurs na Szwecję, gdzie zwiedziła Karlskronę oraz urokliwą Wyspę Utklippan. Natomiast uczestnicy drugiego rejsu odwiedzili Gdańsk, Hel, Ustkę, Łebę oraz Jastarnię. Odbyli także wyprawę rowerową w Słowińskim Parku Narodowym, a na zakończenie mieli okazję wystartować w Regatach o Puchar Korsarza, gdzie załoga jachtu True Delphia zajęła piąte miejsce. Oprócz laureatów z Polski w rejsie wzięła udział także reprezentantka Litwy.

Uczestnicy mieli okazję nauczyć się podstaw rzemiosła żeglarskiego – wiązania węzłów, podstawy nawigacji w dzień oraz w nocy, oznakowania statków, ale przede wszystkim nauczyli się współpracy w zespole i myślę, że to jest wartość, którą wyniosą z tego doświadczenia i która najbardziej przyda im się w życiu – mówi kapitan Andrzej Kopytko, który przygotowuje się do startu w legendarnych, oceanicznych regatach samotników OSTAR 2017.

Celem konkursu było poznanie spojrzenia młodzieży na region Morza Bałtyckiego, zaangażowanie uczniów w dialog i ożywienie morskich tradycji przez współpracę i wymianę doświadczeń. Dzięki wakacyjnemu rejsowi, laureaci zyskali wspólną perspektywę i lepiej zrozumieli podobieństwa oraz różnice, które budują kulturę regionu Morza Bałtyckiego.

Zachęcamy do oglądania krótkiego filmu podsumowującego żeglarską przygodę laureatów konkursu „How do we see the Baltic Sea”: https://www.youtube.com/watch?v=QLcilrU9YiU

Coroczny konkurs Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku organizowany jest dzięki zaangażowaniu sponsorów – Ferrero Polska, w ramach programu Kinder+Sport oraz Grupie LOTOS.

fot_2

Konkurs „How do we see the Baltic Sea” realizowany był pod patronatem honorowym Polskiej Prezydencji w Radzie Państw Morza Bałtyckiego (wraz z początkiem lipca prezydencję objęła Islandia), Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Global Compact w Polsce – polskiego przedstawicielstwa największej na świece inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ, działającej na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu.

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest realizowany od 2010 roku na zlecenie Prezydenta Miasta Gdańska przez Fundację Gdańską. Pomysłodawcą akcji jest Mateusz Kusznierewicz, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich. W ramach Programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po wodach Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej. Podczas rejsów uczą się podstaw żeglowania, pogłębiają wiedzę z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. Celem Programu Edukacji Morskiej jest promocja sportu oraz przybliżenie i popularyzacja wśród młodych mieszkańców Gdańska tradycji morskiej i bogatego dziedzictwa ich miasta. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. Sponsorami Programu są – Ferrero Polska, w ramach akcji Kinder+Sport oraz Grupa LOTOS S.A.

www.programedukacjimorskiej.pl

facebook.com/ProgramEdukacjiMorskiej

PEM_2016_plakat_B2_konkurs

Oceń