Together Magazyn » Aktualności » Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie oficjalnie otwarte!

Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie oficjalnie otwarte!

Morska toń od zawsze rozpalała wyobraźnię, nie tylko poszukiwaczy skarbów. Historia udokumentowana poprzez badania jednostek pływających jest inspirująca i pasjonująca. Mogli się o tym przekonać pierwsi goście Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, którzy 2 lipca przekroczyli progi tej wyjątkowej placówki.

Uroczysta inauguracja

Nowy obiekt Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz Magazynem Studyjnym w Tczewie – budzi duże zainteresowanie. Budowa placówki trwała dwa i pół roku, a jej działalność uroczyście zainaugurowano 13 czerwca. Fundusze na inwestycję w pochodziły z Norweskiego Mechanizmu Finansowego (85%) i z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (15%).

Uroczyste otwarcie tego typu placówki to ważne wydarzenie dla całego regionu. Uczestniczyło w nim ponad 150 gości, między innymi: Karsten Klepsvik – Ambasadot Królestwa Norwegii w Polsce; Dariusz Drelich – Wojewoda Pomorski; Mirosław Pobłocki – Prezydent Miasta Tczewa. Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jarosława Sellina, reprezentowała Karolina Tylus-Sowa – zastępca dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nie zabrakło również przedstawicieli stowarzyszeń, uczelni wyższych oraz instytucji współpracujących z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Na uroczystości przybyli także goście z Norwegii: Hakon Halgrimsen – przedstawiciel Norweskiego Dyrektoriatu do Spraw Dziedzictwa Kulturowego; Espen Wæhle, Monika Hovdan oraz Pål Thome z Norweskiego Muzeum Morskiego w Oslo; Harald Hamre z Muzeum Stavanger oraz Inger Marie Egenberg z Muzeum Archeologii w Stavanger.

Zachować tradycję morską

Podstawowym celem działalności placówki są przedsięwzięcia zmierzające do zachowania ciągłości tradycji morskiej. Jak zaznaczył Ambasador Królestwa Norwegii, Karsten Klepsvik: Zarówno Polska, jak i Norwegia mają niezwykle długą tradycję morską. Centrum Konserwacji Wraków Statków daje świetną możliwość, aby te tradycje pielęgnować i prezentować zarówno historię nautologii, jak i współczesne osiągnięcia branży z morzem związanej. Realizacji tych zadań z pewnością będzie sprzyjać nowoczesność i świetne wyposażenie tczewskiego oddziału.

Historia i nowoczesność

Aby realizować swoje cele, współczesne muzea muszą nadążać za duchem czasu i stwarzać odpowiednie warunki pracy dla specjalistów z zespołu konserwatorskiego. Nie inaczej jest w Centrum Konserwacji Wraków Statków. System wanien do konserwowania drewna pochodzącego z badań podwodnych, pracownia rentgenowska, skaner do modelowania 3D, spektrofotometr, suwnica, podesty ruchome: to sprzęt na najwyższym światowym poziomie – wylicza Irena Rodzik, kierownik Działu Konserwacji Muzealiów NMM.

Z nowoczesnych technologii będą mogli korzystać nie tylko pracownicy placówki, ale również i zwiedzający. Na pewno pomocne będą multimedialne stanowiska, jak również aplikacje na smartfony, dzięki którym będzie można odbyć wirtualny spacer po muzeum. Technologia rozszerzonej rzeczywistości (AR) umożliwi obejrzenie specjalnych prezentacji opisujących zabytkowe jachty, a nawet wirtualną konserwację obiektów.

Dla starszych i młodszych

Coraz częściej muzea stają się atrakcyjną przestrzenią również dla rodzin z dziećmi. Można było się o tym przekonać 2 lipca podczas otwarcia Centrum Konserwacji Wraków Statków dla zwiedzających, które połączone było z rodzinnym festynem. Oczywiście najważniejsza jest rola edukacyjna placówki, niemniej liczy się i dobra zabawa oraz możliwość zarażenia dzieci pasją do historii.

W miesiącach wakacyjnych Centrum Konserwacji Wraków Statków będzie realizowało program edukacyjny wraz z tczewskim Muzeum Wisły. Natomiast już od września startuje program skierowany do szkół, przede wszystkim podstawowych. Dzieci z klas I–III i IV–VI będą mogły uczestniczyć w warsztatach i poznawać różnorakie aspekty konserwacji morskich zabytków, przede wszystkim od strony praktycznej. Odrębne i zróżnicowane warsztaty są planowane zarówno dla gimnazjalistów, jak i dla dzieci w wieku przedszkolnym. Najmłodsi będą mieli możliwości rozwijania kreatywności i przyjaznego zaznajomienia się z historią. Budowa statku z klocków będzie ciekawym połączeniem nauki z zabawą. W weekendy nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin oraz cyklicznych eventów. Szczegółowy program imprez i warsztatów zostanie zamieszczony na stronie internetowej muzeum, która będzie funkcjonowała w lipcu.

Serdecznie zapraszamy wszystkie rodziny do nowo otwartej placówki w Tczewie!

[FOT. KRZYSZTOF MYSTKOWSKI]

Oceń