Together Magazyn » Aktualności » 6 największych zagrożeń na wakacjach z dzieckiem

6 największych zagrożeń na wakacjach z dzieckiem

Wakacje to czas wspaniałego wypoczynku w promieniach słońca. Laba sprzyja rozluźnieniu. Niestety, latem kilkukrotnie wzrasta ryzyko nagłych drobnych i większych wypadków. Warto być przygotowanym na każdą ewentualność i mieć ułożony scenariusz postępowania przy najczęstszych wakacyjnych zagrożeniach.

K jak krew z nosa

Krwawienie z nosa to na ogół niegroźna przypadłość, która jest spowodowana przeziębieniem, katarem i intensywnym kaszlem. Tylko w nielicznych przypadkach jest symptomem poważniejszej choroby (np. nadciśnienie, nowotwór).

Co zrobić kiedy maluchowi leci krew z nosa? Dziecko należy posadzić w pozycji lekko pochylonej do przodu. Na karku położyć mu zimny okład (z namoczonego w wodzie ręcznika lub owiniętych w materiał kostek lodu). Następnie wydmuchać dziecku nos i lekko ścisnąć skrzydełka, a na nasadę nosa i czoło położyć zimny okład. Po zatamowaniu krwawienia delikatnie myjemy pociechę, osuszamy nozdrza i pilnujemy, aby przez minimum pół godziny nie dotykało nosa.

Jeśli krwotok nie ustępuje należy zabrać dziecko do szpitala. W przypadku powtarzających się krwawień zalecana jest konsultacja laryngologa i badanie krzepliwości krwi.

O jak odwodnienie

Większa aktywność fizyczna, pyszne, ale niekoniecznie zdrowe jedzenie i napoje gazowane… Wakacyjna frajda może nieść za sobą poważne konsekwencje. O odwodnienie organizmu nietrudno. Powstaje ono w wyniku obniżenia poziomu wody i elektrolitów w organizmie. Najbardziej zagraża najmłodszym, z uwagi na bardziej intensywny metabolizm, mniejszą rezerwę płynów oraz większą proporcję powierzchni ciała do jego objętości.

Najprostszym sposobem na uniknięcie odwodnienia jest wystarczające nawodnienie organizmu. Nie jest to jednak takie proste, jak się wydaje. Napoje podawane dziecku powinny charakteryzować się odpowiednim składem, stężeniem i temperaturą. Najlepsze do tego celu będą doustne płyny nawadniające jak np. ORSALIT® DRINK. DPN mają w swoim składzie optymalne ilości glukozy i elektrolitów i wykorzystują efektywny mechanizm wspólnego wchłaniania wody, sodu i glukozy.

P jak piasek w oku

Przy silnym wietrze nad morzem ziarenka piasku mogą łatwo dostać się do oka. Sytuacja jest niekomfortowa zarówno dla dziecka, ponieważ ciało obce w oku może powodować pieczenie, łzawienie, ból i światłowstręt, jak i dla rodzica, który ziarenko piasku musi wyjąć.

Co robić? Przede wszystkim zachować spokój i nie pozwolić dziecku pocierać oczek. Zabrać je do cienia i spróbować nakłonić do otwarcia oczu. Następnie ocenić, czy ziarenka wbiły się do gałki ocznej czy przesuwają się po niej. W pierwszym przypadku – jak najszybciej należy zabrać dziecko do szpitala. W drugim – wystarczy polać oczy niegazowaną wodą mineralną lub wodą z kranu. Jeśli ziarenko nie wypływa trzeba spróbować usunąć je jałowym gazikiem lub użyć chusteczki zwilżonej wodą.

S jak słoneczne oparzenia

Jeśli słupek rtęci pnie się w górę, a skóra dziecka nie jest odpowiednio zabezpieczona może dojść do poparzenia słonecznego. Szkodliwe promieniowanie u dziecka szybciej przenika do głębszych warstw skórnych niż u dorosłego.

W przypadku poparzenia słonecznego skórę dziecka należy ochłodzić, przykładając przez około 15 minut zimne okłady (za pomocą zmoczonego ręcznika lub T-shirtu). Następnie nałożyć na skórę preparat łagodzący oparzenie. W każdej aptece można kupić piankę, żel, emulsję z pantanolem, aloesem, alantoiną lub witaminą E. Jeśli stan skóry się nie poprawi po trzech dniach należy zabrać dziecko do lekarza.

Kiedy zaobserwujemy, że maluszek jest osowiały, ma gorączkę, boli go głowa lub ma przyśpieszony oddech należy zgłosić się na pogotowie, ponieważ istnieje duże ryzyko udaru.

fot. Zdrowe Maluchy (2)

U jak ukąszenie

Bez względu na to, gdzie maluchy spędzają wakacje, na ukąszenia owadów należy być przygotowanym zawsze. W przypadku ukąszenia osy na zaczerwienione miejsce należy przyłożyć gruby plaster cebuli – zneutralizuje on jad. Jeśli dziecko użądli pszczoła należy wyjąć żądło ze skóry (pęsetą lub brzegiem kartki). Następnie na miejsce ukąszenia położyć kompres z roztworem sody oczyszczonej. Jeśli owad ukąsił dziecko w okolicy ust może dojść do trudności z oddychaniem, dlatego należy podać dziecku kostkę lodu do ssania.

Na wakacjach pociecha może także złapać kleszcza. W takim przypadku należy złapać jego główkę pęsetą i zdecydowanym ruchem wyjąć owada. Najlepiej położyć go na jasnej kartce, aby sprawdzić, czy został usunięty w całości. Miejsce ukąszenia warto zdezynfekować spirytusem lub wodą utlenioną. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy prawidłowo usunęliśmy kleszcza, trzeba zgłosić się z dzieckiem do lekarza lub na pogotowie.

Z jak zakrztuszenie

Na wakacjach dziecko jest bardziej ciekawe otaczającej rzeczywistości, chce ją poznać, a niejednokrotnie też spróbować. Nie ma w tym nic złego, dopóki nie dojdzie do zakrztuszenia. Drogi oddechowe dziecka są bardzo wrażliwe i podrażnienie przez ciało obce może doprowadzić do skurczu uniemożliwiającego przepływ powietrza. W takim przypadku przede wszystkim należy zachować spokój.

Jeśli dziecko jest małe, należy ułożyć je na przedramieniu twarzą do dołu, a jeżeli zakrztuszenie przydarzyło się kilkulatkowi – wystarczy przyklęknąć na podłodze i przełożyć pociechę przez kolano, głową w dół. Następnie uderzyć dziecko pięć razy nadgarstkiem lub otwartą dłonią w plecy pomiędzy łopatkami. Po tej czynności należy przewrócić malucha twarzą do góry i sprawdzić czy widać przedmiot, który blokował mu oddech. Jeśli jednak pociecha nadal się dławi trzeba na przemian uderzać dłonią w plecy malucha i kolejno uciskać dwa palce na dolnej części mostka kilka razy w dół i ku górze. W przypadku, kiedy dziecko przestało oddychać jak najszybciej należy rozpocząć resuscytację i zadzwonić po karetkę pogotowia.

Więcej informacji na: www.zdrowemaluchy.pl.

Portal internetowy Zdrowe Maluchy powstał na potrzeby rodziców, którzy szukają informacji o tym, jak we właściwy sposób zadbać o swoją pociechę. Od dwóch lat stanowi pierwsze źródło wiedzy o zdrowiu i rozwoju dziecka.

Oceń