Together Magazyn » Aktualności » Dlaczego powstał w Gdańsku czwarty komin?

Dlaczego powstał w Gdańsku czwarty komin?

Dlaczego powstał w Gdańsku czwarty komin?

Nowy komin Gdańskiej Elektrociepłowni jest elementem instalacji mokrego odsiarczania spalin. Jego pojawienie się oznacza, że w Gdańsku została wprowadzona w życie jedna z najnowocześniejszych metod oczyszczania gazów spalinowych, tzw. metoda mokra wapienna. Wysokość komina została dostosowana do wymogów środowiskowych oraz technologii procesów odsiarczania.

Dzięki instalacji, której elementem jest nowy komin w Gdańskiej Elektrociepłowni, znacznie ograniczona została emisja pyłów oraz tlenków siarki i azotu do atmosfery.

Stale inwestujemy w nowe technologie, dzięki którym wytwarzanie ciepła jest jeszcze bardziej wydajne i bezpieczne dla środowiska. Uruchamiając instalacje odsiarczania i odazotowania spalin, dbamy o czystsze powietrze dla naszych mieszkańców i wypełniamy nowe zaostrzone normy unijne dotyczące emisji przemysłowych, które wejdą w życie z początkiem 2016 roku – mówi Katarzyna Dudzin z gdańskiego oddziału EDF Polska, do którego należą elektrociepłownie w Gdańsku i Gdyni.

Mieszkańcy Gdańska mogą już zobaczyć „biały obłok” unoszący się nad nowym kominem. To para wodna.

Na jakość powietrza w Trójmieście wpływa głównie tzw. niska emisja, czyli emisja spalin pochodzących z lokalnych kotłowni węglowych oraz domowych pieców grzewczych. W przeciwieństwie do domowych kotłowni, zakłady, takie jak elektrociepłownia, są zobowiązane do przestrzegania rygorystycznych norm emisji gazów i pyłów do powietrza, zgodnie z krajowymi i unijnymi przepisami środowiskowymi.

 

Dzień Otwarty Gdyńskiej Elektrociepłowni EDF,

czyli jak powstaje ciepło i elektryczność

W sobotę 30 maja 2015 roku przy ulicy Puckiej 118 w Gdyni, dwa dni przed Międzynarodowym Dniem Dziecka, Gdyńska Elektrociepłownia EDF zorganizowała Dzień Otwarty. Atrakcje, które przygotowano dla zwiedzających, były skierowane do dzieci oraz towarzyszących im rodziców i opiekunów.

 

Elektrociepłownie w Gdyni i Gdańsku (należące do EDF Polska) są największym w Trójmieście producentem ciepła w skojarzeniu z energią elektryczną. Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka przedstawiciele Elektrociepłowni Gdyńskiej zaprosili do siebie najmłodszych konsumentów oraz ich rodziców.

Gościom zaprezentowano techniczne części obiektu, do których na co dzień dostęp mają wyłącznie pracownicy. Wnętrza zadziwiały odwiedzających i skłaniały do zadawania pytań. Przewodnicy w ciekawy i przystępny sposób objaśnili jak powstaje ciepło, które ogrzewa domy mieszkańców Trójmiasta i Rumi. Chętnych do zwiedzania nie brakowało – na Dzień Otwarty w EDF przybywały całe rodziny.

Z okazji Dnia Dziecka przygotowano wiele atrakcji i niespodzianek dla najmłodszych gości. Do dyspozycji zwiedzających elektrociepłownię oddany został wóz strażacki, do którego wejść mogło każde dziecko. Mile widziani we wnętrzu wozu byli również rodzice, którzy mogli powrócić do marzeń z czasów dzieciństwa i poczuć się jak prawdziwi strażacy.

Wiele emocji wśród celebrujących swoje święto dzieci wzbudziły zorganizowane wyścigi na torze gokartowym. Każde dziecko miało możliwość wzięcia udziału w zawodach. Adrenalina udzieliła się również rodzicom, którzy kibicowali swoim pociechom. Po szaleństwach na torze spragnieni wiedzy uczestnicy mogli odwiedzić stoiska, na których prezentowano liczne eksperymenty naukowe, przedstawiające między innymi sposób wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Pokazano również innowacyjne rozwiązania proekologiczne, które Gdyńska Elektrociepłownia, w trosce o środowisko naturalne, zaczyna właśnie wykorzystywać.

Nie zabrakło również atrakcji czysto rozrywkowych, takich jak quizy i zabawy. Duże zainteresowanie wzbudziło budowanie z klocków komina elektrociepłowni. Na maluchy czekało również malowanie twarzy, tworzenie zwierzątek z balonów oraz zabawna sesja zdjęciowa w fotobudce. W dobry nastrój wprawiały również serwowane podczas obchodów Dnia Otwartego świeże koktajle oraz wata cukrowa, którą z uśmiechem na twarzy trzymało w ręce niemal każde dziecko.

Na terenie, gdzie odbywały się wszystkie atrakcje, zlokalizowane było również stoisko Fundacji DKMS, której misją jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych. Zainteresowani mogli dowiedzieć się szczegółów dotyczących działalności Fundacji oraz tego, jak zostać dawcą.

Organizatorzy zadbali o transport uczestników. Do elektrociepłowni można było dojechać specjalnie oznakowanymi autobusami z przystanków zlokalizowanych przy CH Riviera oraz przy CH Port Rumia Auchan.

Chociaż podczas uroczystości pogoda nie dopisała, kapryśnej aurze nie udało się popsuć dobrej zabawy i wyśmienitych humorów, które towarzyszyły uczestnikom. Ze względu na wysoką frekwencję i wiele radości wśród najmłodszych, organizatorzy zapowiedzieli już kolejną edycję wydarzenia w przyszłym roku.

 

 

Oceń