Together Magazyn » Więcej » Wyjazd » Erasmus krokiem w dorosłość

Erasmus krokiem w dorosłość

Erasmus krokiem w dorosłość

W 2012 program międzynarodowej wymiany studentów świętował swoje 25-lecie.Głównymi założeniami programu są wzmacnianie społecznego wymiaru wyższej edukacji w krajach Unii europejskiej oraz poprawa jakości i znaczenia studiów wyższych.

O tym jak założenia znajdują odzwiercieldenie z rzeczywistości rozmawiam z byłymi uczestnikami programu, którzy obecnie mieszkają i pracują w Trójmieście.

7 powodów dla których warto wyjechać

1.Uczysz się samodzielności

Dla wielu studentów Erasmus to pierwszy tak długi pobyt za granicą.Część z nich przyjeżdża prosto z domu rodzinnego i otrzymuje prawdziwą szkołę życia. Trzeba wynająć mieszkanie, poruszać się po nowym mieście, gdzie nie tylko wszystko jest obce, ale również musimy funkcjonować w obcym języku. Alvaro, student prawa z Hiszpanii wyjechał w ramach programu na 10 miesięcy do Pizy, mieszkanie znalazł kontaktując się ze studentami z Hiszpanii, którzy byli już we Włoszech. W rezultacie zamieszkał z dwiema studentkami z Polski.

2.Stajesz się odpowiedzialny

Wyjazd na Erasmusa to przyspieszony kurs zarządzania finansami osobistymi.

Stypendia oferowane przez program częto nie wystarczają nawet pokrycie kosztów zakwaterowania.Alvaro otrzymywał stypendium w wysokości 150 euro miesięcznie. Aby się utrzymać udzielał korepetycji z języka hiszpańskiego studentom zagranicznym. Ewelina, studentka filologii angielsko-hiszpanskiej wyjechała w 2008 roku do Madrytu na 6 miesięcy. Nie był to jej pierwszy pobyt w Hiszpanii, 2 lata wcześniej pracowała jako animator.Dzięki temu nawiązała kontakty, które zaprocentowały, gdyż podczas Erasmusa dorywczo pracowała przy imprezach i wydarzeniach, co umożliwiło jej przeżycie za granicą.Dofinansowanie otrzymywane z uczelni wynosi między 200 a 300 Euro, w zależności od uniwersytetu. Wynajęcie pokoju w Madrycie to koszt 300 euro, a bilet miesięczny 50 euro.

Riccardo, student psychologii z Włoch spędził 10 miesięcy w Marsylii, na Uniwersytecie Prowansji.Udało mu sie zaoszczędzić pieniądze otrzymywane z programu dzięki znalezieniu taniego zakwaterowania oraz oszczędnemu trybowi życia. Za pokój w akademiku płacił 85 Euro i korzystał ze zniżek studenckich w kantynach i kawiarniach.

3. Rozwijasz znajomość języka obcego

Języka obcego uczymy się najszybciej poprez zanurzenie w otoczeniu, a Erasmus daje nam taką możliwość. Riccardo był bardzo zmotywowany aby nauczyć się francuskiego, gdyż aplikując na staż w ramach Erasmusa znajomość języka była jednym z wymogów. Wyjazd był zatem poprzedzony intensywnym 2 miesięcznym kursem francuskiego. Po niespełna roku nauki i pracy w Prowansji posługiwał się nim biegle, a dziś wykorzystuje go w codziennej pracy. Alvaro zaprzecza,że Erasmus to głównie imprezy i rozpusta.Większośc czasu poświęcana jest na naukę, gdyż zajęcia odbywają się w lokalnym języku, studenci zagraniczni nie mają taryfy ulgowej, są traktowani na równi z innymi,natomiast czas wolny przeznaczany jest na zarabianie pieniędzy.Monika, wyjeżdzając na Erasmusa posługiwała się już językiem hiszpańskim, jednak mieszkając w Sevilli musiała przyzwyczaić się do andaluzyjskiego dialektu, co było nielada wyzwaniem.Martyna, która wyjechała do Berlina na praktyki zawodowe w ramach Erasmusa przyznaje,że kompetencja językowa rozwija się samoistnie.

Niesamowity jest moment, gdy nie zauważasz, że rozmawiasz w obcym języku“ dodaje Martyna.

