Together Magazyn » Aktualności » Nie daj się przeziębieniu – domowe sposoby czy środki apteczne

Nie daj się przeziębieniu – domowe sposoby czy środki apteczne

Polska mistrzyni kryminału, uwielbiana przez kilka pokoleń Joanna Chmielewska często wspominała w sowich książkach, że najgorsze choroby jakie mogą gnębić człowieka to wysypka i przeziębienie. I trudno się z nią nie zgodzić – zwłaszcza to ostatnie schorzenie potrafi mocno dać się we znaki i skutecznie pozbawić każdego z nas sił, humoru oraz jakiejkolwiek woli oraz energii do działania.

Zwykłe przeziębienie potrafi dokuczyć nie lada – mocno daje się nie tylko dzieciom ale i dorosłym, tym bardziej, że Ci ostatni rzadko kiedy mogą pozwolić sobie na rezygnację z obowiązków domowych oraz służbowych i niejednokrotnie muszą pozostawać w pełni aktywni także podczas choroby. Na szczęście są skuteczne sposoby na znaczne złagodzenie objawów choroby oraz przyśpieszenie procesu zdrowienia.

Z domowej apteczki

Zapchane zatoki, uporczywy mokry kaszel, katar, oraz bóle mięśni i głowy to tylko kilka z objawów z jakimi często mamy do czynienia nawet podczas zwykłych przeziębień. Oczywiście najlepszym sposobem walki z nimi jaki uskuteczniały nasze babki oraz prababki jest zwyczajne zaszycie się pod ciepłą pierzyną i przeczekanie najgorszego etapu w domu. Brzmi świetnie – jednak w praktyce mało kto może pozwolić sobie na kilkudniowe odizolowanie się od świata i swoich w nim obowiązków. Trzeba więc radzić sobie inaczej.

Pierwszą zasadą, jaka sprawdza się w wielu chorobach, jest zwiększenie podaży przyjmowanych płynów. Podczas przeziębienia, na skutek kataru oraz podwyższonej temperatury, szybko tracimy płyny – warto je więc na bieżąco uzupełniać. W przypadku stanów podgorączkowych nie zaszkodzą również chłodne okłady – tutaj możemy zastosować zwyczajny ręcznik zwilżony zimną wodą lub jeden z dostępnych w każdej aptece z plastrów chłodzących.

Nasz organizm przyjmie także z chęcią pomoc w postaci dawki witaminy C – tę najlepiej dostarczać wprost z pożywienia – owoce cytrusowe nam tutaj bardzo pomogą. Witamina ta ma jeszcze jedną zaletę – pomaga uszczelniać naczynia krwionośne i tym samym utrudnia wirusom rozprzestrzenianie się w organizmie.

Tak zwane babcine sposoby i rady często okazują się być niezawodne – także w przypadku chorób. Gorąca herbata z cytryną i miodem lub nawet sama woda z miodem skutecznie rozgrzewają. Herbatki z sokiem malinowym lub czarnego bzu działają natomiast napotnie i przeciwgorączkowo.

Apteczne medykamenty

Najczęściej jednak, mimo stosowania domowych sposobów, bez wizyty w aptece się nie obejdzie. Tutaj na szczęście jednak mamy bogaty asortyment leków na przeziębienie. Wybierać możemy pośród naprawdę licznych zarówno leków jak i suplementów. Warto jednak sięgać po leki – działają one nieco skuteczniej niż suplementy i mogą nam pomóc w zdecydowanie szybszym powrocie do zdrowia i pełnej formy.

Najlepiej sięgać po leki celowane – te, które są przeznaczone do zwalczania kilku różnych objawów naraz nie zawsze wykazują się pełną skutecznością. O wiele lepiej zaopatrzyć się w leki, które zwalczają pojedyncze objawy przeziębienia – mamy wtedy zdecydowanie większe szanse powodzenia w walce z dokuczliwą chorobą. Przede wszystkim więc powinniśmy sięgnąć po krople do nosa – te skutecznie obkurczają naczynka krwionośne w nosie, zmniejszają obrzęk śluzówki oraz zmniejszają ilość wydzieliny nosowo-gardłowej (bardzo wygodne są też roztwory do nosa w postaci aerozolów).

Kolejnym koniecznym punktem na liście aptecznych zakupów są syropy na kaszel – zarówno mokry (przydaje się najbardziej w pierwszej fazie choroby) oraz suchy (pomaga zwalczyć uporczywy kaszel, który niejednokrotnie pozostaje z nami jeszcze długo po wyleczeniu), a także jakiś skuteczny preparat na zatoki (w aptekach nie brakuje pomocnych leków na zatoki bez recepty).

Warto sięgać po leki wyprodukowane przez jedną firmę (np.: http://tevazdrowiewdobrejcenie.pl/kategoria/przeziebienie-grypa-i-kaszel/) – preparaty te zazwyczaj wzajemnie się uzupełniają, przez co działanie jest jeszcze skuteczniejsze. Ryzyko wzajemnych interakcji między lekami jest też mniejsze. Oczywiście nie zaszkodzi konsultacja z lekarzem lub farmaceutą – zwłaszcza gdy zamierzamy sięgnąć po leki, z którymi nie mieliśmy wcześniej do czynienia.

Oceń