Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Chrapanie – problem, z którym można skutecznie walczyć

Chrapanie – problem, z którym można skutecznie walczyć

Chrapania nie należy lekceważyć przede wszystkim dlatego, że nieleczone może prowadzić do bezdechu podczas snu, a ten z kolei do poważnych problemów natury medycznej – zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia, cukrzycy, niedoczynności tarczycy. Przeczytać można o wielu sposobach radzenia sobie z chrapaniem, ale najefektywniejsze jest dotarcie do źródła problemu i jego usunięcie – w tym pomoże doświadczony laryngolog, specjalizujący się w leczeniu chrapania.

Dlaczego i kiedy chrapiemy

Problem chrapania problemem nie tylko jednej osoby

Kiedy śpimy na plecach nasz język cofa się, a usta otwierają – w ten sposób dochodzi do zwężenia gardła. Powietrze, które próbuje przecisnąć się do płuc, napotykając przeszkody, wydaje charakterystyczny odgłos. W większości przypadków laryngolodzy diagnozują przyczyny anatomiczne: wiotkie podniebienie miękkie, skrzywioną przegrodę nosową, przerost małżowin nosowych, migdałków czy języka; powodem wystąpienia dolegliwości może tez być cofnięta żuchwa – wtedy z pomocą przyjdzie ortodonta.

Z chrapaniem do apteki

Jeżeli chrapanie powoduje dyskomfort fizyczny lub psychiczny należy znaleźć skuteczną metodę leczenia – a jest ich kilka. Różne środki farmaceutyczne dostępne są w aptekach bez recepty: kropelki, spraye, listki przyklejane do podniebienia. Można też zaopatrzyć się w poduszkę regulującą anatomiczne ułożenie szyi. Kwestia tego, czy to wszystko pomoże jest dyskusyjna. Bezdyskusyjnie najlepszą opcją jest konsultacja z laryngologiem – ten specjalista udzieli nam najlepszych wskazówek, wyjaśni istotę schorzenia, przedstawi adekwatne do naszego problemu sposoby leczenia, ich konsekwencje, spodziewane rezultaty. Współczesna medycyna ma chrapiącym wiele do zaoferowania.

Laserowe leczenie chrapania – metoda szybka i efektywna

2. Wizyta u laryngologa rozwiązaniem problemu chrapania

Zastosowanie różnego typu laserów: dwutlenkowo-węglowego, diodowego, Er:YAG pozwala na przeprowadzanie zabiegów: plastyki podniebienia, zmniejszenia masy nasady języka, kształtowania języczka. Procedura polega na naświetleniu struktur gardła promieniami laserowymi. Efektem tego typu oddziaływania termicznego jest zwiększenie sprężystości tkanek oraz pobudzenie produkcji włókien kolagenowych. Jest to metoda bezinwazyjna i całkowicie bezbolesna, co istotne – nie wymaga znieczulenia, a po zabiegu można normalne jeść i pić. (Więcej informacji na temat leczenia chrapania znajdziesz TUTAJ)

Chirurgia radiofalowa w laryngologii

Alternatywą dla terapii laserowej może być chirurgia radiofalowa. Ta metoda wykorzystuje energię o wysokiej częstotliwości i niską temperaturę do zmiany kształtu podniebienia lub języczka. Dzięki temu można ograniczyć chrapanie lub całkowicie je wyeliminować. Delikatne nacięcia, wymagające podania znieczulenia miejscowego, goją się szybko, a towarzyszący im ból jest prawie nieodczuwalny. Zabieg wykorzystujący fale radiowe pozwala na zminimalizowanie powikłań oraz skrócenie czasu potrzebnego na rekonwalescencję.

Chrapanie jest schorzeniem, które trzeba leczyć. Aby wybrać odpowiednią metodę, trzeba udać się do lekarza laryngologa, który przeprowadzi diagnostykę i omówi z nami możliwości. Jest ich wiele, dzięki czemu dla wielu z nas chrapanie może przestać być problemem.

Oceń