4. Rozwijasz inteligencję kulturową

Martyna podczas pobytu w Berlinie otworzyła się na odmienne kultury, gdyż to miasto jest istnym tyglem wielokulturowości. Stwarza to szansę na przełamywanie barier i własnych zahamowań, a także uczy tolerancji. „ …poznajesz obyczaje i kulturę danego miasta, o której nie przeczytasz w przewodniku“ mów Martyna.

Monika zaobserwowała, że Hiszpanie mają zupełnie odmienne podejście do życia i pracy. Dla nich praca staje się środkiem do tego, aby móc cieszyć się życiem,“ Disfruta la vida“. Dopiero w Hiszpanii Monika uświadomiła sobie, że Polacy funkcjonują jako indywidualiści, widząc jak ważne dla Hiszpanów jest poczucie bycia częścią grupy a nie jednostką.Przykładowo planując wieczorne wyjście w Hiszpanii grupa tworzy wspólny budżet i podejmuje decycje kierując się dobrem grupy a nie jednostek. Ponadto zdolność adaptacji, będąca jednym z wyznaczników inteligencji kulturowej jest rezultatem ciągłego porzeszania granic komfortu i konieczności radzenia sobie w sytuacjach nowych i wieloznacznych.

5.Uskrzydlasz karierę

Umiejętość funkcjonowania w środowisku wielokulturowym jest obecnie jedną z najbardziej pożądanych kompetencji na rynku pracy

Pracodawcy szukają ludzi, którzy poradzą sobie z wyzwaniami, rozwiążą problemy, nie będą bać się sytuacji niedookreślonych i będą umieli współpracować w międzynarodowych zespołach. Rekrutując pracowników do międzynarodowej linii lotniczej chętnie wybierałam oosby z doświadczeniem Erasmusa, gdyż dawało to gwarancję siły charakteru, zdolnosci adaptacji oraz umiejętności interpersonalnych, które były niezwykle ważne w pracy w lotnictwie cywilnym.

Alvaro nie ukrywa, że znajomość języków obcych ułatwiła mu zdobycie pracy, która wymaga posługiwania się językiem włoskim w negocjacjach handlowych.

Ewelina przyznaje, że Erasmus daje możliwość studiowania na prestiżowych uczelniach, co niewątpliwie uatrakcyjnia CV. „ Pobyt na zagranicznej uczelni to dla pracodawcy informacja, że dana osoba jest gotowa na wyzwania, nie boi się“, przyznaje Ewelina.W jej przypadku studia i praca w Hiszpanii ułatwiły zdobycie pracy, odkąd wróciła do Polski pracodawcy sami kontaktowali się z nią.

6.Zdobywasz pewność siebie

Każdy dzień przynosi nowe wyzwania którymi musisz sprostać.“ Jesteś w stanie znieść wiele mieszkając za granicą“, mówi Ewelina. Taki pobyt przynosi zaufanie w swoje umiejętności, ma pozytywny wpływ na kształtowanie charakteru i kompetencji. Rozwinięte kompetencje zarówno jęzkowe, społeczne jak i kulturowe budują nasze dogłębne poczucie wartości i przyczyniaja się do zdrowej samooceny.

Monika chwali sobie wyjazd zarówno na Erasmusa jak i program praktyk zawodowych Leonardo za umożliwienie doświadczenia radości płynącej z samodzielności, oraz zdobycia międynarodowego doświadczenia zawodowego.Przechodzenie szoku kulturowego nie zawsze jest łatwe i przyjemne, ale buduje nasz charakter i kompetencje kulturową jak nic innego na świecie.

7.Otwierasz się na nowe możliwości

Erasmus jest jedna z tych rzeczy, która zmienia nas na zawsze. Wyjeżdzamy jako nieśmiali, niepewni siebie introwertycy,wracamy z nowym bagażem doświadczeń, otwartym umysłem i masą nowych znajomości, kontaktów i pomysłów na to co robić w życiu. Nie wolno się bać. Do wyjazdu trzeba się dobrze przygotować, zdobyć jak najwięcej informacji o danym miejscu, zwyczajach, kulturze. Dla Martyny, która była już na studiach doktoranckich Erasmus był sposobem na przedłużenie pobytu w Berlinie i dalszej współpracy z wytwórnią muzyczną, gdzie odbyła praktyki.Gdyby nie Erasmus, musiałaby się rozstać z wytwórnią, gdyż nie było dla niej stanowiska. Jak widzimy program ten otwiera wiele drzwi i możliwości.

 

autor: Katarzyna Richter

Oceń