Together Magazyn » Aktualności » Dzień Dziecka w Trójmieście: święto książek, komputery i sport

Dzień Dziecka w Trójmieście: święto książek, komputery i sport

Dzień Dziecka to doskonała okazja do spędzenia kilku chwil w towarzystwie najbliższych – najlepiej na świeżym powietrzu, tym bardziej, że pogoda w końcu dopisuje. W Trójmieście w najbliższy weekend czeka na nas mnóstwo różnych atrakcji – sportowych, literackich czy naukowych.

Dla aktywnych

Ci, którzy lubią czas z rodziną spędzać aktywnie, powinni wybrać się na gdańską Zaspę, gdzie w sobotę od godz. 11.00 będą trwać zawody lekkoatletyczne. W planie jest pięć biegów w 16 kategoriach wiekowych, a na zwycięzców czeka pula nagród w wysokości 5 tys. złotych. Nie zabraknie też atrakcji artystycznych: na specjalnej scenie zaprezentuje się młody zespół z XV LO, następnie tancerki z ZKPiG nr13 oraz zespół z ZSK św. Kazimierza. Wystąpią również dzieci z przedszkoli numer 66 oraz 86. Na końcu zespół Bracia Golce zaprosi wszystkich mieszkańców i gości do wspólnej zabawy.

Ciekawą propozycję dla fanów biegania mają także studenci Politechniki Gdańskiej, którzy już po raz czwarty organizują Color Day PG, czyli imprezę inspirowaną hinduskim świętem Holi. Głównym elementem wydarzenia jest bieg po kampusie i okolicznych terenach właśnie tej uczelni. Uczestnicy mają do wyboru dwie trasy – 2- lub 7-kilometrową. W trakcie jej pokonywania biegacze i cała publiczność zostanie obsypana kolorowymi proszkami. Warto dodać, że cały dochód z imprezy zostanie przekazany małym podopiecznym Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Początek: sobota, 3 czerwca, godz. 11.00.

Dla maniaków komputerowych

Dorastający w latach 80. i 90. z pewnością do dziś z sentymentem wspominają gry takie jak Pac Man, Super Mario Bros, Border Dash, Arkanoid czy River Raid. Wszystkie te tytuły (i znacznie więcej) będzie można przypomnieć sobie na wystawie Retro Games ten weekend w Galerii Bałtyckiej. To niepowtarzalna okazja do pokazania swoim dzieciom, w otoczeniu jakiego „sprzętu” wychowywał się ich tata czy wujek. A różnice, w porównaniu z dzisiejszymi komputerami, były naprawdę duże. Dziś w końcu trudno sobie wyobrazić, że na komputerze, który posiadał 128 kB pamięci RAM, można było grać w kolorowe, wielopoziomowe gry. W Galerii Bałtyckiej oprócz możliwości pogrania z kultowe gry, będzie można także obejrzeć słynne komputery: od ZX81 poprzez całe rodziny Spectrum, Atari, Commodore, Amiga, Amstrad, Schneider, aż po polskiej produkcji mikrokomputery Elwro Junior i Meritum.

Dla naukowców

Centrum Nauki Experyment obchodzi 10. urodziny, zapraszając do zabawy wszystkich, którzy czują nieustanny głód wiedzy. W sobotę i niedzielę przed budynkiem CNE będzie można pobawić się z wielkimi mydlanymi bańkami i przekonać się, co można stworzyć z ciekłego azotu. Naukowe ciekawostki zaprezentują również koła naukowe z Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej oraz wydziały Akademii Marynarki Wojennej. Podczas warsztatów The Best of Experyment natomiast będzie można dowiedzieć się, na czym polega kuchnia molekularna, obejrzeć „krwawiący gwóźdź” i zaobserwować zjawisko suchego lodu. W sobotę, 3 czerwca, mali naukowcy ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Gdyni wraz ze swoimi rodzicami pokażą m.in. na czym polega wir w butelce czy czary w słoiku oraz opowiedzą, jak działają elektryczne ogórki.
W gdańskim EduParku na najmłodszych będą czekać natomiast specjaliści, którzy odkryją zagadkę czajnikowego kamienia, zachęcą do poszukiwania wspólnego mianownika między kuchnią i łazienką, a także zapewnią porcję bąbelkowych wybuchów.

Dla artystów i fanów książek

Mnóstwo rodzinnych atrakcji przygotowało na sobotę,3 czerwca, Muzeum Miasta Gdyni Będzie można zwiedzić wystawę „Po drugiej stronie ilustracji. Miniatury Roberta Romanowicza”, wziąć udział w warsztatach projektowania małych przedmiotów, które zmieszczą się w pudełkach po zapałkach, a także posłuchać, jak bajki Roberta Romanowicza czyta dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, Jacek Friedrich.
Warto także zainteresować się Festiwalem Literatury dla Dzieci, którego program w tym roku jest niezwykle bogaty. Na sobotę zaplanowano całodniowy piknik literacki, specjalną grę miejską dla rodzin czy spotkanie z Adamem Wajrakiem, który opowie o swojej książce „Umarły las”. Na zakończenie imprezy odbędzie się niezwykłe widowisko narracyjne Agnieszki Aysen Kaim, która wplata do swojej autorskiej opowieści elementy tradycyjnej narracji orientalnej zaczerpniętej z eposów.

Oceń